Atrakcje, które trzeba zobaczyć na Lanzarote! 10 razy „must see”! - częśc 2

We wcześniejszym poście opisałam pierwsze 5 atrakcji "must see" na Lanzarote (TUTAJ), czas na drugą część opowieści. Tym razem bez dłuższych wstępów...

 

 

Jezioro Charco de los Clicos


Położone jest w zachodniej części wyspy. Charco de los Clisos leży w kraterze, u stóp wygasłego wulkanu El Golfo i jest fragmentem laguny (Laguna Verde) łączącej się z oceanem. Jezioro przybrzeżne (głębokie na około 8-10 metrów) mimo, że wypełnione jest wodą morską ma nietypowy zielony kolor (dlatego czasami nazywane jest też Lago Verde). Kolor woda zawdzięcza obecności w wodach specyficznego fitoplanktonu i glonów. Zieleń jeziora pięknie kontrastuje z błękitem oceanu, czernią otaczających wzgórz i jasnym piaskiem plaży El Golfo. Widok jest niesamowity!

jezioro el golfo lanzarote

A od razu obok z jeziorem kontrastują takie widoki:

lanzarote widoki

lanzarote zwiedzanieLos Hervideros


To przepiękny odcinek zachodniego wybrzeża wyspy. Fragment stromego urwistego klifu pomiędzy Salinas de Janubio, a El Golfo znany jest z widoków jak z filmów katasroficznych. Woda z niesamowitą mocą rozbija się tutaj o wybrzeże tworząc białą pianę, ogromne fale i powodując głośny huk. Moc wody wyrobiła w wulkanicznych skałach jaskienie i podziemne tunele, skalne szczeliny i galerie. Widok jest naprawdę imponujący.


Monumento al Campesino (+ Casa - Museo del Campesiono) – Pomnik Rolnika i Dom RolnikaPomnik Rolnika to dzieło Cesara Manrique z 1969 roku zlokalizowane na środku wyspy pomiędzy miasteczkami San Bartolome i Mozaga. Pomnik na 15 merów wysokości i został zbudowany jako hołd dla ciężkiej pracy rolników na polach. Jest to rzeźba nowoczesna, do której budowy użyto starych zbiorników na wodę z łodzi rybackich i jachtów. Oczywiście, jak na sztukę nowoczesną przystało, istnieją różne interpretacje co pomnik przedstawia. Niektórzy poza rolnikiem dopatrują się w nim psa lub kota i szczura, inni wielbłąda lub konia. Ile osób które patrzą na pomnik, tyle teorii. A wy co widzicie?

monumento al campesinoObok pomnika znajduje się Muzeum Rolnika w starymi, odrestaurowanym wiejskim domku i restauracja z prawdziwym, kanaryjskim jedzeniem.

zwiedzanie lanzarote

museo del campesino


Jeśli chcecie spróbować przysmaków lokalnej kuchni, tutaj znajdziecie swój raj. Jedzenie jest po prostu obłędne!Na zdjęciu deser przygotowany z gofio - jeden z przysmaków na Wyspach Kanaryjskich.

lanzarote jedzenieInne dzieła Cesara ManriqueDzieł Cesara Manrique na wyspie jest więcej. Poza najbardziej znanymi i najbardziej spektakularnymi,wymienionymi wyżej, są jeszcze m.in. liczne rzeźby tzw. Zabawki Wiatrowe (Juegos del Viento), których wszystkie części poruszają się pod wpływem wiejącego wiatru. Dzieła Manrique reprezentują sztukę abstrakcyjną, ale o dziwo doskonale komponuje się ona z pustkowiami Lanzarote, a rzeźby na rozstajach pustych dróg tworzą klimat nostalgii, tajemnicy, spokoju...


La Geria


To teren upraw winorośli w wewnętrznej części wyspy, pomiędzy wioskami Mozaga i Yaiza. Krajobraz upraw znacząco różni się od tego znanego nam z Polski czy Włoch (zobacz jak to wygląda w Toskanii). Tutaj winorośl nie pnie się w górę, rośnie na ziemi w specjalnie wydrążonych dołkach.

winorośl lanzaroteTereny obecnej La Gerii podczas wybuchów wulkanicznych w latach 1730-36 zostały zasypane żwirkiem i pyłem wulkanicznym z wybuchających wulkanów. Początkowo spodziewano się, że tereny będą nie do odratowania, ale okazało się, że pod warstwą żwiru skrywa się żyzna i dobra do upraw gleba. Rolnicy postanowili dokopać się do niej i sadzić rośliny w dołkach, które z czasem okazały mieć dodatkowe zalety. Żwirek wulkaniczny, który otacza korzenie roślin okazał się mieć właściwości ochronne – zatrzymuje gromadzącą się w ziemi wilgoć i nie pozwala jej parować podczas gorących dni, chroni przed mocnymi promieniami słońca i dużymi zmianami temperatur między dniem a nocą (nawet 10 stopni Celsjusza). Żwirek okazał się tak innowacyjny, że został objęty ochroną i nie wolno wywozić go z wyspy.

Przez sadzenie roślin w glebie wulkanicznej, ich specyficzną uprawę „przy ziemi”, wykorzystywanie żwirku wulkanicznego, ale też murków kamiennych (zocos) chroniących krzaki przed wiatrem i ręczną pielęgnację (!) – zbiory winorośli na Lanzarote są wyjątkowe. Tutejsze winogrona, ale też produkowane z nich wino mają smak inny niż gdziekolwiek indziej na świecie.

lanzarote zocosJadąc po La Gerii natknąć się można na wiele „bodeg” czyli jakby gospodarstw / winnic produkujących znakomite lokalne wino. Najbardziej znane jest El Grifo, które jako jedno z nielicznych (jeśli nie jedyne) eksportowane jest poza wyspę. Najpopularniejsza jest Malvasia (koniecznie musicie jej spróbować!).

Na terenach La Gerii, na specjalnych poletkach, sadzone są tez inne plantacje np. drzew figowych, arbuzów, kukurydzy.
Inne atrakcje wyspy

 
Wyżej opisałam tak zwane 10 „must see” Lanzarote. Miejsca, których nie wolno ominąć będąc na wyspie. Oczywiście do zwiedzania jest zdecydowanie więcej (i nawet ja nie opiszę wszystkich atrakcji, jeszcze tylko dwie które moim zdaniem dodatkowo warto zobaczyć).


Salinas de JanubioTak jak wspominałam (tutaj) pozyskiwanie soli morskiej jest jednym z nielicznych przemysłów na wyspie. Fabryki soli (Salinas) zlokalizowane są przy wybrzeżach w naturalnych lagunach i są naprawdę ciekawe widokowo, bo z góry wyglądają jak szachownica składająca się z setek kwadratowych poletek w różnych kolorach.

salinas sol lanzarote


Pozyskiwanie soli polega na zapełnianiu tych pól wodą morską, odparowywaniu wody, po czym w polach sól krystalizuje się w kryształki. Sól w formie stałej usypywana jest w stożki, których biel kontrastuje z czernią otaczającej Salinas gleby.

Z góry można obejrzeć taką fabrykę m.in. w gminie Yaiza – jest to Salinas de Janubio. Mija się ją jadąc samochodem lub autokarem z El Golfo (Charco de los Clicos) do Playa Blanca.


Fundacion Cesar Manrique


W wiosce Tahiche można oglądać dom Cesara Manrique, w którym od 1992 roku działa Fundacja imienia artysty. Celem fundacji miało (i ma) być zachowanie kulturowych i naturalnych walorów Lanzarote. Dom, w którym mieszkał Cesar podobnie jak inne stworzone przez niego konstrukcje jest dziełem sztuki. Położony na 5 wulkanicznych otwartych od góry grotach jest dwupiętrową konstrukcją z z basenami, palmami itd.. W środku budynku warta obejrzenia jest tez wystawa całej zgromadzonej działalności artysty.


Poza tym można jeszcze zwiedzić m.in.: Castillo de San Gabriel, Castillo de San Jose, Castillo de Santa Barbara, Castillo se las Coloradas, Iglesia de San Gines, Iglesia de Nuestra Semora de Guadalupe, Iglesia de San Marcial de Rubicon, Ermita de la Virgen de los Dolores, Casa-Museo Palacio Spinola, Parque Tropical Guinate.
Mam nadzieję, że ta długa opowieść o atrakcjach wyspy Was nie zanudziła, a wręcz przeciwnie zachęciła do zwiedzania. Wiem, że dużo tu informacji (może czasem niepotrzebnych dat, albo szczegółów), ale chciałam zebrać w jednym miejscu jak najwięcej informacji o Lanzarote, żeby oszczędzić Wam szukania przez które ja przeszłam przed podróżą.

Które z opisanych przeze mnie miejsc najbardziej chcielibyście zwiedzić? Coś wyjątkowo przykuło Waszą uwagę?

Źródła:


- http://www.hellocanaryislands.com/nature-areas/lanzarote/charco-de-los-clicos-green-lagoon/
- „Fuerteventura. Travelbook”, wyd. Bezdroża, 2014 
- http://lanzaroteprzewodnik.pl/

Komentarze

 1. Czytam, czytam i już nie mogę się doczekać, aż sama odwiedzę Wyspy Kanaryjskie (już za miesiąc!). Póki co nie wybieram się na Lanzarote, ale kto wie, co przyniesie przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsce. Aż się rozmarzyłam, aby samej zaplanować tam wyprawę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam zdecydowanie! Wyspa robi naprawdę niesamowite wrażenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! A na którą wyspę lecisz jeśli mogę podpytać? :)
  Myślę, że się zakochasz w Kanarach i na Lanzarote jeszcze kiedyś też się wybierzesz. :)
  Wysp kanaryjskich trudno nie lubić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Teneryfa jeszcze przede mną, ale każdy z kim o niej rozmawiam jest zachwycony. Udanego wyjazdu życzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem postawiłabym na te solne baseny widziane z góry, winnicę oraz tę drogę z urwiskami. Te atrakcje podobają mi się najbardziej i przemawiają do mnie mówiąc: "zobacz mnie, zobacz mnie!" :D No cóż. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak wybranie się kiedyś w przyszłości na Lanzarote :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj to prawda... cała Lanzarote tak krzyczy "zobacz mnie, zobacz mnie!". Planuj wyjazd, naprawdę! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bajeczne miejsce, choć ja, jako miłośniczka umiarkowanych temperatur, wolę je oglądać na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!