marca 16, 2020

Arkadia z psem

W poprzednim wpisie opowiadałam o spacerze z psem po kompleksie pałacowo-ogrodowym w Nieborowie. Niecałe 7 kilometrów dalej znajduje się kolejne miejsce, które możecie odwiedzić nawet tego samego dnia, na spacer ze swoją rodziną i swoim pupilem - Park w Arkadii. 

(We wpisie znajdziecie zdjęcia w scenerii zimowej, bo to mój ostatni pobyt w Nieborowie i Arkadii, ale uwierzcie mi w innych porach roku jest jeszcze piękniej! :))



Park romantyczny w Arkadii 

Park romantyczny w Arkadii znajduje się 80 km od Warszawy i 65 km od Łodzi. To wspaniałe miejsce na nastrojowy spacer we dwoje, krajoznawczą wycieczkę z rodziną lub spacerową wyprawę z czworonożnym przyjacielem. 


Ogród, zaprojektowany początkowo typowo w stylu angielskim, został założony w 1778 roku przez Helenę Radziwiłłową. Jej wizję architektoniczną i ogrodową przez 20 lat (aż do śmierci księżnej) realizowali Szymon Bogumił Zug, Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, a potem Henryk Ittar. Z czasem wizja księżnej poszła w stronę ogrodu romantycznego - księżna rozszerzyła teren ogrodu o pobliskie pola, nadała jego krajobrazowi baśniowych i ludowych akcentów, które urzekają zwiedzających aż do dnia dzisiejszego.


Najbardziej majestatycznym budynkiem w ogrodzie jest Świątynia Diany (zbudowana w latach 1783-1785). Jest to centralna budowla kompozycji parkowej, o klasycznych proporcjach, ozdobiona od strony zachodniej ażurowym portykiem wspartym na czterech kolumnach jońskich oraz takim samym portykiem półkolistym od strony wschodniej. Napis pod tympanonem to piękne słowa Petrarki z sonetu „In morte di Madonna Laura”: DOVE PACE TROVAI D’OGNI MIA GUERRA” (Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce).

Inne ciekawe budowle w parku to m.in. Akwedukt (zbudowany w 1784 roku), wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. 



Przybytek Arcykapłana (1783 r) - "sztuczna ruina", zbudowana z cegły, rudy darniowej oraz fragmentów detali architektonicznych i rzeźb antycznych, gotyckich i renesansowych, m.in. herm, maszkaronów i rozet dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Warto zwrócić uwagę również na pięknie ozdobiony płot stojący przy wejściu do Przybytku.


Duże wrażenie robi także, zbudowany w latach 1785-1789 na Wyspie Topolowej , symboliczny Nagrobek Księżej Heleny Radziwiłłowej z sentencją łacińską Et in Arcadia ego, wzorowany na Grobowcu Jean Jacques Rousseau w Ermenoville. 


Oczywiście w ogrodzie znajduje się o wiele więcej pięknych, wartych zobaczenia budynków i miejsc m.in. Kaskada i Chata przy Wodospadzie, wzniesiona z polnych głazów Grota Sybilli, rustykalne Chatki Filemona i Baucydy,  Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu, krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar, Dom Murgrabiego i Domek Gotycki. Nie sposób pokazać ich wszystkich na zdjęciach (zresztą wtedy nie mielibyście po co jechać na wycieczkę). Zachęcam Was, żeby przeczytać więcej o architekturze i historii Parku Romantycznego w Arkadii TUTAJ.


Arkadia z psem

Wasz czworonożny przyjaciel na pewno będzie zadowolony ze spaceru po Arkadii. W zależności od tempa w jakim spacerujecie może Wam on zająć około 1-2 godziny. Apeluję jedynie, żebyście pamiętali o psio-ludzkim savoir-vivre. Sprzątajcie po swoim pupilu! Trzymajcie psa na smyczy (a jeśli tego wymaga bezpieczeństwo jego lub innych, też w odpowiednim kagańcu). Zabierzcie dla niego butelkę i miskę z wodą. Pisałam też o tym we wcześniejszym wpisie o Nieborowie, do którego lektury również Was zachęcam -> TUTAJ.

Informacje praktyczne - zwiedzanie Arkadii:

- Park jest udostępniony zwiedzającym od godz 10.00 do zmierzchu (czyli do około 16-18 w zależności od pory roku).
- W poniedziałki wstęp do parku jest bezpłatny. W pozostałe dni obowiązuje cennik podany na stronie Muzeum i Parku -> http://www.nieborow.art.pl/wizyta/bilety/ 
- Opłata za psa to 8 zł, w tej cenie dostaje się torebkę na nieczystości.
- Tuż przed wejściem do parku znajduje się bezpłatny parking. Obok jest też sklep (jeżeli będziecie potrzebowali zaopatrzyć się np w picie lub jedzenie po zwiedzaniu Nieborowa lub po podróży).

Źródła:
- http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia/ 
- https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP6969

1 komentarz:

  1. Bywa to trudne, ale najwięcej zależy od tego jak to wy wychowacie pieska. Ja z moim nie mam na szczęście wielu problemów. Przydaje się też kamizelka do pływania dla psa ale to już na konkretne wyjazdy :)

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!