sierpnia 29, 2020

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

W ostatnim wpisie o Jeziorze Bystrzyckim proponowałam zwiedzanie zamku Grodno, jako jeden ze scenariuszy spędzenia dnia w okolicach tego akwenu. Czy warto zamienić błogie leniuchowanie na plaży jeziora Bystrzyckiego na wycieczkę na górę Choina, na której zbudowany został zamek Grodno? Pozostawiam to do Waszej oceny. Przecież każdy lubi inny styl wypoczynku. Ja spędziłam przemiły czas zarówno na szlaku, jak i poznając zamek, więc mój głos w tym zestawieniu zdecydowanie ma zwiedzanie zamku Grodno!

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim.

Zamek Grodno to jeden z najpiękniej położnych zamków Dolnego Śląska. Wzniesiony został na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Pierwsze dokumenty świadczące o istnieniu zamku pochodzą z XIII wieku, chociaż legendy mówią, że jego historia sięga czasów o wiele wcześniejszych. 

 

Zamek Grodno zwiedzanie

"Jako główną przyczynę budowy warowni podaje się zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy. Powszechnie budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W I połowie XIV w., za panowania księcia Bolka II Małego, rozbudowany został zamek górny, który wtedy składał się już z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków stanowiących pomieszczenia załogi, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz dużego dziedzińca" (źródło: https://zamekgrodno.pl/historia/) Więcej o historii zamku możecie przeczytać na oficjalnej stronie: https://zamekgrodno.pl/historia/

Zamek Grodno budynek 

 

Żółty i czerwony szlak pieszy prowadzące do zamku Grodno.

Do zamku Grodno z Mostu nad jeziorem Bystrzyckim (365 m.n.p.m.) prowadzą 2 piesze szlaki turystyczne - żółty i czerwony. Spacer do zamku jest bardzo przyjemny, ścieżka prowadzi przez las, przewyższenia na trasie nie są duże, ale idzie się po kamieniach i wystających z ziemi konarach, więc nie jest to przejście dla wózków (w przeciwieństwie do szlaku nad Tamę na Jeziorze Bystrzyckim - pisałam o tym TUTAJ). Znaki informują o orientacyjnym czasie wejścia na górę Choina - 20 minut i jest to oszacowanie bardzo realistyczne. W związku z tym, że spacer nie jest długi, ani trudny, pozostaje wiele sił na zwiedzanie pięknej budowli.

 

Zamek Grodno szlak
 

Rezerwat przyrody Góra Choina.

Rezerwat przyrody Góra Choina ma powierzchnię 19,13ha. Został utworzony w 1957 roku ze względu na piękny starodrzew, w którym dominują buki, dęby, jawory i jesiony. Również w runie leśnym znajdują się liczne, często chronione, gatunki roślin m.in. naparstnica rozłogowa, kokoryczka wielokwiatowa, wierzbownica górska czy szczyr trwały.

.

Źródła: tablice informacyjne, https://zamekgrodno.pl/


4 komentarze:

 1. Prezentuje się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Polecam, to naprawdę ciekawe miejsce na wycieczkę. :)

   Usuń
 2. Muszę tam pojechać, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy blog, warto tu częściej wpadać.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!