sierpnia 26, 2020

Jezioro Bystrzyckie - zwiedzanie i wypoczynek.

Jezioro Bystrzyckie (inaczej nazywane jeziorem Lubachowskim - gdyż najbliższa wieś to Lubachów) to malowniczy zbiornik wodny położony w Dolinie Bystrzycy, u stóp zamku Grodno. Jezioro to jedno z miejsc wymienianych jako warte odwiedzenia w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski, gmina Walim) i jedna z ciekawszych atrakcji Gór Sowich. Można tu spędzić cały dzień, zarówno aktywnie (m.in. zwiedzając zamek Grodno, zaporę wodną na jeziorze, spacerując szlakiem pieszym dookoła zbiornika lub okrążając go na rowerze) lub bardziej biernie, odpoczywając na jednej z plaż i korzystając z turystycznej infrastruktury przy jeziorze (m.in. wypożyczalni rowerów wodnych i baru z jedzeniem, napojami i lodami). Czy warto odwiedzić Jezioro Bystrzyckie? Co można robić w okolicy? Ile czasu warto poświęcić na wycieczkę nad jezioro Bystrzyckie?

jezioro bystrzyckie


Jezioro Bystrzyckie - co warto wiedzieć? Jak się tam dostać?

Jezioro Bystrzyckie leży w dolinie przełomu rzeki Bystrzycy. Ma powierzchnię 0,5 km2, około 3,2 km długości i średnio 300 metrów szerokości. 


Do jeziora można dojechać z różnych stron m.in. trasą 383 prowadzącą z Walimia w stronę Zagórza Śląskiego i Lubachowa. Parkingi zlokalizowane są w kilku różnych miejscach, ale wiele osób staje po prostu przy ulicy wzdłuż jeziora, ignorując zakazy parkowania. Osobiście uważałabym na to, po pierwsze dlatego, że znacznie utrudnia to ruch na wąskich drogach dookoła zbiornika (sama dwa razy miałam problem i musiałam się na milimetry wymijać z samochodem jadącym w drugą stronę), a po drugie dlatego, że ryzykuje się otrzymaniem mandatu (zwykle 200 metrów dalej wyznaczony jest bezpieczny i dostępny parking). 

Jeśli chcecie zwiedzać Jezioro Bystrzyckie i okolice, to moim zdaniem najlepiej zatrzymać się w okolicy mostu nad jeziorem Bystrzyckim. Na przeciwko mostu jest mały, bezpłatny parking w zatoczce, a kawałek dalej duży płatny parking. Stamtąd można:

 1. zobaczyć z mostu niemal całe jezioro i dodatkowo obejrzeć samą konstrukcję nowej kładki nad jeziorem (jeśli zostaniecie do wieczora, jest ona podświetlana w różnokolorowych barwach),
 2. wybrać się z mostu w prawo na plażę, do baru lub wypożyczalni rowerów wodnych i kajaków,
 3. wybrać się w prawo na szlak pieszy prowadzący do zapory wodnej, a dalej dookoła jeziora,
 4. wybrać się w lewo na szlak pieszy prowadzący do zamku Grodno,
 5. nie wchodzić na most, ale skierować się na szlak po drugiej stronie ulicy prowadzący na punkt widokowy ukazujący piękno całego zbiornika z góry. 

Jak widzicie opcji spędzania czasu nad Jeziorem Bystrzyckim jest kilka. Pokrótce opiszę Wam każdą z nich, abyście mogli sami podjąć decyzję, która z nich przemawia do Was najbardziej.


1. Most nad jeziorem Bystrzyckim

Kładka nad jeziorem została oddana do użytku w sierpniu 2019 roku i zastąpiła wcześniejsze konstrukcje (pierwszą drewnianą, drugą wiszącą, stalową). Kładka ma 126 metrów długości i składa się z 49 płyt betonu. Można z niej podziwiać jezioro, usiąść na jednej z ławek i dzięki interaktywnej prezentacji poznać odgłosy i historie ptaków żyjących w okolicy lub wybrać się nad most wieczorem, by obejrzeć jego kolorową iluminację.

most nad jeziorem bystrzyckim
kładka nad jeziorem bystrzyckim
 

2. Wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim.

W kilku miejscach przy brzegu jeziora znajdują się ładne, piaszczyste plaże (m.in. dwie z dwóch stron mostu i jedna bardziej dzika przy ścieżce prowadzącej w stronę zapory nad jeziorem). Plaże nie są strzeżone i nie ma na nich ratownika, więc obowiązuje zakaz kąpieli, ale można spokojnie rozłożyć się z kocem lub ręcznikiem i korzystać ze słońca w pięknych okolicznościach przyrody. Przy plaży obok zejścia z mostu znajduje się także bar z jedzeniem, piciem i lodami oraz drewniany plac zabaw dla dzieci. Poza tym, przy głównej plaży można wypożyczyć sprzęt wodny - rowery wodne, łabędzie, kajaki i spędzić miły dzień wypływając na jezioro. 

jezioro bystrzyckie plaża
plaża jezioro bystrzyckie


3. Szlak pieszy dookoła jeziora i zwiedzanie tamy na Jeziorze Bystrzyckim.

Skręcając w prawo po zejściu z mostu, mijając bar i plażę, wchodzi się na żółty szlak pieszy prowadzący do tamy. Szlak prowadzi przez las, a po drodze można oglądać piękne widoki na jezioro. Szlak jest płaski i dość szeroki, więc można spokojnie wybrać się nim na wycieczkę z dziećmi (również z maluszkiem w wózku). Spacer w jedną stronę zajmuje około 30 minut.

Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim została zbudowana z kamienia z okolicznych wyrobisk, w 1917 roku. Jej długość wynosi 230 metrów, szerokość 29 m, a wysokość 44 m. Budowę zapory wymusiło kilka poważnych powodzi, które nawiedziły Dolny Śląsk w XIX w.. Opracowano wówczas koncepcję uregulowania rzek Kwisy, Bobru, Kamiennej, Nysy i właśnie Bystrzycy i zbudowania systemu zbiorników retencyjnych. Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim zbudowana w Lubachowie ma przede wszystkim funkcję retencyjną (ochrony przed powodzią), ale także zabezpiecza w wodę okoliczne aglomeracje i wykorzystywana jest w celach energetycznych (spiętrzenie wody wykorzystywane jest do produkcji prądu). Do tego spisu dodałabym funkcję turystyczną, ponieważ z tamy rozpościera się piękny widok na jezioro oraz na rzekę Bystrzycę i okoliczne lasy.

 

bystrzyca widok z tamy na jeziorze bystrzyckim
widok z tamy na jeziorze bystrzyckim
tama na jeziorze bystrzyckim
szlak na tamę na jeziorze bystrzyckim
szlak pieszy na tamę na jeziorze bystrzyckim

 4.  Zwiedzanie zamku Grodno.

Schodząc z mostu nad Jeziorem Bystrzyckim i kierując się w lewo, wchodzi się na jeden ze szlaków (żółty lub czerwony) prowadzących przez rezerwat przyrody góra Choina do zamku Grodno. O trasie tej powstanie osobny wpis, więc tutaj zostawię tylko taką krótką adnotację.


5. Punkt widokowy na Jezioro Bystrzyckie.

Jeśli uda Wam się zaparkować w zatoczce koło mostu, to zachęcam Was do wybrania się na przebiegający tamtędy czarny szlak pieszy na platformę widokową na jezioro Bystrzyckie. Trasa nie jest długa (spacer trwa około 30 minut), ale należy na nią uważać w upalne dni, bo po drodze nie ma drzew, które dałyby trochę cienia i ulgi od słońca. Wejście pod górę, w upalny dzień, nieprzygotowanym (bez wody, nakrycia głowy, jedzenia) może skończyć się co najmniej złym samopoczuciem. Jeśli jednak pogoda sprzyja wycieczkom, a wy się dobrze przygotujecie to zdecydowanie warto wybrać się szlak. Widok na jezioro z góry jest naprawdę piękny!

punkt widokowy na jezioro bystrzyckie
platforma widokowa na jezioro bystrzyckie
szlak na punkt widokowy na jezioro bystrzyckie


Czy jeden dzień nad jeziorem Bystrzyckim wystarczy, żeby zrobić wszystkie wyżej wymienione rzeczy? W teorii, cały dzień od rana do wieczora tak. Spacer na punkt widokowy i z powrotem zajmuje około godzinę, spacer na tamę tak samo, spacer żółtym lub czerwonym szlakiem do zamku Grodno około 20 minut w jedną stronę plus czas na zwiedzanie zamku. Resztę czasu można poświęcić na obiad, plażowanie i wypoczynek. Można też jednak rozbić te aktywności na kilka dni i codziennie od nowa zachwycać się pięknem jeziora i okolic, bo opisane przeze mnie szlaki to te najbliższe i najkrótsze, a atrakcji w okolicy jest zdecydowanie więcej!

 

Jezioro Bystrzyckie z psem.

Wszystkie wyżej wymienione atrakcje przy jeziorze Bystrzyckim można zrealizować razem z Waszym czworonożnym przyjacielem. Z psem można spokojnie wejść na szlaki piesze prowadzące do zamku Grodno, tamy czy platformy widokowej. Można z nim usiąść na brzegu jeziora i posiedzieć na jednej z dzikich plaż. :)

 

Źródła:

7 komentarzy:

 1. wygląda to przepięknie, wypoczynek nad takim jeziorem to świetny scenariusz na wakacje. Sprawdziłabym tam jak się sprawdza moja deska do pływania na stojąco, dla mnie znacznie lepsza opcja niż kajak i rowerki wodne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nad tym jeziorem nie byłem, ale jeśli chodzi o mnie to ja uwielbiam właśni taki wypoczynek. Mogę także każdemu polecić wyczarterowanie jachtu z http://tempesta-jachty.pl/ i popływanie po Jezioraku na mazurach. Jak dla mnie jest to przygoda życia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wierzę ze nie słyszałam o tym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka podróż to moje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejne piękne miejsce do zobaczenia.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!