czerwca 05, 2017

Cypr. Co trzeba wiedzieć przed wykupieniem wakacji na Cypr? O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Drodzy Czytelnicy,

Cypr jest krajem nieoficjalnie podzielonym na pół. Zupełnie inaczej wygląda kwestia wypoczynku na północy wyspy, a inaczej na jej na południu. Postaram się w najważniejszych kwestiach opowiedzieć o obu tych częściach, ale nie będę tego robiła „na siłę”. Ja wypoczywałam na południu Cypru (Pafos) i na temat podróży na południe wyspy mogę co nieco powiedzieć. Nie chcę natomiast przekraczać swych kompetencji i rozmawiać o północy wyspy, o której niewiele wiem.

Mam nadzieję, że zrozumiecie i z pytaniami o wyjazd na północ Cypru skierujecie się do osób lepiej w tym temacie zorientowanych.

 

1. Kiedy najlepiej jechać na Cypr?


Cypr leży w strefie klimatu subtropikalnego (śródziemnomorskiego i półpustynnego w zależności od części wyspy). Klimat ten odznacza bardzo łagodna zima (grudzień - marzec) i gorące, wręcz upalne lato (kwiecień - listopad). Temperatury zimą wynoszą tu około 17-19 stopni, wiosną i jesienią 20-25 stopni, a latem mogą sięgać ponad 40 stopni Celsjusza. Okres od czerwca do sierpnia jest naprawdę upalny, miejscowi przestrzegają, że zdarzają się dni gdy temperatura sięga niemal 50 stopni.

„Jest już połowa października, ale upały nie odpuszczają. Temperatury dochodzą do 30 stopni w cieniu. Próżno wypatrywać ożywczej ulewy.” - pisze w swojej książce o Cyprze Maria Zofia Christou.

Opady na Cyprze w okresie wiosenno-letnim są rzadkością. Okres od maja do sierpnia jest prawie bezdeszczowy. Jak opowiada Maria Zofia Christou w książce „Moja barwna cypryjska mozaika” jedynie w styczniu i lutym zdarzają się krótkie, deszczowe „trzydniówki”.

Te warunki idealnie sprzyjają wypoczynkowi, dlatego turyści rezydują na Cyprze w sumie przez cały rok. Osobiście najbardziej polecam wiosnę i jesień, gdy temperatury nie są jeszcze za wysokie, ale jeśli lubicie „afrykańskie upały” to Cypr będzie w miesiącach letnich idealną alternatywą np. dla Egiptu czy Tunezji.

Wiosna na Cyprze wygląda tak jak na zdjęciu poniżej (a więcej takich widoków na Instagramie 🌸🌼).
2. Lot na Cypr


Lot czarterowy na Cypr trwa około 3 godziny. Lot do Pafos z Warszawy odbywa się zazwyczaj nad Polską, Ukrainą, Rumunią, Bułgarią i Turcją.


3. Czas lokalny


Sprawdzając godziny lotu należy pamiętać, że czas lokalny na Cyprze to czas polski + 1 godzina.

4. W jakim języku mówi się na Cyprze?


Oficjalny język południowej części Cypru to grecki, a północnej – turecki. Ale ze względu na to, że Cypr kiedyś był kolonią brytyjską, większość Cypryjczyków mówi też płynnie po angielsku. W turystycznych miastach spokojnie można porozumieć się w tym języku. Po angielsku rozmawiają Cypryjczycy pracujący w turystyce i liczni pracownicy sezonowi z różnych części świata. Dochodzi wręcz do takich sytuacji, jak ta opisana w książce „Moja barwna cypryjska mozaika”, kiedy pracownicy lokali gastronomicznych przyjmują od Cypryjczyków zamówienia w języku angielskim. Dziwna sprawa prawda? Jak wy byście się czuli, gdyby w Polsce w restauracji kelner nie mówił po polsku, tylko przyjmował Wasze zamówienie po angielsku?

5. Lecieć na południe czy na północ Cypru?


Ważne, by rezerwując wakacje pamiętać, że Cypr jest nieoficjalnie podzielony na dwie części: część południową („grecką”) - Republika Cypryjska i północną („turecką”) - Turecka Republika Cypru Północnego i że warunki wypoczynku w tych dwóch regionach diametralnie się różnią.

Turecka Republika Cypru Północnego zajmuje około 36% wyspy i jest państwem uznawanym tylko przez Turcję, powstałym po inwazji tureckiej z 1974 roku. Z Polski można lecieć na Cypr Północny do kurortów takich jak Kyrenia, Lapta, Karavas czy Famagusta m.in. z biurem podróży Rainbow. Cypr Północny jest bardzo ciekawy pod kątem zwiedzania. Warto odwiedzić m.in. jedyną obecnie na świecie stolicę podzieloną na pół – Nikozję, Famagustę czy Kyrenię. Przed wyjazdem na Cypr Północny warto jednak zapoznać się z komunikatem MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Informacja,dla,podrozujacych,do,tzw.,Tureckiej,Republiki,Polnocnego,Cypru,15w227604.html i pamiętać, że „Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tzw. Turecką Republiką Północnego Cypru”. Co nie znaczy, że nie można tam jechać na wakacje, albo że jest niebezpiecznie... żebyście mnie mylnie nie zrozumieli.

Cypr Południowy („grecki”) czyli Republika Cypryjska jest popularniejszym kierunkiem na wakacje. Można tu wybrać jeden z kilku regionów wakacyjnych m.in. okolice Pafos, okolice Larnaki, okolice Limassol lub Ayia Napy. Na Cypr Południowy można lecieć m.in. z biurem podróży Itaka, Tui czy Exim Tours. Cypr Południowy jest również bardzo ciekawy i pod kątem wypoczynkowym i zwiedzania. Będąc na południu wyspy warto odwiedzić m.in. Petra tou Romiou, Pafos, góry Troodos czy półwysep Akamas. A wypoczywać można na przykład na pięknych plażach Ayia Napy.


6. Wylot na Cypr – na dowód osobisty czy paszport?


Jeśli chodzi wyjazd na Cypr Południowy to zgodnie z informacją ze strony MSZ „obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, więc dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty.” Jak zawsze polecam zabrać ze sobą dla bezpieczeństwa dwa dokumenty (w razie kradzieży lub zgubienia jednego z nich), ale do wyjazdu w zupełności wystarczy sam dowód osobisty (byleby był ważny i nieuszkodzony!).

W przypadku Cypru Północnego, zgodnie z informacją z przewodnika wydawnictwa Bezdroża, do przekroczenia granicy niezbędny jest paszport!

7. Ubezpieczenie


Do każdej zorganizowanej wycieczki dodane jest podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (pamiętajcie, że trzeba je poszerzyć jeśli chorujecie na choroby przewlekłe lub planujecie uprawiać sporty). A co z kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego)? Obowiązuje ona na Cyprze Południowym, ale nie na Cyprze Północnym! Jeśli samodzielnie organizujecie wyjazd na Cypr Północny koniecznie kupcie prywatne ubezpieczenie!

8. Bezpieczeństwo na Cyprze


O bezpieczeństwie na Cyprze powstał osobny wpis, więc odsyłam Was do "Czy bezpiecznie jest jechać na Cypr?".

 9. Waluta i ceny na Cyprze


Od 1 stycznia 2008 roku walutą obowiązującą na Cyprze Południowym jest Euro (zmienione z funta cypryjskiego), natomiast na Cyprze Północnym - Lira Turecka.

Na Cyprze Południowym ceny są dość wysokie (nawet jak na strefę euro). Nie podam Wam kosztów codziennego życia, ponieważ swoje wakacje na wyspie (w hotelu Azia Resort & Spa) wykupiłam w formule All Inclusive (z czego po kilku wizytach w sklepie byłam bardzo zadowolona). Orientacyjnie mogę podać, że butelka wody kosztowała w sklepie (mini markecie w miasteczku Chlorakas) około 1-1,5 Euro, paczka chipsów 2-3,5 Euro, wino około 3-5 Euro, piwo około 1,5-2 Euro, bułka słodka około 1 Euro, lody od 1 Euro, napój energetyczny około 2-3 Euro. Jak widać ceny te są dość wysokie. Co zresztą potwierdza Maria Zofia Christou pisząc w swojej książce, że ceny na Cyprze są „4 razy takie jak w Polsce” i „życie jest tu drogie... nie wspominając już o opiece zdrowotnej”. Biorąc pod uwagę wszystkie te uwagi, polecam Wam wybrać na wakacje na Cyprze opcję przynajmniej z 2 posiłkami.

10. Ruch lewostronny na Cyprze.


Ponieważ Cypr był kiedyś kolonią brytyjską, do dzisiaj obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Warto o tym pamiętać zastanawiając się nad wynajęciem samochodu i samodzielnym zwiedzaniem, ale też spacerując i przechodząc przez ulicę. Ponieważ pierwszy raz jechałam samochodem „po złej stronie drogi”, była to dla mnie swoista atrakcja, ale też przyznam, że chyba nie zdecydowałabym się sama prowadzić samochodu na Cyprze. Zarówno ze względu na ruch lewostronny, ale i szalonych cypryjskich kierowców, którzy wydają się mieć własne zasady ruchu drogowego. Uwierzcie myślałam, że włoski Turyn (pisałam o nim tutaj) będzie pod tym kątem nie do przebicia... a jednak udało się. :)

11. Gniazdka elektryczne na Cyprze.


Ważna sprawa o której ja przed wyjazdem zupełnie zapomniałam! Na Cyprze są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce! Napięcie wynosi 230-240, a wtyczka ma 3 wypustki (typ brytyjski). Warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter, bo do gniazdka z trudem da się wpasować nawet ładowarkę do telefonu, a naładowanie laptopa jest wręcz niemożliwe.

Adapter warto zabrać z Polski, bo aby kupić go na miejscu trzeba się trochę nachodzić. Mnie udało się to w średniej wielkości markecie. Adapter kosztował około 2 Euro.

12. Internet


W większości dobrych hoteli połączenie z Wi-Fi jest darmowe. Podobnie sytuacja wygląda w większości restauracji i barów w miejscowościach turystycznych. W hotelu Azia Resort Wi-Fi było darmowe i działało wszędzie: w pokoju, strefach wspólnych, przy basenie, nawet na prywatnej plaży.

13. Co warto zwiedzić na Cyprze?


Cypr jest wyspą dla miłośników historii antycznej, ale też też współcześniejszej. Warto zobaczyć pozostałości po budowlach jeszcze z czasów przed naszą erą np. Amfiteatr w Kourion z II w p.n.e., stanowisko archeologiczne Amathus obok Limassol czy ruiny świątyni Apollina. Na zdjęciu te ostatnie. Warto też przyjrzeć się wykopaliskom i mozaikom w Pafos i ruinom starożytnego Samalis.


Idąc dalej w czasie... warte zobaczenia są budowle średniowieczne m.in. zamek St. Hilarion lub zamek Kolossi (na zdjęciu).Miłośnicy historii współczesnej powinni pojechać do Nikozji. Miasta, gdzie historię i politykę współczesną czuć na każdym kroku. Jedynej na świecie podzielonej stolicy, pełnej pięknych (ale ze względów oczywistych zaniedbanych) zabytków.

Zwiedzaniem nie będą też zawiedzeni Ci, kochający piękne widoki. Jeśli należycie do tej grupy powinniście wybrać się na jeden z wielu pięknych punktów widokowych (np. przy Petra tou Romiou), na półwysep Akamas lub w góry Troodos (gdzie znajdują się malownicze kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

14. Co trzeba zapakować do walizki jadąc na Cypr?


Koniecznie kremy z wysokim filtrem i żele po opalaniu, bo słońce grzeje naprawdę mocno (przekonałam się o tym boleśnie na swojej skórze). Poza tym kapelusz, chustkę na włos, okulary przeciwsłoneczne, buty do wchodzenia do wody (plaże na południu są w większości kamieniste lub żwirkowe z kamienistym wejściem do wody), adapter do gniazdka, paszport (gdybyście chcieli wybrać się na wycieczkę na Cypr Północny). Alergicy niech koniecznie wezmą leki, bo kwiaty na Cyprze kwitną prawie cały rok. Oczywiście niezbędny jest też aparat fotograficzny do uwieczniania wspaniałych zachodów słońca, a dla aktywnych kamerka GoPro. Reszta rzeczy według uznania... u mnie w walizce jak zwykle znalazły się też książki ("Monsun przychodzi dwa razy" Anny Janowskiej, którą wygrałam w konkursie na blogu Autopogoń - pozdrawiam! - a o której muszę Wam jeszcze przy okazji napisać i "Raport Pelikana" Johna Grishama), notatnik do zapisywania wrażeń i ciekawostek, wykreślanki do samolotu, słuchawki i odtwarzacz mp3 z muzyką i audiobookiem na podróż... letnie sukienki, letnie sandałki, krótkie spodenki... bo kwiecień na Cyprze to już lato! ☀

15. Jakie pamiątki warto przywieźć?


Poza oczywistymi magnesami, koszulkami, breloczkami, jest wiele lokalnych cypryjskich pamiątek, które warto przywieźć ze sobą do domu. Są to m.in. tradycyjne koronki z wioski Lefkara, mydełka i inne produkty oliwkowe, wino (lokalne wino commandaria lub to z regionu Fikardos), oliwę z oliwek i oliwki, ser halloumi, lokalne słodycze (np. chałwy, baklawy)...Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie.

16. Cypr dla aktywnych turystów?


Czy Cypr jest dla aktywnych turystów? Jak najbardziej! Na pewno z przyjazdu tutaj zadowoleni będą miłośnicy pływania. Woda w morzu jest ciepła i czysta, więc idealnie sprawdza się do pływania, a fragmentami wybrzeża też do nurkowania. Na Cyprze wielu turystów porusza się rowerami, ale ten typ turystyki aktywnej jest tylko dla tych z dobrą kondycją. Większość tras rowerowych poprowadzona jest w terenach górzystych, więc nadają się tylko dla tych naprawdę wytrzymałych. Uwaga! Rowerem podobnie jak autem na Cyprze poruszamy się po lewej stronie ulicy. Ciekawą i specyficzną formą turystyki aktywnej na Cyprze jest też ornitologia. Ze względu na to, że Cypr znajduje się po drodze między Europą, a Afryką na wyspie można spotkać wiele migrujących gatunków ptaków - „jesienią i wiosną korzysta z niej w przelocie ok. 250 mln ptaków należących do setek gatunków (…) wiosenne przemieszczanie się ptaków trwa od początku lutego do kwietnia, jesienne od sierpnia do października” (przewodnik Bezdroża).


17. A koniec... Czy na Cyprze można spotkać karalucha?


Karaluchy spędzają sen z powiek wielu podróżnikom i turystom. W opiniach o hotelach w internecie, często pada określenie "że hotel był straszny, bo były w nim karaluchy". Czy w hotelach na Cyprze można spotkać karaluchy? Odpowiedź niestety brzmi "tak". Tak samo jak można je spotkać np. na Wyspach Kanaryjskich. Klimat Cypru odpowiada tym insektom, które wbrew panującej opinii nie pojawiają się tylko w brudnych miejscach. Karaluch nie ma radaru mówiącego mu czy hotel jest 2- czy 5- gwiazdkowy. Wchodzi wszędzie, jak pisze Maria Zofia Christou „karaluchy potrafią wprosić się nawet do najczystszych miejsc”. Dla pocieszenia dodam... ja na Cyprze karalucha nie spotkałam, a na Lanzarote tak!


Źródła:

- „Travelbook Cypr”, Bezdroża, wydawnictwo Helion, 2014
- „Moje wielkie cypryjskie wakacje”, Maria Zofia Chrostou, 2014
- „Moja wielka cypryjska mozaika”, Maria Zofia Christou, 2016
- „W cieniu Afrodyty”, Marek Polakiewicz,Danuta Krasowska-Polakiewicz, 2014
- https://polakzagranica.msz.gov.pl/Informacja,dla,podrozujacych,
do,tzw.,Tureckiej,Republiki,Polnocnego,Cypru,15w227604.html
- https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Cypryjska,CYP.html

10 komentarzy:

 1. Cypr chodzi mi od jakiegoś czasu po głowie, chociaż nie jest to jakieś priorytetowe miejsce. na pewno Twoje informacje pozwoliły jakoś uporządkować tę szczątkową wiedzę. zaskoczyłaś mnie z karaluchami - byłam również przekonana, że ich obecność świadczy o braku czystości!

  ten rok już raczej mam zagospodarowany i finansowo taki sobie, ale może w przyszłym roku warto o tym pomyśleć? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda. :) Szczególnie roślinność wiosną po prostu zachwyca. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, że warto!
  U mnie też nie był priorytetem, a trafiła się okazja i trudno było nie skorzystać. Nie da się przewidzieć, gdzie nas życie poniesie czasami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam uaktualnić informacje o potrzebnym paszporcie na tureckiej stronie Cypru- otóż można lecieć na dowód, byłam z dzieckiem w październiku (ja paszport mam, córka nie) owszem, dziwili się, dzwonili po menadżerów, żeby potwierdzić, ale dowód dziecka zaakceptowali. Warunek jest tylko taki, że jak się leci z przesiadką w Turcji to trzeba udać się prosto do strefy tranzytowej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Potwierdzam - byłam na Cyprze z rodziną (2 dzieci i 4 dorosłych - dwie rodziny) - do wjazdu na Cypr wystarczy dowód osobisty - wszyscy mieliśmy tylko dowody osobiste. Nikt w hotelu przy meldunku nie kwestionował polskiego dowodu osobistego - nawet dowodu dziecka.
  My byliśmy na Cyprze Północnym lotem niby-bezpośrednim z Warszawy, bo z obowiązkowym międzylądowaniem w tureckiej Antalyi bez opuszczenia samolotu.
  Przekraczaliśmy także granicę (linię demarkacyjną) w Nikozji, przechodząc na terytorium Republiki Cypru, także pokazując tylko dowód osobisty.
  Tak więc śmiało można jechać bez paszportów tylko z dowodami osobistymi nawet z małymi dziećmi. Dzieci niepełnoletnie także mogą mieć wyrobiony dowód osobisty, który tak jak dla dorosłych jest darmowy.
  Cypryjczycy - północni i południowi - obywatelom unii pozwalają wjeżdżać na swoje terytoria bez paszportów tylko za okazaniem dokumentu tożsamości - dowodu osobistego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super za 2 tygodnie lecę do Larnaki ,Aja Napa ,to będą cudowne wakacje ,dziękuję za informacje6

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten blog oceniam bardzo wysoko,ponieważ jest bardzo dużo ciekawych wpisów.To na pewno jest bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawy blog, piękne zdjęcia i duża porcja przydatnych informacji, będę polecać!

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!