listopada 01, 2020

Spacer niebieskim szlakiem - Las Okręglik Łódź-Zgierz

1 Listopada w tym roku nie możemy jak zawsze pójść na cmentarze. Ze względu na pandemię wszystkie nekropolie są zamknięte, a nam pozostało szukać "dozwolonych" miejsc do kontemplacji i symbolicznego spotkania ze zmarłymi. Ja postanowiłam wybrać się na spacer do lasu. 

Las Okręglik Zgierz

Uznałam to za przyjemne miejsce na spokojną zadumę. Jak się okazało, pomyślało tak wielu mieszkańców Łodzi, bo na niebieskim szlaku w Lesie Okręglik spotkałam wielu spacerowiczów. 

Niektórzy szli zapalić symboliczny znicz na Pomniku Okręglik - mogiłach postawionych ku pamięci zamordowanych w latach 1939-45 i pogrzebanych na terenie lasu cywili i harcerzy. Inni przynieśli zakupione na pobliskim cmentarzu na Szczecińskiej chryzantemy, będące w tym roku nie tylko symbolem pamięci o zmarłych, ale także wsparcia dla branży ogrodniczej, na którą ze względu na zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych padł blady strach horrendalnych strat. Byli też spacerujący z psami, rowerzyści, rodziny z dziećmi oraz samotni wędrowcy... Ale co ciekawe, mimo tych licznych odwiedzających, las zdawał się być wyjątkowo cichy. Tak jakby każdy chciał uszanować ten wyjątkowy dzień... wyjątkowy czas...

Pomnik Okręglik Zgierz
 

Niebieski szlak pieszy prowadzący przez Las Okręglik 

Las Okręglik znajduje się na granicy Łodzi i Zgierza. Można do niego dojechać ulicą Szczecińską (znajduje się niedaleko za cmentarzem) lub Zgierską, a potem Łódzką odbijając w stronę lasu na wysokości Stacji Nowa Gdynia. Przez las biegnie rzeczka Wrząca, a tereny spacerowe są bardzo urokliwe. Można się tam więc wybrać po prostu na spacer z psem, piknik z rodziną lub miłą wycieczkę. Przez las Okręglik biegnie jednak także niebieski szlak pieszy i rowerowy PPTK "Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa". Dwa warianty szlaku proponowane przez PTTK prowadzą przez miejsca martyrologii Polaków i kaźni hitlerowskiej takie jak Mauzoleum w Radogoszczu czy pomnik w Okręgliku. Dokładne trasy szlaków można znaleźć na stronie PTTK:TUTAJ.

Pomnik Okręglik szlak niebieski

 

Pomnik Okręglik 

Pomnik Okręglik to symboliczne miejsce spoczynku ofiar zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-45 na terenie lasu Okręglik, w tym harcerzy zabitych tu w 1940 roku. Mogiły wymieniają kilka nazwisk młodych ludzi straconych podczas akcji T4 - rozstrzeliwania harcerzy oraz pacjentów szpitali psychiatrycznych**. Na terenie lasu zamordowanych zostało jednak prawdopodobnie kilkaset ofiar do dziś bezimiennych. Warto będąc w lesie na chwilę zadumać się nad ich losem i pomodlić się za ich spokój.

Pomnik Okręglik Łódź
 

Kilka informacji praktycznych o spacerze niebieskim szlakiem przez las Okręglik w Zgierzu

 • Samochód zaparkowałam przy ulicy Sokołowskiej, odchodzi ona od ulicy Konstantynowskiej (przedłużenie ulicy Szczecińskiej). Po drugiej stronie ulicy przy ogródkach działkowych również jest dużo miejsca do zaparkowania auta. 
 • Spacer od mojego miejsca parkingu do samego środka lasu zajął mi około 1 godziny w każdą stronę. Aplikacja całościowo podsumowała go na 4 km. Pomnik Okręglik znajduje się mniej więcej w połowie drogi od tej strony lasu więc spacer zajmuje około 30 minut w jedną stronę (1 km w jedną stronę).
Las Okręglik spacer
Niebieski szlak pieszy Zgierz Łódź

 • Szlak jest bardzo dobrze oznaczony. Warto podążać za znakami jeśli jesteście w lesie pierwszy raz, wtedy nie sposób się zgubić.

Niebieski szlak pieszy las Łódź Zgierz
 

Jeśli jeszcze nie byliście w lesie Okręglik, a szukacie trasy na ciekawy spacer w okolicach Łodzi, to polecam zapamiętać to miejsce. Może zrobiło na mnie tak wyjątkowe wrażenie przez swoją urodę, może przez piękną jesienną aurę, albo ze względu na wyjątkowość dnia Wszystkich Świętych...? Bez względu na powód, myślę, że warto wybrać się na spacer do lasu Okręglik. Ja na pewno nie raz tu wrócę razem z moim czworonożnym przyjacielem.

Źródła:

https://szlaki.pttk.pl/lodzkie/007.html  

** http://snap.uni.lodz.pl/badania-archeologiczne-w-lasach-zgierslich/

3 komentarze:

 1. Ten szlak jest w ogóle ciekawy od początku do końca, tzn od Parku Ocalałych do okolic Rosanowa. ALe nawet przejść tym szlakiem od Okręglika do Parku to całkiem fajne przeżycie, można zobaczyć Łódź wyglądającą jak najprawdziwsza wieś... Wesołych Świąt:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno dawno temu, a moze jeszcze dawniej, kiedy cala druzyna (13 LDH im. Generala Bema przy szkole podstawowej nr 49) jezdzilismy przez kilka niedziel z rzedu sadzic ten las to chyba jeszcze wtedy nie mial nazwy. KIedy pojawila sie nazwa Okreglik?

  OdpowiedzUsuń
 3. Poleciłam znajomej, na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!