września 06, 2020

Żółtym szlakiem na Waligórę - Sudety Środkowe, Góry Kamienne, Góry Suche

Ostatnio opisywałam wejście na Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich. Dzisiaj przyszedł czas na na Waligórę, najwyższy szczyt Gór Suchych. Podobnie jak w przypadku Wielkiej Sowy, Waligórę podbijałam razem z moim czworonożnym przyjacielem psem. Jakie są moje wrażenia?  

Waligóra

Waligóra - najwyższy szczyt Gór Suchych 

Waligóra (936 m n.p.m) to najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie Gór Kamiennych, położonych w Sudetach Środkowych. Góry Kamienne dzielą na 4 pasma: Góry Sowie, Góry Krucze, Czarny Las i Pasmo Lesistej i spośród wszystkich szczytów tych gór Waligóra jest najwyższa.

Żółtym szlakiem na Waligórę

Na Waligórę weszliśmy żółtym szlakiem ze schroniska Andrzejówka i Przełęczy Trzech Dolin (810 m n.p.m.). Tabliczka informacyjna podaje czas wejścia na szczyt jako 15 minut, ale realnie zajmuje to około 20-30 minut, ponieważ wejście pod górę jest bardzo (!) strome. 

Waligóra żółty szlak
Waligóra wejście żółtym szlakiem

Szlak jest wprawdzie krótki, ale wejście z tej strony polecam raczej osobom zwinnym, aktywnym fizycznie i wysportowanym. Jeśli macie mniejsze doświadczenie w chodzeniu po górach i słabszą kondycję, lepiej wejść dłuższym, ale łatwiejszym szlakiem (zaraz o nim napiszę, bo nim schodziliśmy ze szczytu). 

Na szczycie Waligóra

Rozczarowaniem był dla mnie brak ładnego widoku na Waligórze. Niegdyś znajdowała się tutaj drewniana platforma widokowa, ale ze względu na zły stan techniczny, została ona rozebrana. Wielka szkoda! Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy tabliczce informacyjnej, szybko ruszyliśmy w dalszą drogę, dalej żółtym szlakiem, ale prowadzącym w stronę Sokołowska. Szlak prowadzący południowym zboczem Waligóry jest dużo łagodniejszy i w kilku miejscach można podziwiać piękne panoramy gór.


Waligóra szlak
Waligóra widoki

Zejście z Waligóry do Schroniska Andrzejówka według mojej aplikacji spacerowej to około 2,45 km, a z punktu widokowego na zdjęciu powyższej (według tablicy na szlaku) - 1,5 km. Zejście ze szczytu do schroniska zajęło nam (dość szybkim marszem) około godziny. Po drodze mija się Rozdroże pod Waligórą (845 m n.p.m.), gdzie można wypocząć przed dalszą podróżą, powrotną do Schroniska Andrzejówka lub dalej np. w stronę Sokołowska.


Rozdroże pod Waligórą

Żółty szlak do schroniska prowadzi dalej przez las. Zejście jest bardzo przyjemne, niezbyt trudne, a dodatkowo może je umilać myśl o pysznym zapiekanym serze lub serniku z sosem z rokitnika, serwowanych w Schronisku Andrzejówka na końcu trasy. :)


żółty szlak Waligóra w stronę Schroniska Andrzejówka
 

P.S. Porcje jedzenia w schronisku są bardzo duże, a jedzenie naprawdę smaczne. Długo będę wspominać ogromny kawałek sernika, który zamówiłam na deser, a który mógłby być osobnym daniem. Pychota! Jeśli będziecie na Waligórze to koniecznie zajrzyjcie do Schroniska chociażby na ten sernik z rokitnikiem w nagrodę za udane wejście! :)

 Schronisko Andrzejówka

 

Wejście na Waligórę - co jeszcze warto wiedzieć?

  • Parking przy Schronisku Andrzejówka jest bezpłatny.
  • Wejście i zejście na Waligórę żółtym szlakiem (według opisu powyżej) zajęło nam razem z chwilą wytchnienia na szczycie 1,45 minut
  • Jeśli planujecie wchodzić krótszym szlakiem pamiętajcie o dobrych butach!
  • Na Waligórę wielu turystów wjeżdżało rowerami (patrz wjazd i zjazd szlakiem przez Rozdroże pod Waligórą).
  • Przy Schronisku Andrzejówka znajduje się wyciąg narciarski.
  • Nie nastawiajcie się na spektakularne widoki, poza jednym punktem na trasie wędruje się w lesie, więc nie widać górskich panoram. Czy mimo to warto wspinać się na szczyt? Oczywiście!

widok Schronisko Andrzejówka

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Kamienne, https://pl.wikipedia.org/wiki/Walig%C3%B3ra, https://dolnyslask.travel/gory-kamienne/

3 komentarze:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!