sierpnia 29, 2018

Plaże północnej Chorwacji – okolice miejscowości Opatija.Obraz Chorwacji, który zawsze mam przed oczami wspominając podróż do Makarskiej (pisałam o niej tutaj), to majestatyczne góry sąsiadujące z morzem i wysepki widoczne na morskim horyzoncie. Pamiętam jak te widoki urzekły mnie kilka lat temu, gdy byłam w Chorwacji pierwszy raz. W tym roku nie było inaczej. Krajobraz północnej Chorwacji – okolic Rijeki - jest równie piękny i malowniczy! Tutejsze plaże są bardzo widokowe i warto zobaczyć ich kilka będąc na wakacjach, by zrozumieć dlaczego chorwackie krajobrazy są tak zachwalane i tak chętnie odwiedzane przez turystów.


  

Chorwackie krajobrazy z różnych perspektyw.


Na nadmorskie krajobrazy można patrzeć oczywiście z różnych perspektyw - nie tylko z plaży. Jeśli wybierzecie hotel / dom / pensjonat z widokiem na morze, codziennie będziecie mogli pić kawę w takich warunkach:Liczcie się jednak wtedy z tym, że nie dojdziecie do plaży na pieszo. Z wybranego przez nas domu wakacyjnego podroż do plaży trwała 15 minut samochodem, po zakręconych zboczach sąsiadującego z morzem wniesienia. Jeśli chcecie być blisko plaży widoki z okna będą pewnie mniej spektakularne, ale za to te z plaży powinny wszystko zrekompensować:

 

Co warto wiedzieć o chorwackich plażach przed wyjazdem?


Plaże Chorwacji są w większości kamieniste. Trzeba więc przygotować się na wynajem leżaka albo zaopatrzyć się w odpowiednią karimatę. Koniecznie trzeba też zabrać ze sobą buty do wody. Bez odpowiedniego ekwipunku plażowanie jest niemal niemożliwe, leżenie na samym ręczniku jest niewygodne, a wchodzenie do wody bez odpowiedniego zabezpieczenia stóp może być wręcz niebezpieczne. Plaże chorwackie nie sprzyjają przez to za bardzo wypoczynkowi z małymi dziećmi. Dlatego często tuż obok powstają kompleksy basenowe (bardzo tłumie odwiedzane), które mają łączyć w sobie piękne, nadmorskie widoki i wygodę kąpieli w ciepłej wodzie, bez utrudnień o których przed chwilą pisałam. Tak ma to miejsce np. przy Ploce Beach ok. 6km od Opatiji.


Ploce Beach - Chorwacja.


Przy plaży Ploce znajduje się duży kompleks wewnętrznych i zewnętrznych basenów (Kantrida Swimming Pools) z których mimo możliwości kąpieli w znajdującym się tuż obok morzu (plaża posiada Błękitną Flagę), korzysta bardzo wielu turystów! Czystość plaży i jakość wody są oceniane na bardzo dobre, zejście do wody z plaży jest delikatne, plaża przystosowana jest też dla osób niepełnosprawnych. Plaża jest jednak oczywiście kamienista. Wzdłuż małego deptaku znajduje się kilka sklepików z jedzeniem, napojami i lodami, na plaży można tez korzystać z różnych aktywności. Czy warto wybrać się na plaże Ploce? Oczywiście! Jeśli nie dla kąpieli to przynajmniej dla takich wspaniałych widoków!!!


P.S. Do plaży można dotrzeć wpisując w nawigację hasło Ploce Beach lub Kantrida Swimming Pools. Zaparkować można na piętrowym parkingu należącym do kompleksu sportowego obok plaży. Opłata za parking nie jest wysoka, płaci się od godziny. Należy pamiętać, by mieć przy sobie drobne, bo za parking płaci się w parkomacie, tylko gotówką. Plaża Opatija.


W mieście Opatija znajduje się jedynie „plaża” miejska. Jest to wybetonowany fragment wybrzeża zajęty przez leżaki należące do różnych pobliskich hoteli, miejscami pusty dla reszty turystów. Jest ona na pewno mniej klimatyczna niż plaża Ploce, ale również rozpościerają się z niej piękne widoki.Chorwackie wybrzeże z wyspy Krk.


Piękno chorwackiego wybrzeża najlepiej podziwiać patrząc w dal. Albo z lądu na wyspy, albo (nawet tym bardziej) z wysp na ląd. Jest to jeden z powodów dla których warto wybrać się na wyspę Krk. Można z niej bowiem podziwiać panoramę wspaniałego chorwackiego wybrzeża i gór niemal wchodzących w Adriatyk.
Więcej o wyspie Krk napiszę w kolejnym poście. Zachęcam do lektury!

3 komentarze:

 1. Można się poczuć jakby się było w niebie. Rewelacja!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super blog oraz piękne zdjęcia :) A czy w pobliżu znajdują się jakieś fajne miejsca lub atrakcje dla dzieci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! :) Są małe place zabaw dla dzieci przy plażach m.in. przy plażach w Opatiji i przy plaży Ploce. Przy Ploce są też baseny zewnętrze ze zjeżdżalniami. :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!