TOP 10 - zabytki Wenecji

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych turystycznie miast na świecie. Niemal na każdej ulicy znajdziemy tu coś ciekawego do zobaczenia - kanały, place, mosty... Wszystko jakby piękniejsze i ciekawsze niż gdzie indziej. W przewodnikach na wielu stronach opisywane są setki zabytków - domy kupców, kościoły, muzea, warsztaty szkutnicze/szklarskie itd.. Nie sposób to wszystko zwiedzić, a przynajmniej za pierwszym razem! Czy wiedzieliście, że... nazwa Wenecja prawdopodobnie pochodzi od łacińskich słów "veni etiam", czyli przybądź ponownie?
Warto tu wracać, bo przy pierwszej wizycie na pewno nie zobaczymy wszystkich atrakcji których byśmy chcieli. Dlatego przygotowałam listę zabytków, które są takim must see dla każdego kto jedzie do Serenissimy (dlaczego Serenissima? Zobacz tutaj -> O Wenecji słowem wstępu...).Top 10 zabytków w Wenecji

 1. PIAZZA SAN MARCO (PLAC ŚW. MARKA) - to główny plac Wenecji, jedyny, który nosi nazwę Piazzo. Wokół placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki miasta: Basilica di San Marco, Palazzo Ducale, Torre dell'Orologio, Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie, Campanile di San Marco... Plac świętego Marka kojarzy się jednak też z tłumami turystów i z wszechobecnymi gołębiami. Na Piazza San Marco warto na chwilę się zatrzymać i napić się pysznego włoskiego espresso w najstarszej włoskiej kawiarni - Caffe Florian - czynnej od 1720 roku. TORRE DELL'OROLOGIO (WIEŻA ZEGAROWA) - XV-wieczna wieża, której inna nazwa to Wieża Maurów. Na szczycie wieży znajduje się zegar który pokazuje godziny, fazy Księżyca oraz ruch Słońca po zodiaku i taras, z którego rozpościera się wspaniała panorama Wenecji. CAMPANILE DI SAN MARCO - to dzwonnica zbudowana w XVI w., niestety budowla bez powodu runęła w 1902 roku, a obecny budynek jest wierną rekonstrukcją oryginału. PROCURATIE VECCHIE - to budynek z XIII wieku, będący siedzibą (drugiego po Doży najważniejszego człowieka w Wenecji) prokuratora. PROCURATIE NUOVE - nowa prokuratura. I zabytek, który musi być opisany osobno...
 2. BASILICA DI SAN MARCO (BAZYLIKA ŚW. MARKA) - to skarb sztuki bizantyjskiej. Budowę bazyliki rozpoczęto około 828 roku, tuż po tym jak do Wenecji sprowadzono skradzione z Aleksandrii ciało św. Marka. Zaczęto od budowy krypty na ciało, następnie dobudowywano kolejne części bazyliki (Xw.), aż do osiągnięcia formy kościoła bizantyjskiego (na planie krzyża greckiego, z 5 kopułami). Bazylikę charakteryzuje bogato zdobiona fasada o 5 portalach, udekorowana wspaniałymi mozaikami. Fasada przedzielona jest tarasem na którym stoją 4 pozłacane konie (oryginały znajdują się w Museo San Marco). Bazylika jest pięknie udekorowana motywami bizantyjskimi, co jest efektem inspiracji kulturą Wschodu z którym Wenecja miała bliskie kontakty handlowe. Wnętrze zachwyca mozaikami wysadzanymi złotem i Pala d'Oro - Złotym Ołtarzem. Pala d'Oro składa się z 80 emalii oprawionych w złoto i ozdobionych szlachetnymi kamieniami. Drugim zabytkiem z placu św. Marka, który musi być opisany osobno jest...
 3. PALAZZO DUCALE (PAŁAC DOŻÓW) -  to od IX w. miejsce zamieszkania i rządzenia najważniejszej osoby w Republice Weneckiej, czy Doży. Doża był wybierany dożywotnie przez mieszkańców Wenecji i razem z Wielką Radą rządził wszystkimi interesami Republiki. Pałac reprezentuje styl weneckiego gotyku (tak wygląda od XIV wieku, bo wcześniej pełnił funkcję fortecy). Piękny portyk na parterze i loggia na pierwszym piętrze pokryte są białym i różowym kamieniem, które zmieniają kolor w różnych częściach dnia. Pałac początkowo powstał jako forteca, potem przekształcono go w pałac, ale po licznych przebudowach w XII i XIV wieku zyskał status rezydencji Doży. Imponujące jest również wnętrze pałacu z okazałymi apartamentami ozdobionymi działami weneckich artystów i  Scala d'Oro, czyli Złotymi Schodami. Na dziedzińcu pałacu warte uwagi są także Scala dei Giganti, czyli Schody Gigantów zaprojektowane w XV wieku przez Antonio Rizzę.
 4. CANALE GRANDE - Wenecja to miasto 177 kanałów (i rozpiętych nad nimi 450 mostów), ale najważniejszym z nich wszystkich jest Canale Grande. Przy długim na około 4 km kanale stoi dwieście pałaców i kościołów wznoszonych na przestrzeni 6 wieków.
 5. ARSENALE (ARSENAŁ) - Arsenał powstał w 1104 roku i był niegdyś niemalże najważniejszym miejscem w mieście. Za czasów potęgi Wenecji to tutaj powstawały okręty. Trzeba podkreślić, że nie były to byle jakie statki, tylko okręty, które brały udział w najważniejszych bitwach w historii Europy. Produkcja statków przeniosła się w inne miejsce, a obecnie Arsenał ważny jest przede wszystkim ze względów architektonicznych. Ciekawostka jest fakt, iż Arsenał Wenecki został opisany w "Boskiej Komedii" Dante Alghieri jako miejsce urzędowania przekupnych urzędników (których należało wtrącić do Piekła).
 6. PONTE DEI SOSPIRI (MOST WESTCHNIEŃ) - most w stylu barokowym, powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Most łączy Palazzo do Giustizia (Pałac Sprawiedliwości) w Pałacu Dożów i stare więzienia w nim umieszczone (Prigioni Vecchi) z nowymi więzieniami po drugiej stronie kanału (Prigioni Nuove). Nazwa mostu nie powinna się, więc niestety kojarzyć z romantycznym wzdychaniem kochanków, ale ze smutnymi wzdychaniami skazańców, który idąc mostem do więzienia po raz ostatni oglądali wspaniałe weneckie widoki.
 7. PONTE DI RIALTO - to najstarszy most w Wenecji, przecinający Canale Grande w jego najwęższej części, łączący sestiere San Marco i San Polo. Do 1854 roku był jedynym mostem nad Canale Grande. Na miejscu pierwszego mostu drewnianego, w XVI wieku powstał most kamienny. Dziś Ponte Rialto słynie z licznych kramów zlokalizowanych po obu stronach Ponte.
 8. DOMY KUPCÓW (CA'D'ORO / CA'PESORO...)- stojące wzdłuż Canale Grande domy kupców weneckich zachwycają architektonicznymi formami i bogatymi dekoracjami charakterystycznymi dla tzw. "kwiecistego gotyku". Ca'Pesaro jest jednym z największych pałaców przy Canale Grande i ponoć najdoskonalszym przykładem weneckiego baroku, ale to chyba Ca'd'Oro (nazwę zawdzięcza złotym dekoracjom w stylu bizantyjskim, które niegdyś zdobiły jego fasadę) prześciga go w popularności wśród turystów. Mniej znany Ca'Dario skrywa natomiast pewną tajemnicę... legenda głosi, że na zamieszkujące pałac rodziny spada klątwa i kolejni członkowie rodu giną w tragicznych, niewyjaśnionych okolicznościach.Znany jest także Ca'Foscari - gotycki dom patrycjuszowski i stojący obok niego Palazzo Giustinian, gdzie Ryszard Wagner skomponował II akt Tristiana i Izoldy. W pałacu Palazzi Mocenigo natomiast inspirację odnalazł lord Byron, który tu napisał pierwsze słowa "Don Juana". Ale domów jest więcej, a każdy piękniejszy od poprzedniego...
 9. GALLERIE DELL'ACCADEMIA (GALERIA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH) - powstała w roku 1750, w budynku klasztoru Santa Maria della Carita. Wystawione są tutaj najsłynniejsze dzieła artystów weneckich (z XIV - XVI w.) m.in. Tycjana, Carpaccio, Cima de Conegliano, Giorgione, Lorenzo Lotto czy Tintoretto.
 10. FONDAZIONE PEGGY GUGGENHEIM - nikt chyba nie kojarzy Wenecji ze sztuką nowoczesną, a to właśnie tutaj zgromadzona kolekcja jest jedną z najciekawszych w Europie. Peggy Guggenheim - miliarderka amerykańska i mecenaska sztuki zgromadziła w swoim domu (Palazzo Venier dei Leoni) naprawdę imponującą kolekcję sztuki współczesnej - dzieła kubizmu, dadaizmu, impresjonizmu, surrealizmu itd.. Po jej śmierci dzieła zostały przekazane na rzecz fundacji, dzięki której do dzisiaj w weneckim pałacu możemy oglądać 200 obrazów i rzeźb autorstwa m.in. Picassa, Joana Miro, Ernsta, Malewicza czy Jacksona Pollocka. 
Oczywiście głupotą byłoby chodzenie z kartką po Wenecji i odznaczanie zobaczonych zabytków. Wyżej wymienione miejsca są najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami miasta, ale klimat Wenecji tworzą te mało znane budynki i najmniej uczęszczanie uliczki. Idąc od jednego zabytku do drugiego nie bójcie się więc zbaczać z drogi i "gubić się" poza wyznaczonymi trasami. Czasami to co tam znajdziecie okaże się piękniejsze niż przewodnikowe must see
 Źródła:

 • „Włochy Północne – Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, 2011, Bezdroża
 • „Wenecja. Przewodnik-celownik”, 2011, Bezdroża
 • „Wenecja – przewodnik”, Gazeta Wyborcza

Polecam przeczytać też:
 
O Wenecji słowem wstępu
Wenecja - informacje praktyczne
Wenecja - ciekawostki

Komentarze

 1. W Wenecji byłam dwa razy i mogłabym być jeszcze trzeci i czwarty i ... . To miejsce jest magiczne. Zabytki zwiedzałam, ale i po uliczkach spacerowałam i płynęłam "tramwajem" wodnym po kanałach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. W pełni się zgadzam z tą "magią". :)
  Bardzo dziękuję za odwiedziny i zapraszam częściej... nadrabiam teraz moje wpisowe zaległości, więc będzie się pojawiało tutaj dużo inspiracji włoskich (ale nie tylko:)).
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bałkany znane i nieznane8 października 2015 18:10

  Wenecja piękna i też uważam, że "magiczna" to bardzo właściwe słowo. Zachwycił mnie koteczek, który wygląda jak by pozował do zdjęcia. :) Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie też urzekł, ja ogólnie uwielbiam koty, ale takiego "kolorowego" okazu jeszcze nie widziałam. :) Bardzo wdzięczny model. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Model i wdzięczny i piękny :) Moje serce podbił kiedyś kocurek przypadkowo spotkany w restauracji nad Morzem Czarnym. Miał nieprawdopodobnie wielkie oczy, bardzo mądre spojrzenie i był kocim dżentelmenem. Jeśli mi się uda wkleję jego zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooch! Myślałam, że to będzie malutkie. Pierwszy raz przyszło mi do głowy dodać zdjęcie do komentarza. Przepraszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale nie ma za co przepraszać!! :) Na takie zdjęcia miejsca nigdy nie szkoda! Piękny! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam, polecam i mimo wszystko jest to inne miasto, niż pozostałe europejskie;)

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda. :)
  Dzięki za wpis - trzeba przełamywać złe stereotypy o Wenecji. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. obywatelkahelenka.blogspot.com2 stycznia 2016 12:52

  Chcialabym tak kiedys znowu wrocic <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Wenecja jak każde włoskie miasto ma swój klimat. Robi wrażenie. Jeśli następnym razem polecę do Włoch na pewno odwiedzę Wenecję i Florencje. Do tej pory byłam w Rzymie, w Tivoli, na obrzeżach Neapolu w Sorrento i na Capri. No i wspaniałe Pompeje, których nigdy nie zapomnę. Ostia jeśli chodzi o ten Park Archeologiczny również jest cudowna. No i Tivoli z Villą D'Este. Niesamowita sprawa, mam zamiar napisać o tym. Kierunek, jechać jak na Pescare z Rzymu.

  OdpowiedzUsuń
 12. It's going to be ending of mine day, except before end I
  am reading this impressive piece of writing to improve my
  knowledge.

  OdpowiedzUsuń
 13. A słyszeliście może o gruszce Bessemera? Bardzo ciekawy zabytek :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: