lipca 22, 2021

Zwiedzanie zamku w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego. To piękne miejsce, które na pewno przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom historii i architektury, ale też turystom chcącym wybrać się na przyjemny spacer i zrobić zdjęcia w magicznych sceneriach. Dlaczego warto wybrać się do zamku w Łańcucie? Jak zorganizować wycieczkę? Czy zamek w Łańcucie można zwiedzić z psem?

Zamek w Łańcucie
 

Zamek w Łańcucie - zwiedzanie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych turystom, rezydencji arystokratycznych w Polsce. Został on wybudowany w latach 1629–1642, na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Po 1772 r. stał się główną rezydencją rodu Lubomirskich. 

Zamek w Łańcucie Poradnik Turystycznego Myślenia

Zamek w typie palazzo in fortezza (pałac posiadający cechy obronne np. do dziś widoczną fosę otaczającą budowlę) został wykreowany przez architekta Macieja Trapoli i sztukatora Giovanniego Battisty Falconiego, później przebudowany przez Tylmana z Gameren. Po latach na polecenie Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej przekształcono fortecę w zespół pałacowo - parkowy. 

 

Zwiedzanie zamku w Łańcucie
Park przy zamku w Łańcucie

Ale dzisiejszą architekturę i elewacje w stylu francuskiego neobaroku zamek zawdzięcza modernizacji dokonanej przez ród Potockich na przełomie XIX i XX w. Więcej o historii i architekturze zamku możecie przeczytać tutaj: https://www.zamek-lancut.pl/pl/Historia

Zamek w Łańcucie architektura
 

O wnętrzach zamkowych nie będę Wam opowiadała, ponieważ niestety ze względu na pandemię, wiele ekspozycji wewnątrz budynku została wyłączona ze zwiedzania. Przyznam też szczerze, że zapomnieliśmy maseczek, więc nie mogliśmy wejść nawet na te udostępnione turystom fragmenty wystaw. Musicie uwierzyć informacjom z oficjalnej strony Zamku w Łańcucie: "Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce." Możecie też razem ze mną wybrać się teraz na spacer wirtualny po wnętrzach: https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html

Zamek Łańcut - ogród

Zamek otacza piękny park w stylu angielskim. Znajdują się w nim liczne pawilony i zabudowania kiedyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji, dzisiaj goszczące np. Szkołę Muzyczną.

Zamek w Łańcucie ogród
Zamek w Łańcucie ogród styl angielski

 

 Zwiedzanie zamku w Łańcucie - informacje praktyczne:

- Parking: zaparkować można na jednej z uliczek otaczających kompleks parkowy zamku w Łańcucie. Jest to strefa płatnego parkowania z parkometrami. W lipcu 2021 roku za 5 zł można było parkować przez nieco ponad 2 godziny (nam taki czas wystarczył na zwiedzenie kompleksu, ale nie wchodziliśmy do wnętrz zamku).

- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie? Wszystko zależy od tempa spacerowania i tego czy myśli się również o zwiedzaniu wystaw. Na spacer do kompleksie otaczającym zamek i wejście na dziedziniec, odpoczynek przy fontannach oraz zjedzenie lodów w Storczykarni nam wystarczyły 2 godziny. Myślę, że jest to optymalny czas. Nie spieszyliśmy się, ale cieszyliśmy zwiedzaniem. 

 

Zamek w Łańcucie zwiedzanie

Na pewno więcej czasu będą potrzebować Ci, którzy planują zwiedzać wystawy i budynki w kompleksie np. Wozownię czy Synagogę. Prawdę mówiąc, atrakcji jest tyle, że można by było w Łańcucie spędzić nawet cały dzień. 

- Bilety wstępu (informacje na 07.2021 - mogą ulegać zmianie ze względu na zmianę obostrzeń wywołanych pandemią COVID-19). Bilety wstępu można kupić w Kasie Głównej (prowadzą do niej znaki przy ścieżkach parkowych). Bilet wstępu na dziedziniec Zamku i na określone ekspozycje we wnętrzach można także kupić w specjalnym biletomacie przy wejściu na dziedziniec. Koszt takiego biletu to 2zł - bilet normalny, 1 zł- bilet ulgowy. Kod kreskowy z biletu otwiera bramkę na dziedziniec. w lipcu 2021 roku możliwe było spacerowanie po parku otaczającym zamek bez opłaty. Aktualne ceny biletów oraz sprawy dotyczące otwarcia obiektu i poszczególnych wystaw aktualizowane są na stronie: https://www.zamek-lancut.pl/pl/Zwiedzanie/Cennik  W poniedziałki wstęp do Muzeum Zamku w Łańcucie jest b bezpłatny.

Biletomat zamek w Łańcucie
 

Wejście do zamku w Łańcucie z psem.

Na teren przyzamkowy można wejść z psem.  Przy ścieżkach postawione są nawet specjalne kosze na psie odchody, dostępne są też woreczki (jeśli ktoś o swoich zapomni, chociaż przypominam, że przy podróżowaniu z psem to podstawa!). Zgodnie z regulaminem: "Zwierzęta można wprowadzać tylko na smyczy a ich właściciele są zobowiązani do sprzątania nieczystości po nich." Czworonożny przyjaciel nie wejdzie z Wami już na dziedziniec zamku, ani do wnętrza zamku, więc warto się zastanowić jaki macie plan zwiedzania, tak żeby albo uwzględnić psiaka, albo zostawić go bezpiecznie w domu. 

Zamek w Łańcucie z psem

-------------------------------------------------------------

Jeśli w tym roku nie uda Wam się pojechać na wycieczkę do Łańcuta, polecam chociaż spacer wirtualny po zamku oraz otaczającym go ogrodzie i ekspozycjach. Różne wirtualne spacery znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej zamku: https://www.zamek-lancut.pl/pl/ZamekDzisiaj

Zamek w Łańcucie informacje praktyczne

 

Źródła:

- https://www.podkarpackie.travel/pl/atrakcje/muzeum-zamek-w-lancucie

- https://www.zamek-lancut.pl


1 komentarz:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!