sierpnia 19, 2016

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Powstało już kilka wpisów o Bułgarii - o kurortach, bezpieczeństwie na wakacjach i o tym jak wybrać najlepsze dla siebie miejsce na wypoczynek. Jeśli, któryś z nich zainspirował Was do wyjazdu do Bułgarii to ten post będzie następnym krokiem przed ostatecznym finalizowaniem zakupu wycieczki i wyjazdem na wymarzony urlop.

Bułgaria to kraj dobrze nam znany, ale jednak często słyszę pytania o formalności związane z podróżą tam i o to, "co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?". Zebrałam wszystkie te wątpliwości w jeden post, który mam nadzieję pomoże Wam przygotować się przed podróżą dosłownie "na wszystko".


Kilka słów o Bułgarii:

Bułgaria leży między Europą, a Azją, w centrum Półwyspu Bałkańskiego. Od zachodu sąsiaduje z Serbią i Macedonią, od północy z Rumunią, od południa z Grecją i Turcją. Od wschodu oblewa ją Morze Czarne. Stolicą Bułgarii jest Sofia, a inne ważne miasta to m.in. Płowdiw, Warna i Burgas (dwa ostatnie to miasta położone na wybrzeżu). Bułgaria kojarzy się nam przede wszystkim z plażowaniem i nie ma się co dziwić, bo 378 kilometrów wybrzeża w 1/3 (130 km) pokrywają piaszczyste plaże. Warto jednak zauważyć, że około 60% terenów Bułgarii pokrywają góry i wyżyny. Najwyższym szczytem jest Musała (2925 m.n.p.m - jest to najwyższy szczyt całego półwyspu bałkańskiego) w masywie gór Riła. Inne duże pasma górskie to: Stara Płanina, Rodopy, Pirin czy Strandża. Przez Bułgarię przepływa Dunaj (tworzy on naturalną granicę Bułgarii i Rumunii) - druga pod względem długości rzeka w Europie. 35% kraju pokrywają lasy, więc Bułgaria jest krajem bardzo zielonym. 

Językiem urzędowym jest język bułgarski - na pozór podobny do języka rosyjskiego, ale w sumie jedynym podobieństwem jest alfabet, bo Bułgarzy tak jak Rosjanie używają cyrylicy. W wymowie i gramatyce bułgarski podobny jest do innych języków z grupy słowiańskich. 

84% Bułgarów wyznaje prawosławie, więc wiele zabytków, które można zwiedzać w Bułgarii to cerkwie. Pod kątem atrakcyjności turystycznej Bułgaria jest zresztą naprawdę ciekawa. Fascynująca historia kraju (i jego podległość różnym kulturom) sprawiła, że do dziś można podziwiać zarówno stare cerkwie, bazyliki, rzymskie umocnienia, średniowieczne zamki, jak i meczety. Oprócz tego jest wiele pięknych przyrodniczo miejsc np. obszar chroniony rezerwatu Ropotamo. Swoistą atrakcją kraju jest też jego kultura i zachwalana w świecie bułgarska gościnność. Polecam Wam przeczytać artykuł opublikowany ostatnio w National Geographic: http://www.national-geographic.pl/traveler/kierunki/jedz-do-bulgarii-tu-jest-wszystko-i-do-tego-najtaniej-w-europie - moim zdaniem świetnie opisuje fenomen tego kraju.


"Czy do Bułgarii jedzie się na dowód czy na paszport?"

Oczywiście, ponieważ Bułgaria od 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej, możemy wjechać do tego kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Na pobyt krótszy niż 90 dni nie jest potrzebna wiza.

"Kiedy najlepiej wybrać się do Bułgarii?" 

Najlepiej latem. Od czerwca do września. Średnia temperatura wody wynosi wtedy 23 stopnie, a powietrza 25 stopni. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień, ale w czerwcu i wrześniu też latają samoloty czarterowe i mimo, że jest wtedy trochę chłodniej to za to można spokojnie wypocząć.


"Jaką walutę zabrać do Bułgarii?"

Walutą w Bułgarii jest lew bułgarski (BGN - dzieli się na 100 stotinek). Obecny kurs (sierpień 2016) to 2,18. Czyli w przybliżeniu 1 złoty to około 0,5 lewa. Walutę to jednak ciężko kupić w Polsce i kurs w kantorach często jest mniej korzystny. Ja na wyjazd do Bułgarii zabrałam Euro, które na miejscu po trochu wymieniałam na Lewy. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Wymiany pieniędzy w Bułgarii należy dokonywać w kantorach z napisem "no comission", czyli "bez prowizji". Nasze środki zostaną wtedy wymienione zgodnie z kursem widniejącym na tablicy informacyjnej w danym punkcie. Zdarza się bowiem, że w kantorach kurs rozpisany na tablicy to np. 2,18, ale do niego dodawana jest potem prowizja i nieświadomi niczego tracimy na dokonanej transakcji. Ja będąc na wyjazdach często wymieniam pieniądze w kantorach hotelowych, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zostać oszukanym.

"Czy w Bułgarii można korzystać z bankomatów?"

Tak, oczywiście. W kurortach turystycznych spokojnie można wypłacać pieniądze z bankomatu. Często bankomaty są koło hoteli i przy promenadach turystycznych, ale uprzedzam Was w małych miejscowościach nie ma ich wiele (przyznam szczerze, że znalezienie bankomatu w Albenie nie było łatwe, ale się udało!).

"Jaki jest czas lokalny w Bułgarii?"

Czas w Bułgarii to czas polski plus 1 godzina.


"Jak najlepiej zwiedzać Bułgarię? Ile kosztuje wynajem samochodu w Bułgarii?"

Bułgarię najlepiej zwiedzać komunikacją miejską. Sieć autobusów kursujących między kurortami turystycznymi jest bardzo rozbudowana, więc spokojnie można przemieszczać się wzdłuż wybrzeża i do największych turystycznych atrakcji danego regionu. Bilet kupuje się w autobusie (nie w sklepie/kiosku wcześniej), kierowcy należy powiedzieć dokąd chcemy jechać poda nam on cenę za odpowiadający długości trasy bilet.

Trudniej Bułgarię zwiedza się autem. Drogi są słabej jakości, częste są patrole policyjne kontrolujące prędkość (szczególnie na drogach koło kurortów np. między Złotymi Piaskami, a Warną). Poza tym niektóre kurorty są zamknięte dla ruchu samochodowego (np. Albena) lub mają tylko ruch jednostronny (np. Złote Piaski), co osobie która nie zna dobrze terenu może bardzo utrudnić poruszanie się po regionie. Koszt wynajmu samochodu na jeden dzień to około 40-70 Lewa, koszty paliwa są podobne do cen w Polsce.Honorowane jest polskie prawo jazdy.

"Czy będąc na wakacjach w Bułgarii jest gdzie pójść na katolicką Mszę Świętą?"

Tak, w Warnie jest kościół katolicki, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 11.30 odprawiana jest Msza Święta w języku polskim.

"Jakie pamiątki warto przywieźć z Bułgarii? Ile kosztują?"

Z Bułgarii warto przywieźć przede wszystkim olejek różany, bo Bułgaria słynie z jego produkcji. Do produkcji1 litra olejku używa się 5 ton białych lub 2,5 tony czerwonych płatków róż, więc prezent taki nie jest tani. 1 litr oryginalnego olejku kosztuje około 20-30 BGN. Pięknie pachnie, ale ma też walory lecznicze, bo smarowanie nim skroni pomaga m.in. na migrenowy ból głowy.

Polecam prezenty z mniejszą ilością olejku. Malutkie ampułki olejku kosztują od 1 BGN, buteleczki około 5 BGN, kosmetyki z olejkiem różanym (np. kremy do rąk różano-jogurtowe, płyny do kąpieli, mydła) od 2 do około 10 BGN. Uważajcie tylko kupując kosmetyki i sprawdzajcie miejsce produkcji,  bo często "oryginalne bułgarskie kosmetyki" są produkowane w Chinach. Szukajcie na opakowaniach napisu "Made in Bulgaria", tylko wtedy macie pewność, że olejek różany jest autentycznie stąd.

Dobrym pomysłem na prezent może być też np. miód różany (około 5 BGN), słodycze bułgarskie (około 2 -5 BGN) czy bułgarskie alkohole (piwo np. Kamenitza, Zagorka) i wina (chociaż je łatwo można kupić w sklepach w Polsce).

Standardowe pamiątki czyli magnesy to koszt od 1-5 BGN, pocztówki około 0,50 BGN.

Jak więc widać ceny pamiątek w Bułgarii są bardzo przystępne, możecie obkupić się w upominki dla całej rodziny!

"Co mogę wwieźć i wywieźć z Bułgarii?"

W "rozsądniej liczbie" można przewozić w obie strony wszystkie rzeczy codziennego użytku. Ograniczenia naniesione są na alkohol i papierosy. Można przewozić do 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, do 1 litra alkoholi wysokoprocentowych. Do 2 litrów napojów alkoholowych np. wina itd.


 "Czy plaże w Bułgarii są publiczne czy prywatne?"

Plaże w Bułgarii są publiczne, więc prawie wszędzie leżaki i parasole są płatne. Średnia opłata za leżaki i parasole to około 30 BGN (około 60 złotych) za 2 leżaki i parasol. Oczywiście ceny różnicują się w zależności od miasta i czasami nawet fragmentu plaży. Niektóre najlepsze hotele dzierżawią odcinki plaży i mają tam ustawione darmowe leżaki i parasole dla ich gości. Jeśli jedziecie do Bułgarii plażować i chcecie korzystać z leżaków i parasoli za darmo wybierzcie się do Albeny - tam serwis plażowy jest gratis (więcej tutaj).

Co ważne dla plażowiczów: bułgarskie wybrzeże ma ekspozycję wschodnią co pozwala cieszyć się już pierwszymi porannymi promieniami słońca.


 "Ile w Bułgarii kosztuje jedzenie?"

Ceny w Bułgarii są podobne do cen w Polsce. Przykładowo:
Pizza przy plaży kosztuje około: 10 BGN
Piwo w pubie / restauracji: około 5 BGN
Piwo w sklepie: około 2- 3 BGN
Drinki w klubie: około 8-10 BGN
Chipsy/paluszki około 2-5 BGN
Rybki caca - 1 BGN
Smażone kalmary - 1,50 BGN
Oczywiście w dużych kurortach np. w Złotych Piaskach jest drożej niż w małych jak np. w Primorsku. Ceny są też inne blisko promenad turystycznych, a inne w głębi miasta. Warto kupować w marketach poza głównymi ulicami, wtedy ceny są naprawdę przystępne.


"Czy jest jakaś specjalność kuchni bułgarskiej, którą warto spróbować?"

Kuchnia bułgarska ma specyficzne smaki m.in. smak najbardziej znanej bułgarskiej przyprawy Czubricy. Wiele potraw jest duszonych m.in. popularne danie Giuwecz to mięso duszone w warzywami (ziemniaki, papryka, pomidory) i ziołami.

Warto spróbować m.in. bułgarskiego sera Sirene (w smaku lekko podobnego do fety). Ser ten znajdziemy m.in. w największym śniadaniowym przysmaku kuchni bułgarskiej czyli w Banicy. Banica to zapiekany placek z ciasta francuskiego przekładanego serem Sirene. Bardzo intensywny w smaku i bardzo smaczny!

Z napojów warto posmakować Bozy, czyli napoju lekko alkoholowego (ma około 1% alkoholu) produkowanego z lekko sfermentowanej pszenicy. Napój smakuje trochę jak kawa i zwykle pierwszy jego łyk nie smakuje turystom, ale im więcej się jej pije, tym większym przysmakiem się staje. :) Bozę najlepiej jest kupować w piekarniach.

Kolejny znany przysmak kuchni bułgarskiej to sałatka szopska składająca się ze świeżych warzyw i sera.

Spacerując po ulicach Warny warto skusić się na lokalny przysmak serwowany w "food truckach" czyli rybki caca - to małe panierowane rybki smażone na głębokim tłuszczu. Do nich warto zamówić piwo - stąd nazwa potrawy caca birra (birra to piwo).


Na deser kuchnia bułgarska proponuje słodkie baklawy lub bardzo ciężkie ciasta.
Jeśli natomiast chodzi o alkohole to najpopularniejsza jest oczywiście rakija - mocny nawet 40% alkohol (podobno te produkcji domowej mogą mieć nawet 50%), dobre jest bułgarskie piwo (mnie najbardziej smakowała Zagorka i Kamenitza). Bułgaria słynie też z dobrych (przede wszystkim słodkich, czerwonych) winMacie jakieś pytania na temat Bułgarii? Piszcie! PRZECZYTAJ TEŻ:

GDZIE LECIEĆ NA WAKACJE W 2016 ROKU? DO BUŁGARII! - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/gdzie-leciec-na-wakacje-w-2016-roku-do.html

CZY W BUŁGARII JEST BEZPIECZNIE? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-bugarii-jest-bezpiecznie.html

PRIMORSKO - https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/primorsko-bugarska-oaza-spokoju.html

SŁONECZNY BRZEG - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/soneczne-wakacje-w-sonecznym-brzegu.html

ZŁOTE PIASKI - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-zotych-piaskach-piasek-naprawde.html

ALBENA- https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/dlaczego-albena-to-moja-ulubiona.html

WARNA - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/morska-stolica-bugarii-warna.html

SWETI KONSTANTIN I HELENA / OBZOR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/inne-kurorty-w-bugarii.html

NESEBYR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-koniecznie-trzeba-zobaczyc-w-bugarii.html

26 komentarzy:

 1. Po pierwsze 1 BGN = 2,18 zł więc "Czyli w przybliżeniu 1 złoty to około 2 leva" jest twierdzeniem sprzecznym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Boza nie jest napojem bezalkoholowym. ZAWSZE zawiera alkohol, jest go mniej niż w najsłabszym piwie, ale jest (najczęściej w ilości ok. 1%).
  Zapytam z ciekawości. Autorko tekstów - ile razy i jak długo byłaś w Bułgarii?

  OdpowiedzUsuń
 3. ojejku, jejku, Twój post przypomniał mi moją krótką wizytę w Bułgarii i tym samym doszłam do wniosku, że zdecydowanie muszę się tam wybrać w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O faktycznie! Ale gafa... jakoś tok rozumowania mi się pomieszał i chciałam napisać co innego niż napisałam faktycznie! Już zmieniam. Dzięki za zwrócenie uwagi! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W takim razie Pani w piekarni mnie "oszukała", bo się pytałam, czy w
  napoju jest alkohol. Jeden % to na szczęście nie za wiele, ale dobrze
  wiedzieć, ze jednak jakieś procenty są. Poprawiam w tekście informację. :) Cieszę się, że podpowiadasz, bo czasem takich szczegółów się poprawnie nie wyłapie.


  Byłam w Bułgarii raz i bynajmniej nie uważam się za specjalistkę od tego kierunku, jeśli do tego chciałaś nawiązać. Ty na pewno wiesz o tym miejscu więcej, ale dlatego też Ty prowadzisz bloga o Bułgarii, a ja sobie opowiadam o różnych zakamarkach świata. Wprost wszędzie piszę, że jestem zwykłą turystką jeżdżącą trochę po świecie i że nie uważam się za encyklopedię czy wyrocznię w jakimkolwiek temacie. Po powrocie z wyjazdu zbieram informacje, które mi się przydały, których przed wyjazdem sama szukałam (i nie zawsze mogłam znaleźć), tak żeby ułatwić przygotowanie do wyjazdu innym, którzy szukają porad w internecie. Dostaję dużo miłych maili z podziękowaniem za rady, więc chyba swój cel spełniam. :)


  Pozdrawiam i oczywiście, jeśli dopatrzysz się jeszcze jakiś nieścisłości w moich opowiadaniach pisz. Będę poprawiać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie! Bułgaria jest wspaniała. :) Sama bym chętnie wróciła i jeszcze póki pogoda dopisuje powylegiwałabym się na jednej z bułgarskich plaż. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W związku z tym 30 lewa za leżaki i parasole na plaży to chyba jednak 60 zł a nie 15 zł?

  OdpowiedzUsuń
 8. Poprawione! :) Dzięki za wyłapanie! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pretty! This has been a really wonderful article.
  Thanks for providing this information.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hey very nice blog!

  OdpowiedzUsuń
 11. I have read some excellent stuf here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much attempt you set to create one off
  thes great informative website.

  OdpowiedzUsuń
 12. I really like it whenever people get together and share ideas.

  Great blog, stick with it!

  OdpowiedzUsuń
 13. Thanks for sharing such a nice opinion, article is good, thats why i have read it fully

  OdpowiedzUsuń
 14. I am actually pleased to read this web site posts which includes
  tons of valuable facts, thanks for providing such data.

  OdpowiedzUsuń
 15. This blog was... how do I say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Thanks!

  OdpowiedzUsuń
 16. Loving the information on this internet site, you have done great job on the posts.

  OdpowiedzUsuń
 17. Hurrah! Finally I got a web site from where I know how to in fact take useful
  information concerning my study and knowledge.

  OdpowiedzUsuń
 18. Outstanding info it is without doubt. I have been awaiting for this
  content.

  OdpowiedzUsuń
 19. I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this web page is truly good.

  OdpowiedzUsuń
 20. Excellent blog post. I absolutely love this website.
  Keep it up!

  OdpowiedzUsuń
 21. Excellent write-up. I absolutely appreciate thios site.
  Continue the good work!

  OdpowiedzUsuń
 22. Ile euro trzeba zabrać do Bułgarii na 7 dni wycieczki ? Mając opłacony hotel i wyżywienie All inclusive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy ma inne potrzeby i wydatki. Nie wiem czy będziesz chciał/a wychodzić i próbować lokalnego jedzenia poza hotelem, czy będziesz kupować pamiątki, czy będziesz jeździć na wycieczki itd.. Niektórym wystarczy 50 Euro, a inni wydadzą drugie tyle co na wyjazd kupiony w biurze podróży. :) Zastanów się jakie masz plany i jaki budżet na wyjazd i dopasuj do tego kwotę, którą ze sobą zabierzesz. Pozdrawiam!

   Usuń
 23. Bułgaria jest szczególnie lubiana przez Polaków. Nic dziwnego - piękne plaże i morze potrafią w sobie wręcz rozkochać. Do tego Bułgaria nie jest turystycznie droga. Można spokojnie zorganizować sobie niskobudżetowy wyjazd na własną rękę. Polecamy zapoznać się z poradami dostępnymi na naszym blogu. Przybliżamy Bałkany potencjalnym turystom.

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam wszystkie twoje artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 25. W Bułgarii kupiłem naprawdę ciekawe i niezwykle kreatywne pamiątki.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!