Inne kurorty w Bułgarii

Wybrzeże Morza Czarnego zostało jakby stworzone dla turystów. Długie na 380 kilometrów może się pochwalić wspaniałymi, piaszczystymi, ciągnącymi się kilometrami plażami, schodzącym ku morzu pasmem gór Strandża i wspaniałymi nadmorskimi kurortami. Już helleńscy żeglarze uciekający przed Scytami i Trakami w twórczości Horacego nazwali ten region świata "Aukseinos", czyli gościnnym, bo był przeciwieństwem wzburzonego i niebezpiecznego Czarnego Morza nazywanego przez nich "Akseinos" - niebezpiecznym.

Oprócz kurortów które opisywałam (Słonecznego Brzegu, Złotych Piasków, Primorska, Albeny, Nessebaru) bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego może się pochwalić jeszcze innymi turystycznymi miejscowościami. Przewodnik Bezdroży "Wybrzeże Bułgarii" opisuje miasteczka: Krapec, Szabła, Kamienny Brzeg, Rusałka, Kawarna, Bałczik, Kranewo, Biała, Obzor, Rawda, Pomorie, Burgas, Czernomorec, Sozopol, Kiten, Carewo i Achtopol. Jeśli wybieracie się na wakacje do jednej z nich odsyłam Was do przewodnika, znajdziecie tam kilka podpowiedzi co robić, gdzie dobrze zjeść i kilka faktów o historii danego miejsca i jego największych turystycznych atrakcjach.

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych jest jeszcze wiele innych mniejszych miasteczek, które przyjmują turystów. Wybrzeże Morza Czarnego oferuje wręcz nieograniczone możliwości wypoczynku. Każdy znajdzie tutaj miejsce idealne dla siebie.

Ja oprócz 5 wcześniej opisywanych przeze mnie miejscowości byłam jeszcze w Obzorze i Sweti Konstantyn i Helenie. Ponieważ jednak znalazłam się tam tylko przejazdem wpisy nie będą tak długie jak te dotyczące innych kurortów.
Sweti Konstantin i Helena

Sweti Konstantyn i Helena to spokojny kurort turystyczny leżący w połowie drogi między Warną (około 9 kilometrów), a Złotymi Piaskami (około 9 kilometrów).  W ofertach turystycznych często podpina się go właśnie pod region Złotych Piasków.Jest to najstarszy kurort nad Morzem Czarnym, popularny wśród Polaków w epoce PRLu, chociaż wtedy nosił inną nazwę i był znany jako Drużba (co oznacza "przyjaźń"). Już wtedy wielu letników przyjeżdżało tutaj dla pięknych plaż, ale też aby skorzystać ze zbawiennego działania tutejszych wód termalnych (siarkowych). Z zabiegów w wodach siarkowych można korzystać do dzisiaj (w zależności od zabiegu i miejsca kosztują od około 6 BGN). W centrach SPA zapach jest dość specyficzny, ale działanie wód podobno nie ma sobie równych.

Jaka jest historia tego miejsca? Miasto powstało prawdopodobnie w XVI wieku, kiedy dotarli tu mnisi uciekający przed Turkami. W lesie znaleźli ikonę Świętego Konstantyna i Świętej Heleny (stąd obecna nazwa kurortu), którą uznali za znak, że powinni się tu osiedlić. Zbudowali klasztor. Dookoła klasztoru zaczęła powstawać osada, która na początku XX wieku (ze względu na piękne okoliczności przyrody i odkryte wody termalne) przekształciła się w nadmorskie letnisko. Początkowo urlopowali tutaj Bułgarzy, ale od około 1908 roku zaczęli też masowo przybywać tutaj Polacy. Dlaczego? Mamy bowiem własny kawałek ziemi w miasteczku Sweti Konstantin. Po trzęsieniu ziemi w 1928 roku w Starej Zagorze Polska ufundowała szpital dla poszkodowanych. W zamian za przysługę dostaliśmy od władz regionu kawałek ziemi w Sweti Konstanin w "wieczne używanie". Zbudowano tu "Dom Polski", do którego co roku od tego czasu przybywa wielu polskich turystów.

Od tego czas kurort bardzo się zmienił. Został rozbudowany i zmodernizowany i obecnie znów cieszy się powodzeniem u polskich turystów, szczególnie rodzin z dziećmi szukających spokoju. Sweti Konstantin to malutka miejscowość, w sumie kompleks hoteli położonych w rozległym lesie. Centrum miasteczka to kilka sklepów, knajpek i barów, ale życie nocne trwa tu maksymalnie do północy. Jeśli szukacie miejsca rozrywkowego, nie przyjeżdżajcie tu na wakacje - wybierzcie się do sąsiednich Złotych Piasków.


Do Złotych Piasków i Warny można oczywiście dostać się stąd autobusem (koszt dojazdu do Warny około 1,5 BGN, do Złotych Piasków około 3 BGN) lub taksówką (około 20-25 BGN). Autobusy jeżdżą od rana do około 22.30, więc jeśli wybieracie się na imprezę i tak będziecie musieli wrócić taksówką. Polecam ten typ transportu, bo taksówki są tutaj naprawdę tanie. Pamiętajcie jednak, żeby cenę za kurs ustalić przed wyjazdem. 

Sweti Konstantin to idealna propozycja na wakacje dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych szukających spokoju. Będąc tutaj warto też zwiedzić trochę okolice. M.in. zobaczyć piękny XVI-wieczny monastyr pw. św. Konstantyna i Heleny, Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Sofii (znany również jako Warneński Ekopark) oraz letni pałac królewski nazywany Euxinograd (Евксиноград) z pozostałościami średniowiecznej osady i parkiemObzor

Obzor to niewielkie miasteczko położone na samym środku bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego - w połowie drogi między dwoma stolicami regionów Słoneczny Brzeg i Złote Piaski (około 55 kilometrów od Warny i  68 kilometrów od Burgas). Do kurortu Słoneczny Brzeg jest stąd około 35 kilometrów.


W Obzorze nie ma wiele atrakcji turystycznych. Główną determinantą dlaczego turyści tutaj przybywają jest długa na 6 kilometrów i szeroka, piaszczysta plaża. To najdłuższa i najpiękniejsza plaża środkowej części wybrzeża Morza Czarnego. Małe miasteczko (można je przejść piechotą w około 30 minut :)) jest bardzo spokojne. W ciągu dnia działa tutaj kilka sklepów z jedzeniem i pamiątkami, wieczorem otwiera się kilka barów i restauracji. Hasło "miasteczko ożywa nocą" wydaje się być jednak lekko przesadzone. 

Najlepsze hotele położone są raczej na obrzeżach miasta, dookoła jest więc tym bardziej spokojnie. Plaża od hoteli oddzielona jest pasmem łąk, a za hotelami rozciągają się pola i lasy.Historia Obzoru sięga czasów starożytnych greckich żeglarzy, którzy tutejszą osadę nazywali Helipolis, czyli Miasto Słońca. Wznieśli tutaj świątynię Jowisza (Boga Słońca). Potem przybyli tu Rzymianie, którzy zbudowali własną Templum Jovi strzegącą ich szlaków handlowych z Konstantynopola nad Dunaj. W średniowieczu, okolicami zrządzili już Bułgarzy. Oni również miejsce to wybrali na zbudowanie twierdzy - Kozjak. Niestety niemal żadne pozostałości w wyżej opisanych budowli nie zachowały się do dnia dzisiejszego. W centrum miasta można oglądać jedynie kilka kolumn i rzeźb, które podobno pochodzą z greckiej budowli. Obok nich zbudowano cerkiew św. Jana Chrzciciela.

Zdecydowanie więcej atrakcji do zwiedzania oferują okolice Obzoru. Będąc tu na wakacjach warto wybrać się na przylądek Emine (około 40 km), gdzie Eminska Płanina (pasmo Starej Płaniny) wchodzi do morza. I zobaczyć Zatokę Nesebyrską (około 50 kilometrów) i Stare Miasto Nesebyr wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O Nesebyrze powstanie osobny wpis. 

Oczywiście z Obzoru można dojechać taksówką do pobliskich miejscowości. Taksówka do Słonecznego Brzegu kosztuje około 60 BGN, do Nesebyru 70 BGN, Warny 70 BNG. Można też dojechać do Albeny, Bałczika, Sozopolu, Primorska i do aquaparków w Słonecznym Brzegu lub Nesebyrze.

Podsumowując, zarówno Obzor jak i Sweti Konstantyn i Helena to małe kurorty idealnie nadające się na wakacje dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych szukających pięknych plaż do wypoczynku i oaz spokoju. Jeśli marzy Wam się ucieczka od zgiełku dużego miasta, wylegiwanie na plaży, cisza i spokój... to spokojnie możecie wybrać jeden z tych kurortów na swoje wakacje!


Źródła:
- „Wybrzeże Bułgarii. Travelbook”, 2014, Robert Sendek,Wydawnictwo Bezdroża
- „Bułgaria. Praktyczny przewodnik”, 2009, Zofia Siewak-Sojka, Irena Toponicka-Bacewicz, Wydawnictwo Pascal
-http://www.holidaycheck.pl/pi/fbf10852-61d1-3b64-821a-a8e7445c4cd3PRZECZYTAJ TEŻ:

GDZIE LECIEĆ NA WAKACJE W 2016 ROKU? DO BUŁGARII! - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/gdzie-leciec-na-wakacje-w-2016-roku-do.html


CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM DO BUŁGARII? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-do.html   

CZY W BUŁGARII JEST BEZPIECZNIE? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-bugarii-jest-bezpiecznie.html

PRIMORSKO - https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/primorsko-bugarska-oaza-spokoju.html

SŁONECZNY BRZEG - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/soneczne-wakacje-w-sonecznym-brzegu.html

ZŁOTE PIASKI - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-zotych-piaskach-piasek-naprawde.html

ALBENA- https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/dlaczego-albena-to-moja-ulubiona.html

WARNA - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/morska-stolica-bugarii-warna.html

SWETI KONSTANTIN I HELENA / OBZOR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/inne-kurorty-w-bugarii.html

NESEBYR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-koniecznie-trzeba-zobaczyc-w-bugarii.html

Komentarze

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: