Co koniecznie trzeba zobaczyć w Bułgarii? - Nesebyr

Ostatnim miejscem o jakim chciałabym Wam opowiedzieć z Bułgarii będzie Nesebyr. Po tym wpisie nasza wirtualna podróż po Bułgarii na razie się skończy, ale nie skończy się podróż po basenie Morza Czarnego (jak myślicie, gdzie jeszcze byłam?). Nesebyr został na koniec bynajmniej nie dlatego, że jest najmniej ciekawy... wręcz przeciwnie! Ze wszystkich miast, które w Bułgarii widziałam on zrobił na mnie największe wrażenie! Krótką opowieść o nim zostawiłam na koniec, żeby jeszcze bardziej pobudzić Wasz apetyt na wyjazd do Bułgarii... nawet jeśli już nie w tym roku (bo sezon niestety zaraz się kończy) to może w następnym? 

Nesebyr cerkiew
Nesebyr cerkiew

Wyobraźcie sobie spacer brukowanymi uliczkami, między niskimi zabytkowymi domami. Słońce przebijające się z zaułków, ściany budynków obrośnięte bluszczem, małe kafejki i winnice ukryte w labiryncie ceglanych murów... Do tego obrazu dołóżcie zabytkowe cerkiewki, gwar miasteczka i pyszne lody. Taki właśnie jest Nesebyr. To miasteczko z klimatem, pozwalające uciec od hałasów dużych bułgarskich kurortów.

Chociaż z tą ucieczką od hałasu w sumie może być różnie, bo jedynym co w Nesebyrze bym zmieniła jest tłok. Ze względu na niesamowite walory tego miejsca z roku na rok przybywa tutaj coraz więcej turystów, w sezonie może więc zrobić się głośno i tłoczno. Jeśli chcecie poczuć atmosferę miasteczka przyjeździe tutaj od rana. Wtedy jest mniej ludzi, a wy spokojnie będziecie mogli pobłądzić w labiryntach małych uliczek miasta, zrobić cudowne zdjęcia, wypić cudowne lokalnie produkowane wino i zjeść pyszne kremowe lody. Aż się rozmarzyłam od tych wspomnień! <3

Do Nesebyru najłatwiej przyjechać spędzając urlop w jednej z miejscowości regionu Słoneczny Brzeg. Z miasta Słoneczny Brzeg jest tutaj około 6 kilometrów, z Burgas około 34 kilometry. Łatwo też dotrzeć tu z mniejszych kurortów jak: Rawda, Aheloy, Sweti Włas, Elenite czy Czajka. Dalej mają Ci wypoczywający w Złotych Piaskach (około 115 km), Primorsku (około 84 km) czy Albenie (130 km), ale wycieczka taka nie jest niemożliwa.

Nesebyr leży na półwyspie wychodzącym w morze, ze stałym lądem połączony jest tylko wąskim przesmykiem. Miasto na półwyspie założyli ponad 3 tysiące lat temu Trakowie – nazwali je Menabrią (Miastem Menasa – od imienia trackiego króla). W 512 r p.n.e. do Traków tutaj rezydujących dołączyli Grecy, którzy ufortyfikowali miasto i nazwali je Mesambrią. Mesambria szybko się rozwijała, bogaciła i stała się jednym z najzamożniejszych centrów handlowych na Morzu Czarnym. Oczywiście takie prosperity nie pozostało niezauważone. W I w p.n.e. miasto zostało podpite przez Rzymian i wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. Ponieważ historia pokazała już jak Rzymianie traktują osady sprzeciwiające się ich władzy (Apollonia – obecny Sozopol – została w pełni zniszczona) władze Mesambrii skapitulowały dobrowolnie i oddały „klucze do miasta” rzymskiemu dowódcy Lukullusowi. Nazwa miasta z kolejną władzą się zmieniła - na Mesembrię a potem na Mesemwrię. Za czasów rzymskich miasto straciło na znaczeniu. Swoją rangę odzyskało dopiero w 395 roku, kiedy Cesarstwo rozpadło się na część rzymską i bizantyjską. Mesemwria stała się wtedy „Złotym Mostem” między Wschodem, a Zachodem Cesarstwa. Miasto znów zaczęło się bogacić i rozwijać, a w VI wieku osiągnęło metropolitarny charakter. Spokój nie trwał niestety długo, bo od tego czasu miasto było wielokrotnie najeżdżane m.in.. przez bułgarskiego chana Kruma. Następny okres prosperity przypadł dopiero na czas panowania bułgarskiego cara Iwana Aleksandra (1331-71 r.). Wtedy Nesebyr (tak zmieniła się nazwa ze względu na zmianę języka urzędowego w mieście) znów rozkwitł, gdyż stał się miejscem spotkań kupców m.in., z Dubrownika, Wenecji i Genui. Kres rozwojowi przyniosły najazdy wojsk tureckich (miasto w 1453 roku dostało się pod zwierzchnictwo tureckie trwające 500 lat), podczas których Nesebyr był sukcesywnie rabowany i dewastowany. Dawną świetność Nesebyr zaczął odzyskiwać dopiero po okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego w XIX wieku miasto (już pod panowaniem Bułgarów). Zaczęto wtedy doceniać jego walory historyczne, zabytki i doskonałe położenie dla celów turystycznych. W 1956 roku miasto zostało w całości wpisane na Listę Zabytków Narodowych Bułgarii, a w 1983 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starówka chroniona jest jako jeden z ciekawszych zabytków Europy, ale Nesebyrowi udało się też rozwinąć jako kurort turystyczny. Tak działa nowa część miasta położona na stałym lądzie. Ostatnimi laty buduje się tutaj coraz więcej nowoczesnych hoteli, zlokalizowanych przy plażach i posiadających ogromne zaplecze rekreacyjne dla dorosłych i dzieci.

Co warto zwiedzić w Nesebyrze?

Oczywiście można wymieniać kolejne atrakcje miasteczka (i za chwilę kilka z nich opiszę), ale trzeba pamiętać, że Nesebyr jest wyjątkowy nie ze względu na jakiś jeden albo kilka zabytków, ale ze względu na atmosferę i historię całego kompleksu na półwyspie. Spacerując po Starym Mieście możemy oglądać budowle ze wszystkich epok historycznych: antyczne, średniowieczne i odrodzeniowe budynki, a także piękne wykończone, w charakterystycznym dla tego miejsca stylu „malarskim”, cerkwie.
Nesebyr cerkiew

Nesebyr znany jest jako „bułgarska Rawenna”* i miasto „40 cerkwi” (tyle było ich w średniowieczu, a wcześniej liczba ta sięgała ponad 80) i mimo że do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka, z architektonicznego punktu widzenia są one największą atrakcją tego miejsca. Większość zachowanych budynków pochodzi z XI-XIV wieku, wszystkie świątynie zostały zbudowane w bułgarskim stylu cerkiewnym. W XIII i XIV wieku wykształcił się tutaj nesebyrski styl architektoniczny zwany „malarskim”, który sprawia, że do dziś cerkwie tutaj zachowane robią ogromne wrażenie. Mury budowano naprzemiennie z jasnych kamiennych ciosów i czerwonej cegły oraz zdobiono barwnymi wstawkami z ceramiki i polichromowanych dekoracji.

Najstarszą z cerkwi zbudowanych w tym stylu jest cerkiew Sweti Archangeli Michaił i Gawraił – Archaniołów Michała i Gabriela (z XIII wieku). Cerkiew jest jednonawowa, ma długość 14 metrów i szerokość 5,2 metra.

Nesebyr cerkiew archaniołów Michała i Gabriela


Kolejnym przykładem cerkwi w stylu „malarskim” jest XIV wieczna cerkiew Pantokratora (zdjęcie poniżej) - jedna z najlepiej zachowanych cerkwi w całej Bułgarii. Zbudowana została planie krzyża, z trzema niszami na ołtarze, przedsionkiem i wieżą z dzwonem. Jest długa na 16 metrów i szeroka na 6.7 metra. Budowla wsparta jest na 4 filarach i zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest bardzo bogato dekorowana.
Nesebyr

Cerkiew św. Paraskewy (zdjęcie poniżej) pochodzi z XIII wieku. Dach tej jednonawowej budowli nie przetrwał , więc obecnie świątynia przykryta jest dachem zastępczym. Warto jednak zwrócić uwagę na typowe wykończenie muru w stylu „malarskim” i bogato dekorowaną fasadę.


Nesebyr


Inne cerkwie to m.in. XI-wieczna cerkiew św. Jana Chrzciciela (zdjęcie poniżej), cerkiew św. Teodory wzniesiona w XIII wieku i cerkwie zbudowane w okresie drugiego Carstwa Bułgarskiego (X w.), które zostały przebudowane na styl malarski np. cerkiew Sweti Stefan.

Nesebyr


Ważnymi zabytkami miasta są też Stara i Nowa Metropolia. Stara Metropolia to najważniejsza świątynia w mieście. Pochodzi z przełomu IV/V wieku, ale została przebudowana w IX wieku. Była trójnawową bazyliką i podobno powstała na ruinach starożytnej świątyni Apolla. Zaliczano ją do pereł architektury wczesnochrześcijańskiej w Europie, dziś można oglądać tylko jej pozostałości.


  Nesebyr Bułgaria


Nowa Metropolia, inaczej świątynią pw. św. Stefana, została zniesiona w XII-XIII wieku również jako trójnawowa bazylika.

 Nesebyr Bułgaria


Poza cerkwiami warto też zwrócić uwagę na typową nesebyrską zabudowę mieszkalną pochodzącą z połowy XVIII wieku (młodsze budynki z początku XIX wieku). Mimo, że w mieście jest coraz mniej stałych mieszkańców ich domy zachowały do dzisiaj swój pierwotny czarnomorski charakter. Czarnomorski typ domostw przystosowany był lokalnego klimatu i stylu życia. Typowe budownictwo ma 2 kondygnacje – parter jest z kamienia, a piętro z drewna wychodzi lekko nad ulicę (często wsparte jest drewnianymi wspornikami). Tradycyjnie na parterze zlokalizowana była część gospodarcza do suszenia sieci rybackich i składowania wina, a na piętrze były lokale mieszkalne. Zwykle domki stoją jeden koło drugiego (ze względu na małą powierzchnię miasta), ale przy zamożniejszych domostwach można zobaczyć małe ogrody.

Kto z Was chciałby mieszkać w takim urokliwym budynku? Ja bym raczej nie narzekała. <3

Nesebyr spacer


Ewenementem są też mury obronne otaczające miasto. Ich zaczątki powstały w V-VI wieku p.n.e., ale każda cywilizacja która zamieszkiwała miasto je umacniała i modyfikowała. Przez to do dziś oglądać można fragmenty 4-7 metrowego muru z różnych epok historycznych. W Nesebyrze można też zwiedzać m.in. Muzeum Archeologiczne (po prawej stronie od wejścia), wiatraki z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego i pozostałości po wczesnobizantyjskich termach.

zabytki NesebyrO Nesebyrze można pisać godzinami, a kolejne przewodniki prześcigają się w podawaniu coraz większej ilości informacji na temat tamtejszych cerkwi, domów, a nawet restauracji i lodziarni. Nesebyr, żeby pokochać trzeba jednak zobaczyć, bo żadne, nawet najbardziej barwne, opisy nie oddadzą jego klimatu. I jeszcze raz powtarzam – najlepiej wybrać się tam w godzinach porannych, aby w ciszy docenić piękno nesebyrskiej architektury i obserwować potem znad stolika lodziarni lub kawiarni jak mała, brukowane uliczki miasta szybko zapełniają się tłumami turystów marzących o pięknych zdjęciach przy ceglanych budynkach i bramach wychodzących w stronę morza.

zwiedzanie Nesebyr

Nesebyr Bułgaria* Rawenna – miasto we Włoszech słynące z ogromnej liczby zabytków i przepięknych budynków ozdabianych mozaikami. Podobnie jak Nesebyr słynie przede wszystkim z zabytków wczesnochrześcijańskich i bizantyńskich.

-    „Wybrzeże Bułgarii. Travelbook”, 2014, Robert Sendek,Wydawnictwo Bezdroża
- „Bułgaria. Praktyczny przewodnik”, 2009, Zofia Siewak-Sojka, Irena Toponicka-Bacewicz, Wydawnictwo PascalPRZECZYTAJ TEŻ:

GDZIE LECIEĆ NA WAKACJE W 2016 ROKU? DO BUŁGARII! - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/gdzie-leciec-na-wakacje-w-2016-roku-do.html

CZY W BUŁGARII JEST BEZPIECZNIE? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-bugarii-jest-bezpiecznie.html


CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM DO BUŁGARII? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-do.html   

PRIMORSKO - https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/primorsko-bugarska-oaza-spokoju.html

SŁONECZNY BRZEG - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/soneczne-wakacje-w-sonecznym-brzegu.html

ZŁOTE PIASKI - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-zotych-piaskach-piasek-naprawde.html

ALBENA- https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/dlaczego-albena-to-moja-ulubiona.html

WARNA - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/morska-stolica-bugarii-warna.html

SWETI KONSTANTIN I HELENA / OBZOR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/inne-kurorty-w-bugarii.html

Komentarze

  1. Nesebyr jest miejscem zdecydowanie do zobaczenia!!! Byłam tam w tym roku, przy okazji pobytu właśnie w Słonecznym Brzegu, który jest na mojej liście "nigdy się już tam nie pojawię" ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nesebyr to jedno z moich ulubionych miejsc w Bułgarii. Z reguły nie lubię miejsc, gdzie jest wielu turystów, ale to miejsce mnie zauroczyło. To prawda, że najlepiej spacerować tam w godzinach porannych. Fajnie jest też zrobić sobie nocny spacer dookoła półwyspu. Chciałabym też pojechać tam po sezonie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: