września 30, 2020

Zamek Książ. Dlaczego warto wybrać się tam na cały dzień?

Zamek Książ to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych południowej Polski. Jeśli znajdziecie się w okolicach Wałbrzycha, nie zapomnijcie dodać tego miejsca do listy "do odwiedzenia". Co warto wiedzieć planując zwiedzanie zamku Książ? Przede wszystkim polecam Wam zarezerwować na taką wycieczkę cały dzień (albo, jeśli dysponujecie bardzo ograniczonym czasem, przynajmniej pół dnia). Atrakcji jest naprawdę wiele, na pewno nie będziecie się nudzić...

Zamek Książ punkt widokowy

 

Zamek Książ - co warto o nim wiedzieć?

Zamek Książ jest jednym z 3 największych zamków w Polsce (pozostałe to zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu). Jest to równocześnie największy zamek Dolnego Śląska, nazywany nie bez powodu "Perłą Śląska". Zbudowany został pod koniec XIII wieku (dokładnie w latach 1288-1292) na urwistym cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m.. Dzięki takiemu położeniu można oglądać jego majestatyczną budowlę m.in. z okolicznego punktu widokowego (zdjęcie powyżej). Budynek z ponad 400 pomieszczeniami, jest imponujący nie tylko ze względu na wielkość, ale też na różnorodność architektoniczną. Przez wielokrotne przebudowy, bryła budynku prezentuje wiele  stylów architektonicznych tj. gotyk, renesans, barok czy elektyzm. Spacer dookoła budowli da Wam na pewno wiele powodów do zachwytów! Poza tym na terenach zamku i w jego okolicy powstała ciekawa infrastruktura turystyczna, która zapewni każdemu zwiedzającemu moc atrakcji!

 

 zamek książ budynek

Nie jestem dobrze zaznajomiona z historią zamku, bo mój pobyt w tym miejscu był spontaniczny i niestety za krótki, więc nie będę o niej pisać, aby nie wprowadzać Was w błąd. Odsyłam natomiast serdecznie do jednego z wielu kompleksowych źródeł na temat historii zamku Książ np. do strony www.zamkipolskie.com.

hotel książ


Zamek Książ - zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Ile czasu przeznaczyć na wycieczkę do zamku Książ?


Zamek Książ to ogromny kompleks turystyczny - to określenie moim zdaniem dobrze opisuje skalę tego miejsca. Tak jak już pisałam we wstępie, polecam zarezerwować na zwiedzanie zamku cały dzień lub przynajmniej pół dnia. Co warto zwiedzić?
 • Piękną bryłę zamku, którą można zobaczyć z odległości z otaczającego zamek parku lub z punktu widokowego (napiszę o nim później). Po wykupieniu biletu można także pójść na  spacer dookoła murów zamku tzw. tarasami zamkowymi, co serdecznie polecam! Trasa jest piękna i warta eksplorowania.

zamek książ architektura różne style

 zamek książ architektura

 • Elegancki park przy zamku (zdjęcie poniżej).
park zamek książ
 • Tarasy zamkowe - to piękna ścieżka do spacerowania. Odkrywa przez odwiedzającymi zarówno wspaniałą architekturę, jak i piękno zamkowej i okolicznej przyrody.

 tarasy zamkowe zamek książ

 •  Budynek Główny Zamku oraz jego podobno przepiękne wnętrza. Niestety ze względu na bardzo krótki czas, który mieliśmy na zobaczenie zamku Książ, nie zdążyliśmy wejść do środka. Zdjęcia w internecie ukazują jednak naprawdę wspaniałe pomieszczenia, więc z czystym sumieniem polecam Wam kupić bilet na zwiedzanie komnat. Chcecie próbkę tego co Was czeka? Kilka zdjęć można zobaczyć m.in. w Galerii na oficjalnej stronie zamku TUTAJ. (Niestety to jedyne zdjęcie jakie udało mi się zrobić głównemu budynkowi zamku ze względu na silne światło. Zupełnie nie oddaje ono piękna i magii tego miejsca, ale może zmotywuje Was to do odwiedzenia Zamku Książ na własną rękę. Dla sprostowania: żółte budynki po obu stronach zdjęcia to zabudowania w których obecnie znajdują się Restauracja Książęca i Hotel Książ, natomiast budynek w tle to budynek główny Zamku Książ.).

 zamek książ hotel

 • Podziemia Zamku Książ - tak jak w przypadku komnat, nie zdążyliśmy zwiedzić podziemi. Spotkani przez nas turyści bardzo jednak tę atrakcję polecali. Jeśli więc macie czas, koniecznie zarezerwujcie bilet na spacer podziemną trasą pod zamkiem Książ. P.S. Podobno bilety lepiej rezerwować z wyprzedzeniem przez internet, bo do podziemi może wejść ograniczona liczba osób, więc tylko dokonując wcześniejszego zakupu biletu ma się pewność, że będzie możliwość dołączenia do grupy o konkretnej godzinie.
 • Mauzoleum Hochbergów - upamiętnia rodzinę Hochbergów, dawnych właścicieli Wałbrzycha.
 • Stado Ogierów - to stadnina koni rasy śląskiej. Stado można zwiedzać, będzie to na pewno nie lada atrakcja dla młodszych turystów.
 • Punkt widokowy - dojście na punkt widokowy, zwany "Skałą Olbrzyma" lub "Grobem Olbrzyma", z zamku zajmuje około 15 minut, a moim zdaniem jest ważnym punktem wycieczki. Z położonej w lesie platformy można zobaczyć całą, majestatyczną bryłę zamku i otaczającą go zieleń. Ścieżka na punkt widokowy jest "leśna", więc nie wjedzie się tam wózkiem, ale poza tym wejście nie powinno sprawiać większych kłopotów. Polecam rozpocząć lub zakończyć tu wycieczkę do Zamku Książ i wykonać sobie piękne pamiątkowe zdjęcie z zamkiem w pełnej okazałości w tle.
 • Palmiarnia - w Palmiarni w Wałbrzychu można oglądać różne ciekawe gatunki egzotycznych roślin. Dojście do Palmiarni z zamku Książ możliwe jest na pieszo, zgodnie z informacją z mapki zajmuje około 25 minut.
 • Piękny las w okolicach zamku będący fragmentem Księżańskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Przyrody Przełomy nad Księżem.

zamek książ park krajobrazowy

Orientacyjna mapka kompleksu Zamek Książ.

To co może Wam pomóc zwizualizować opisane przeze mnie miejsca to poniższa mapka. Pobrałam ją z oficjalnej strony zamku z opisu całodniowej wycieczki po kompleksie (TUTAJ). Mam nadzieję, że ułatwi Wam poruszanie się po terenie kompleksu Książ.

mapa zamek Książ

Ciekawe opcje zwiedzania zamku Książ.

Zamek Książ można zwiedzać na własną rękę lub korzystając z jednej z ciekawych opcji. Na oficjalnej stronie zamku znajdziecie takie propozycje jak: zwiedzanie dla rodzin z dziećmi razem z księciem Bolko i księżniczką Anną, Nocne Zwiedzanie, Nocne Zwiedzanie z historią jak z Dreszczowca, zorganizowane zwiedzanie Podziemi Zamku. A także wydarzenia tematyczne jak np. Halloween na Zamku Książ. Więcej informacji o nietypowych opcjach zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

 

Zwiedzanie zamku Książ - informacje organizacyjne.

- W niedalekiej odległości od zamku znajduje się kilka dużych parkingów. Koszt postoju to ok. 10 zł za samochód. My parkowaliśmy na parkingu przy Stadzie Ogierów i Południowej Bramie. Dojście do zamku przez park zajmuje stamtąd około 10 minut.

- Na terenie kompleksu znajdują się restauracje i bary z jedzeniem i lodami.

- Niektóre miejsca takie jak park czy punkt widokowy można zwiedzać razem z psem, ale z czworonogiem nie wejdziecie np. do komnat zamku. Przed zabraniem ze sobą psa warto się więc zastanowić, jaki zakres wycieczki planujecie, aby pupil nie pokrzyżował Wam planów zwiedzania i sam się nie umęczył. I coś co powtarzam do znudzenia w każdym poście o podróżowaniu z psem. Jeśli zdecydujecie się zabrać ze sobą czworonożnego towarzysza pamiętajcie o torebkach na odpady, bidonie z wodą, przysmakach i ewentualnych innych akcesoriach dla psa. Pamiętajcie sprzątać po swoim przyjacielu i nie puszczajcie go ze smyczy (zarówno dla bezpieczeństwa Waszego, pieska, jak i innych turystów).

- Ceny wejścia na zamek Książ - aktualne ceny znajdziecie TUTAJ.

 

Mam nadzieję, że trochę Was zainspirowałam i że przekazałam Wam wszystkie informacje, które przydadzą się Wam do zaplanowania wycieczki do zamku Książ. Zwiedzajcie, bawcie się dobrze i meldujcie się po powrocie jak podobała się Wam "Perła Śląska". 

 

Źródła:

- https://www.ksiaz.walbrzych.pl/ 

- https://www.karkonosze.pl/zamek-ksiaz-pl 

- http://www.zamkipolskie.com/ksiaz/ksiaz.html

3 komentarze:

 1. Piekne mięjsce, kręcili tam Pana Kleksa, to właśnie ten budynek był jego akademią.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawy blog, bardzo mnie zainteresowały tematy poruszone, polecę go znajomej

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię blogi które mnie inspirują do działania u siebie w domu.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!