listopada 20, 2016
Riwiera Wenecka – najlepsze miejsce we Włoszech na wczasy „z dojadem własnym”
Rozpisałam się o Lanzarote i urwał mi się watek opowieści o mojej letnio-jesiennej podróży do Włoch. Zaczęłam pisać o Lido di Jesolo, a potem przerwałam... ale jako, że lubię mieć porządek we wspomnieniach pozwólcie, że do tematu wrócę. Nie na długo i może w mało odpowiednim czasie (bo w sumie po co jesienią czytać o miejscach, gdzie jechać można tylko latem?), ale może mi to faux pas wybaczycie. :) Będzie to trochę dorobienie ideologii do powstałej sytuacji, ale uznajmy najbliższe 3 wpisy za namowę do planowania wakacji 2017, bo zgodnie z tym co pisałam tutaj, warto robić to już teraz! A teraz do rzeczy...
Zachód słońca w Caorle // źródło:https://www.instagram.com/turystyczne_myslenie/ |
Wyjazd do Włoch niekoniecznie musi być zorganizowany samolotem. Niejednokrotnie podróżowałam do Włoch samochodem (trasą przez Czechy i Austrię czytaj tutaj oraz trasą przez Niemcy i Szwajcarię czytaj tutaj) i taka forma podróży do Włoch też jest naprawdę godna polecenia. Oczywiście nie wszędzie do Włoch dojechać jest równie blisko. Ze względu na charakterystyczny wydłużony kształt kraju pokonanie trasy do Rzymu czy jeszcze dalej na południe może być dość kłopotliwe i wiązać się będzie na pewno z „rozbiciem podróży na etapy”. Są jednak takie miejsca we Włoszech gdzie dotrzeć można w ciągu jednego dnia (a jeśli ktoś jest wytrwałym kierowcą to nawet bez zmian z drugim prowadzącym). Takim regionem jest Riwiera Wenecka – zdecydowanie najlepsze miejsce na wakacje (nazywane w systemach rezerwacyjnych) „z dojazdem własnym”.
Podróż do Włoch // źródło:https://www.instagram.com/turystyczne_myslenie/ |
Riwiera Wenecka leży w północno-wschodniej części Włoch, jak sama nazwa wskazuje w okolicach Wenecji. Jest to część regionu Wenecja Euganejska. Czasami zalicza się też do niej wschodni fragment wybrzeża za Lignano Sabbiadoro, aż do granicy ze Słowenią – jest to wybrzeże należące do kolejnego włoskiego regionu: Friuli-Wenecja Julijska. Jako, że Riwiera Wenecka nie jest oficjalnym regionem, a jedynie turystycznym ograniczeniem terenu, interpretacje co do jej zasięgu są naprawdę różne.
Dlaczego Riwiera Wenecka to najlepsze miejsce na wczasy samochodem?
Powodów jest kilka, ale 3 z nich są najważniejsze. Po pierwsze położenie, najbliżej Polski. Trasa z centrum Polski na Riwierę wynosi około 1100-1200 kilometrów, a podróż samochodem trwa około 11 godzin. W większości trasa powiela się z tą opisaną we wpisie Samochodem z Łodzi do Mediolanu, różnice opisane są tutaj. Dojazd w większości odbywa się autostradami, jest więc naprawdę mało problematyczny.
Po drugie walory wypoczynkowe. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne, długie, piaszczyste plaże, morze jest bardzo ciepłe, a zejścia do wody są wyjątkowo łagodne. Przez to region jest idealnym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Płytkie wody sprzyjają też turystom aktywnym - panują tutaj dobre warunki m.in. do żeglarstwa, jazdy na nartach wodnych, windsurfingu i wędkarstwa. Są też możliwości uprawiania innych sportów m.in. paralotniarstwa, jazdy konnej czy jazdy na rowerze.
Plaża w Lido di Jesolo // źródło:https://www.instagram.com/turystyczne_myslenie/ |
Po trzecie atrakcje do zwiedzania. Chociaż Riwierę Wenecką (nawet składającą się z dwóch regionów Wenecji Euganejskiej i Wenecji Julijskiej) pod kątem liczby atrakcji trudno porównać np. do Kampanii (z Neapolem, Pompejami, wyspą Capri, Wezuwiuszem), Lacjum (z Rzymem) czy Toskanii (z Pizą, Florencją, Sieną itd.) to miłośnicy zwiedzania (szczególnie Ci dysponujący na miejscu autem) na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Poza Wenecją (czytaj m.in. tutaj, tutaj, tutaj) można wybrać się m.in. do Padwy, Werony, Vicenzy, zobaczyć mniejsze urokliwe miasteczka wybrzeża jak Caorle czy leżące na granicy regionów (Wenecji Euganejskiej i Lombardii) jezioro Garda. Mając do dyspozycji samochód możliwości zwiedzania są naprawdę ogromne!
Wenecja // źródło:https://www.instagram.com/turystyczne_myslenie/ |
Co warto wiedzieć o Riwierze Weneckiej?
Tereny te zamieszkałe były prawdopodobnie od 452 roku n.e. po zniszczeniu położonych bardziej na północ wiosek przez barbarzyńskie plemię Hunów. Uciekinierzy osiedlili się na wybrzeżu zakładając m.in. Wenecję (historia miasta). Miejscowości Riwiery są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu, bo powstawały w różnych epokach historycznych. Na przykład Caorle w czasach rzymskich (ok I w p.n.e.), Lido di Jesolo w średniowieczu, a Bibione w XX wieku. Teraz wszystkie są tętniącymi życiem kurortami turystycznymi.
Najbardziej znane kurorty Riwiery to: Bibione, Lignano, Caorle i Lido di Jesolo, z których o dwóch opowiem Wam z własnej perspektywy. Są to typowe kurorty wakacyjne z bogatą bazą hotelową, rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową i licznymi atrakcjami jak aquaparki, aquarium itp. Mają też one pewną specyficzną cechę – podobnie jak kurorty nad polskim morzem – żyją głównie w sezonie od maja do końca września. Jeśli lubicie rozrywkowe miejscowości wakacyjne z dyskotekami i ogromem atrakcji zaplanujcie wyjazd na lipiec lub sierpień (ale uprzedzam w sierpniu trudno tu o wolne miejsca, bo to ulubiony miesiąc wyjazdowy Włochów), jeśli chcecie odwiedzić ten region, ale wolicie uniknąć tłumów polecam czerwiec albo końcówkę września. Ja wypoczywając w ostatnich tygodniach września czułam się tu jak w raju!
Caorle // źródło:https://www.instagram.com/turystyczne_myslenie/ |
Informacje praktyczne – podsumowanie:
Jak dojechać?
O tym pisałam już we wcześniejszej części wpisu.
Kiedy jechać?
Sezon trwa od czerwca, do końca września. Najbardziej popularne miesiące to lipiec i sierpień, wtedy jest tu bardzo rozrywkowo. W czerwcu i wrześniu można spokojniej wypocząć.
Pogoda
Pogoda w sezonie jak najbardziej tutaj sprzyja. W lipcu i sierpniu temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza, w czerwcu i wrześniu jest tu około 22-25 stopni (mogą się zdarzać przelotne opady). Na pewno jest nieznacznie chłodniej niż na południu Włoch, ale pogoda sprzyja plażowaniu!
Przydatne informacje - formalności wyjazdowe / waluta itd.
Do Włoch można podróżować na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Przy pobycie do 90 dni nie jest potrzebna wiza, ani meldunek. Walutą na miejscu jest euro. Można oczywiście spokojnie wszędzie płacić kartą oraz korzystać z bankomatów.
Ceny
Ceny są takie same jak w całych Włoszech. Przykładowo w sklepie: torebka bułek około 1 - 1,50 Euro, szynka około 2-3 Euro, ser około 2 -3 Euro, Mozzarella około 1,50 Euro, butelka wody około 0.50 Euro, butelka wina od 1,50 Euro, piwo ok. 1 Euro, owoce i warzywa ok. 2 Euro/kg, makaron ok. 0,30 -0,50 Euro, sos do makaronu około 1 Euro, gotowe ravioli ok. 3 Euro. Jedzenie na mieście: pizza od 5-6 Euro, piwo ok. 2 Euro, kawa 1 – 1,50 Euro, gałka lodów 1-1,50 Euro. (Oczywiście ceny są bardzo zaokrąglone.)
Moim zdaniem opłaca się do Włoch jechać „bez wyżywienia” i kupować lokalne produkty dobrej jakości w sklepach i restauracjach – to najlepszy sposób, żeby spróbować prawdziwego włoskiego jedzenia. Jednak przyznaję, ceny są tutaj dość wysokie, więc opłacalność takiego wyjazdu na pewno zależy od tego ile kto je. :)
Gdzie szukać informacji przed wyjazdem?
Najlepiej czytać o regionach Wenecji Euganejskiej i Julijskiej. Niestety nawet wtedy trudno odnaleźć specyficzne informacje o nadmorskich kurortach i sąsiadujących z nimi atrakcjach. Niestety region wybrzeża przy Wenecji nie jest bardzo popularny turystycznie, więc mało jest o nim napisane nawet w popularnych przewodnikach (przewertowałam wszystkie jakie mam w domu i nie znalazłam nic o Caorle czy Lido di Jesolo). Przewodniki za atrakcję uznają tylko Wenecję i o niej piszą bardzo obszernie, zupełnie omijając niedaleko położone miejscowości. Myślę, że kiedyś, kiedy kierunek zyska popularność wśród polskich turystów, się to zmieni. Na razie trzeba się trochę pomęczyć, żeby „wygrzebać” odpowiednie informacje. Polecam różne strony internetowe na temat Włoch np. www.kierunekwlochy.pl, no i mam nadzieję Poradnik Turystycznego Myślenia. :)
Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem udało mi się kogoś zachęcić do zaplanowania wakacji na Riwierze Weneckiej. Tych jeszcze średnio przekonanych zapraszam do czytania reszty wpisów na temat regionu - o Lido di Jesolo, Caorle (i jej „przedmieściu” Duna Verde) oraz o wspaniałym ośrodku wypoczynkowym Vilaggio San Franceso.
Źródła:
- www.kierunekwlochy.pl
- http://www.jesolo.it/en
- http://www.visitcaorle.com/en
Oooo, wróciły wspomnienia, bo właśnie w Jesolo spędziłam piękne wakacje kiedyś, przy okazji odwiedzając Wenecję, a w drodze powrotnej okolice Jeziora Garda i Madonna di Campiglio. Najbardziej lubię właśnie północ Włoch :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że Riwiera Wenecka to rzeczywiście dobry kierunek podróży. Co prawda nie podróżuję samochodem, ale takie rozwiązanie jest na pewno dla wielu częstą opcją. Wenecję na pewno trzeba zobaczyć jeśli jest się w tej okolicy. Kusi mnie Jezioro Garda. Chciałabym je kiedyś zobaczyć :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie!
Planowałam wyjazd do jeziora Garda będąc na Riwierze, ale niestety mi się nie udało (ciągle jakoś tą Gardę omijam niestety). Też mnie kusi, ale zawsze wypada coś innego. Jeszcze będzie okazja... i dla Ciebie i dla mnie. :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńTo dokładnie jak ja! Też uwielbiam północ Włoch. :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Ci wspomniałam miłe chwile. Pozdrawiam cieplutko! :)