grudnia 29, 2019

Wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrabúi - Islandia Południowa


Zwiedzając południową Islandię i podróżując tzw. Ring Road - drogą krajową nr 1 otaczającą wyspę,  trzeba zobaczyć trzy charakterystyczne wodospady. Pierwszym (jadąc od strony Reykjawiku) jest Seljalandsfoss, tuż obok niego znajduje się Gljúfrabúi, a niecałe 30 km dalej - Skógafoss (opiszę go w osobnym wpisie).

Wodospad Seljalandsfoss


Wodospad Seljalandsfoss według książkowych przewodników ma 60 metrów wysokości (według informacji na tablicy przy wodospadzie 65 metrów wysokości). Tworząca go rzeka Seljalandsa wypływa z wrzosowisk Seljalandsheidi i Hamragilsheidi, płynie przez wąwóz Trollkonigil ("Kobieta Troll" - nazwa wywodzi się od legendy o kobiecie Troll, która próbowała przeprawić się przez wąwóz, ale ostrzegły ją przed tym kościelne dzwony), potem spada 65 metrów w dół z dawnego klifu - teraz położonego w głębi lądu wzniesienia. Wodospad Seljalandsfoss jest bardzo efektowny. Wytyczona jest koło niego ścieżka spacerowa, której przejście pozwala na zapoznanie się z pięknem wodospadu i okolicy. W ciepłych okresach wodospad można też obejść dookoła i stanąć pod wodospadem, by kiedy dobrze pada na niego światło słoneczne, obserwować piękną tęczę.



Idąc ścieżką spacerową w stronę kolejnego wodospadu Gljúfrabúi, po lewej stronie, widać małe gospodarstwa na bezkreśnie białym tle.


Wodospad Gljúfrabú


560 metrów od wodospadu Seljalandsfoss znajduje się wodospad Gljúfrabú (inaczej Gljufrabui / Gljúfrafoss / Gljúfurarfoss). Rzeka Gljufura mająca swoje źródło na południe od wąwozu Trollagil (Wąwóz Trolla) na wrzosowisku Hamragardaheidi jest mniejsza niż sąsiednia Seljalandsa i zasilana głównie wiosną roztopionym śniegiem. Rzeka płynie przez piękne tereny: wąwozy i pola lawowe i tworzy na swojej drodze kilka małych wodospadów. Wodospad Gljúfrabú ma 40 metrów wysokości i jest chroniony jako pomnik przyrody.
Wiosną i latem można wejść w wąski kanion w którym znajduje się wodospad i spojrzeć w górę na potężny strumień wody spadający jakby wprost z nieba. Możliwa jest też wspinaczka na skały przy wodospadzie i zobaczenie tego cudu natury z góry. Zimą niestety nie ma takiej szansy. Wejście do kanionu jest zamknięte (i chociaż niektórzy śmiałkowie dla ładnego zdjęcia przechodzili przez zabezpieczenia, to robili to na własne - bardzo duże! - ryzyko).

 

Na zdjęciu panoramicznym poniżej widać oba opisywane wodospady - Gljúfrabúi na wprost i
Seljalandsfoss na końcu masywu - po prawo.


Informacje praktyczne - wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrabúi


- Przy wejściu na ścieżkę spacerową prowadzącą do obu wodospadów znajduje się duży, płatny parking. Opłatę umieszcza się w parkomacie, koszt postoju uzależniony jest od tego jak długo planuje się zwiedzać. Koszt parkingu to około 700 ISK.
- Przy wodospadzie Seljalandsfoss, przy parkingu, znajdują się toalety i mały sklepik z pamiątkami oraz z jedzeniem i piciem. Orientacyjne ceny w 2019 roku: kawa 550 koron islandzkich ISK, gorąca czekolada 490 ISK, herbata 390 ISK, kanapka / panini 1.290 ISK, donut 390 ISK, muffinka 590 ISK.


Źródła:
- "Islandia. Travelbook", Wydawnictwo Bezdroża, Wydanie III 2018
- tablice informacyjne przy wodospadach

1 komentarz:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!