Kiedy kupić wakacje w najlepszej cenie?


Widzieliście w telewizji reklamy biur podróży namawiające do wcześniejszego kupowania tegorocznych wakacji? Neckermann kusi promocją 500 zł za dziecko, Rainbow przekonuje, że najlepiej zaplanować urlop zanim zrobią to inni, a Itaka pokazuje swoją różnorodną ofertę ze zniżkami i pakietami gwarancji.

Itaka First Minute 2016
Źródło: www.itaka.pl

Rainbow First Minute 2016
Źródło: www.r.pl

Nasuwa się pytanie, czy faktycznie warto kupować wczasy z tak dużym wyprzedzeniem? Jakie są tego plusy i minusy? Postaram się odpowiedzieć na te i jeszcze kilka innych powiązanych z tym tematem pytań.

Kiedy najlepiej kupować wakacje?


Z wyników badań publikowanych po zeszłym sezonie letnim wynika, że ceny hoteli w ofercie First Minute były niższe niż ceny tych obiektów w ofercie Last Minute. Wiele hoteli w ofercie Last Minute nie było nawet dostępnych. Dlaczego? W zeszłym roku dużo zmieniło się w branży. W związku z niepewną sytuacją na świecie i ograniczaniem ofert na niektóre kierunki (kiedyś najpopularniejsze i najtańsze: Egipt Tunezja) w zeszłe wakacje właściwie ofert Last Minute nie było. Wszystkie najlepsze hotele były wykupione, brakowało miejsc w samolotach, a na wycieczki które pozostały ceny były stosunkowo wysokie. Można zakładać, że w tym roku sytuacja będzie podobna, więc warto kupować wyjazdy teraz, póki obowiązują na nie promocyjne ceny.

Czym jest promocja First Minute o której mowa?


First Minute (ang. pierwsza minute – mniej dosłownie: pierwsza możliwość zakupu wycieczki – nazywana też „First Call”, „First Deal”, „Premiera lata”) to promocja obowiązująca zazwyczaj na około pół roku przed kupowanym wyjazdem. W związku z wczesną deklaracją klienta o zakupie wyjazdu, organizator oferuje klientowi liczne bonusy: rabaty cenowe, gratisowe wycieczki, pakiety gwarancji itd..

Czym First Minute różni się od znanego Last Minute?


Last Minute (ang. ostatnia minuta) to promocja zupełnie odwrotna. Zdarza się, że wyjazdy na które nie zebrała się odpowiednia liczba turystów (np. zostało kilka ostatnich miejsc w samolocie) na kilka dni przed terminem wyjazdu są przeceniane. Najtańszy wyjazd teoretycznie można wtedy kupić na dzień/dwa przed wylotem, gdy organizator chce sprzedać wyjazd, nawet z niewielką dla siebie stratą. Dwa, trzy lata temu tego typu promocje były bardzo modne. Zdarzało się, że można było kupić wyjazd 7 dniowy z opcją All Inclusive do Egiptu lub Tunezji za legendarne 500 zł/osobę.

A teraz? Warto czekać na Last Minute?


Od zeszłego roku ten trend podupadł. Przede wszystkim dlatego, że kierunki na których zdarzały się najlepsze promocje (Egipt, Tunezja, Turcja) teraz uważane są za mało bezpieczne i mało kto chce tam latać. Organizatorzy wykupują coraz mniej miejsc w samolotach i hotelach, co oznacza, że szybciej się one sprzedadzą i prawdopodobnie „na ostatnią chwilę” nie będzie czego przeceniać. Obniżek cenowych Last Minute nie spodziewałabym się też na kierunkach europejskich. Będą one na pewno w tym roku bardzo popularne (przez co najlepsze hotele/ pokoje zostaną wyprzedane z dużym wyprzedzeniem), a również o miejsca w samolocie może być na ostatnią chwilę trudno. W związku z tym ceny mogą nawet tuż przed wylotem rosnąć.
Wygląda również na to, że organizatorzy starają się oduczyć klientów kupowania na ostatnią chwilę i zamiast obniżać ceny tuż przed wyjazdem, paradoksalnie czasami je wręcz podwyższają.
Poza tym, niestety dość niekorzystnie wygląda kurs euro, a wiadomo, że ze wzrostem opłat które muszą ponieść organizatorzy wzrastać będą ceny wycieczek w sezonie. 

Jakie otrzymuję bonusy na rezerwację ofert First Minute?


Większość organizatorów w ramach bonusów za wczesną rezerwację gwarantuje zniżki cenowe. Na „ceny katalogowe”, czyli prognozowane ceny wyjazdów w sezonie naliczone są zniżki nawet do 40% wartości wyjazdu. Poza tym organizator zwykle oferuje gwarancję niezmienności ceny wycieczki (czyli gwarant, że bez względu na wahania kursów walut, cen paliw itd., cena naszej wycieczki nie wzrośnie) i gwarancję najniższej ceny (gdyby okazało się, że do 40 dni przed wyjazdem cena za wykupioną przez nas imprezę spadnie, również cena na naszej umowie zostanie skorygowana). Niektórzy organizatorzy pozwalają też na bezpłatną zmianę rezerwacji (możliwość zmiany uczestnika, terminu wyjazdu, kierunku do 40 dni przed wyjazdem) lub oferują inne gratisy (np. darmowe wycieczki fakultatywne, vouchery zniżkowe na następne wyjazdy, zniżki dla stałych klientów, możliwość taniego wykupu ubezpieczenia od Kosztów Rezygnacji itd.). Oczywiście warunki promocji są różne w zależności od organizatora, ale liczba bonusów i promocji jest naprawdę duża.

Do kiedy trwają te promocje?


W przypadku większości organizatorów do końca lutego, ale niektórzy zapowiadają zakończenie promocji w połowie miesiąca, a są i tacy, którzy mieli je tylko do końca stycznia. Promocje niektórych biur podróży (termin ich trwania i warunki promocji) opisane zostały w tabeli poniżej.


Organizator Do kiedy trwa promocja? Gwarancja niezmienności ceny Gwarancja najniższej ceny Możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji Inne bonusy
Itaka 22.02.2016 Za dopłatą 69 zł/osobę za tydzień, 99 zł/osobę – 2 tygodnie tak tak -
Rainbow 12.02.2016 nie nie tak Voucher ze zniżką na przyszłe wakacje lub zniżki na bilety wstępu podczas wycieczek objazdowych/ zniżki na wynajem samochodu podczas wakacji / zniżki na wycieczki fakultatywne
Neckermann Koniec promocji - - - -
Tui 15.02.2016 tak tak nie Do 15.02 rabat 300 zł/osobę,
Wezyr Holidays 29.02.2016 tak tak tak -
Sun&Fun 29.02.2016 tak tak tak Rabat 2% dla klientów, którzy wcześniej kupowali wyjazd z Sun&Fun, rabaty i vouchery na wycieczki fakultatywne, możliwość bezpłatnej anulacji do końca trwania danego etapu promocji First Minute
Exim Tours 29.02.2016 tak nie nie Dodatkowy Rabat 2% dla stałych klientów, gratis ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych, super rabaty dla dzieci
Grecos 16.02.2016 tak tak tak Ubezpieczenie od Kosztów Rezygnacji w promocyjnej cenie 15 zł/osobę.
Prima Holiday 29.02.2016 tak nie tak – do końca lutego Rabat 100 zł dla stałych klientów Prima Holiday, zniżki dla dzieci w niektórych hotelach z oferty
Net Holiday Koniec promocji - - - -

 • Szczegóły promocji mogą ulec zmianie. Powyżej opisane składowe ofert to ustalenia z dnia 8.02.2016 roku. W razie chęci skorzystania z promocji, należy sprawdzić aktualne warunki promocji w regulaminach promocji, lub zapytać o nie przedstawiciela biura podróży, w którym wykupujecie wyjazd.
 • W tabeli przedstawione zostały promocje tylko wybranych biur podróży.

Czy nie ma zagrożenia, że biuro w którym wykupimy wycieczkę z dużym wyprzedzeniem nie splajtuje?


Niestety nie jestem w stanie nikogo zapewnić w 100%, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, ale uważam też, że nie warto zbytnio panikować. Aby mieć jak najbezpieczniejsze wakacje warto wybierać oferty dużych organizatorów (jak Ci wymienieni w tabeli powyżej) i przed zakupem wycieczki sprawdzić w internecie czy posiadają oni aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Gwarancję Ubezpieczeniową obejmującą okres planowanego wyjazdu (wszyscy z wyżej wymienionych organizatorów posiadają odpowiednie dokumenty i ubezpieczenia).

A co jeśli w kraju do którego teraz wykupię wyjazd, za pół roku nie będzie bezpiecznie jechać?


Zwracam uwagę na to, że większość organizatorów posiada w ramach promocji za wczesną rezerwację opcję „możliwości bezpłatnej zmiany rezerwacji” (nawet do 40 dni przed wylotem – szczegóły w tabeli i w regulaminach promocji odpowiednich biur podróży). W ramach takiej gwarancji możemy w razie obaw zmienić po prostu kierunek naszego wyjazdu. Idziemy wtedy do biura w którym wykupiliśmy wyjazd, zgłaszamy chęć jego zmiany, szukamy najodpowiedniejszego dla siebie kierunku i hotelu, a potem organizator przelicza jego koszta zgodnie z cenami obowiązującymi w dniu zakładania przez nas pierwszej rezerwacji. Potem z organizatorem rozliczamy się tylko z różnicy w cenie w stosunku do pierwotnie zarezerwowanego wyjazdu.
Poza tym (co mieliśmy okazję oglądać w zeszłym roku) organizatorzy również reagują na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie. Gdyby okazało się, że w kraju do którego mamy wykupiony wyjazd nie jest bezpiecznie (pojawiają się odpowiednie komunikaty MSZ i lokalnych kontrahentów biur podróży) organizator zazwyczaj zawiesza wyjazdy w dany region i pozwala na bezkosztowe zmiany kierunku lub bezpłatną anulację wyjazdu.

Co jeśli nie będę mógł wyjechać na wykupiony przeze mnie wyjazd, bo zachoruję ja lub ktoś z mojej rodziny?


Na takie ewentualności polecam zabezpieczać się wykupując ubezpieczenie „od kosztów rezygnacji”. Takie ubezpieczenie jest dodatkowo płatne (są to różne kwoty w zależności od organizatora), ale umożliwia ono rezygnację z wyjazdu i (w zależności od typu ubezpieczenia) odzyskanie 100% lub 80% wpłaconych zaliczek. Rezygnacja musi wiązać się z wystąpieniem określonych w warunkach ubezpieczenia przyczyn np. choroby uczestnika wyjazdu, choroby/śmierci kogoś z najbliżej rodziny itp.. O szczegółowe warunki ubezpieczenia zawsze trzeba pytać sprzedawcę.


SZUKACIE NAJLEPSZEJ OFERTY FIRST MINUTE?


Jeśli interesuje Was zapoznanie się z promocyjną ofertą organizatorów na Lato 2016, napiszcie do mnie maila: poradniktm@gmail.com
Podajcie w nim wytyczne jaki wyjazd Was interesuje (termin, liczba osób, kierunek, rodzaj wyżywienia itd.), a przygotuję dla Was spersonalizowaną ofertę z najlepszymi hotelami, najkorzystniejszymi ofertami cenowymi i poradami co zrobić, żeby Wasze tegoroczne wakacje były niezapomniane. Wpis inspirowany jest udzielonym przeze mnie wywiadem do Expressu Ilustrowanego. Będzie go można przeczytać w jednym z następnych wydań gazety.

Macie jakieś pytania na temat ofert First Minute? Pytajcie w komentarzach lub mailowo. :)

Komentarze

 1. Na pewno post przydatny dla osób korzystających z wakacji organizowanych przez biura podróży! Ja nigdy nie interesowałam się tym aż tak bardzo, ponieważ ani razu nie byłam na takich wakacjach. Wyjątkiem jest podróż ze Stena Line do Szwecji,jednak oni nie są biurem podróży. Nie mam nic przeciwko tego typu zorganizowanym wakacjom, ale zazwyczaj coś mi w nich nie pasuje - a to cena,a to leżenie na plaży, a to co innego.Dlatego wolę sobie zaplanować coś innego, samodzielnie lub ze znajomymi. Te wakacje mam już poniekąd zaplanowane,jednak na bilety przyjdzie jeszcze czas. Oby wszystko się udało to Hiszpania stanie przede mną otworem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbędnik Domowy11 lutego 2016 21:06

  Ciekawy i bardzo przydatny wpis. Wyjeżdżając do Maroka korzystaliśmy z oferty First Minute i faktycznie uzyskaliśmy sport rabat na wyjazd. Co do Last Minute nie jest zwolenniczką, gdyż nie lubię sytuacji nagłych, niezaplanowanych :) A tak zupełnie szczerze, to najbardziej lubię wycieczki organizowane samodzielnie :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za miłe słowa. To wpis typowo pod tych, którzy latają z biurami podróży. Jeszcze nie wszyscy wiedzą, a teraz naprawdę wcześniej = taniej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, to prawda :) Tym razem wpis typowo dla tych którzy korzystają z ofert biur podróży. W niektóre kierunki wbrew pozorom bardziej opłaca się jechać z biurem podroży niż na własną rękę - tym bardziej jak kupi się wyjazd w promocji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A wiesz, że zawsze myslalam na odwrot...że Last wypada zdecydowanie lepiej? Ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A to też oczywiście zależy dla kogo. :)
  Ogólnie najlepiej kupować First Minute, bo wtedy tylko można kupić duże pokoje rodzinne i najlepsze hotele. Ani jednych, ani drugich nie ma potem w ofertach Last Minute. Najlepsze hotel wyprzedają się zanim wejdą w ceny Last Minute a kupowane na miesiąc np. przed wyjazdem są droższe niż w First Minute.
  Na typowego "Lasta" nie mogą polować duże rodziny, ani grupy znajomych, bo najlepsze ceny są dopiero przy ostatnich miejscach w samolocie i pojedynczych dostępnych pokojach.
  "Last Minute" polecam parom, które mogą wyjechać z dnia na dzień i mają na ten wylot dostępny nie jeden tydzień (bo jak ktoś przychodzi do biura i mówi musi wylecieć 1 a wrócić 7.06 to szansa na złapanie najlepszej oferty jest malutka). Co innego jak mówi "mogę wylecieć między 1 a 7.06". Kolejna sprawa: "Last Minute" tylko poza sezonem! Można na nie polować jesienią i wiosną... latem Last Minute teraz po prostu nie ma.

  Także "Last Minute: korzystny, ale jak widać nie dla każdego. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy poleciłabyś oferty Last Minute singlowi? Czy biura podróży sprzedają wycieczkę teoretycznie 2 osobową 1 osobie w cenie, jak dla Las Minute, ale w przeliczeniu dla 1 osoby?

  OdpowiedzUsuń
 8. Z ofertami dla singli to różnie bywa. Zależy przede wszystkim czy ma to być wycieczka objazdowa ze zwiedzaniem czy wypoczynek w hotelu.

  W przypadku wycieczek nie ma problemu, bo dostępna jest opcja "bez dopłat" jeśli zgodzisz się za zakwaterowanie z 2osobą, albo za niewielką dopłatą możesz wybrać pokój jednoosobowy. Wycieczki objazdowe można kupować i w First Minute i w Last Minute. Wszystko tutaj zależy od popularności danego kierunek i terminu, bo niektóre szybko się wyprzedają i w ofertach Last Minute ich nie będzie.

  Jeśli natomiast chodzi o wyjazdy wypoczynkowe... to wydaje mi się, że lepiej rezerwować je w przedsprzedaży, czyli ofertach First Minute, Niestety w większości ofert z biur podróży wyjazd dla singla kosztuje prawie tyle co wyjazd dla 2 osób, bo płacisz za jeden bilet lotniczy, ale w hotelu płacisz za pokój 2 osobowy, więc za 2 osoby. Są jednak hotele oferujące pokoje 1 osobowe i wtedy cena Twojej wycieczki nie będzie tak wysoka. Tylko, że pokoje 1 osobowe szybko się wyprzedają, więc w ofertach Last Minute prawdopodobnie nie będą dostępne. Niektóre biura (ale nie Ci najwięksi touroperatorzy) oferują też wyjazdy typowo dla singli. Zazwyczaj są to jednak wczasy autokarowe. Za to płacisz tylko za siebie, spędzasz wakacje w pokoju z innym singlem i na wyjeździe (trochę jak wyjazd integracyjny) poznajesz innych singli. Możesz się zastanowić jeszcze nad taką opcją wyjazdu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lidia Wlaczak24 lipca 2017 15:15

  W moim przypadku oferta First Minute różniła się znacznie od Last Minute, na korzyść tej pierwszej (wycieczka na Zakynthos z biura TUI). Dzięki zaoszczędzonym środkom mogliśmy jeszcze wybrać się z mężem i pociechami na weekend w Bory Tucholskie (hotel Hanza Pałac - kolejne promo - weekend z rodziną). Bardzo fajne miejsce - polecamy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam,
  z dwójką (razem trzy osoby) znajomych chcemy w okresie od 03.09 do 17.09 wyleciec na wakacje last minute na 7 dni lub jeżeli coś się znajdzie 10/11. Czy w tym roku sytuacja z last minut uległa zmianie czy dalej uważasz, że raczej ciężko będzie coś znaleść?
  Bardzo bym był wdzięczny za podpowiedzie, gdzie szukać, jakich ofert? Najbardziej interesują nas Wyspy Kanaryjskie lub coś mniej uczęszczanego (Cypr, Malta itp.), ostatecznie Grecja (na pewno nie Egipt, Turcja, Tunezja czy Bułgaria). Będę wdzięczny za wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cześć,
  miło,że piszesz i pytasz. Z Last Minute to zawsze trudno przewidzieć.Sytuacja zmienia się w tej kwestii nawet z tygodnia na tydzień i są takie tygodnie, że można znaleźć coś super, a są takie, że nie ma dosłownie żadnej ciekawej oferty. Ja zawsze radzę klientom nie czekać na ostatnią chwilę. Jak już wiecie kiedy macie urlop to wybierzcie się do biura podróży (najlepiej jednego biura stacjonarnego tzw. agenta, które sprzedaje oferty różnych organizatorów - czyli może od razu porównać Wam oferty np. Itaki, Tui, Neckermanna, Rainbow itd). Zorientujcie się co moglibyście kupić gdybyście się teraz na coś decydowali. Czy coś Wam się podoba? Czy ceny Wam odpowiadają? Jeśli któraś z ofert Was zainteresuje zapytajcie ile jest jeszcze wolnych pokoi i miejsc w
  samolocie. Jak jakaś oferta Wam się spodoba to nie czekajcie z zakupem na ostatnią chwilę. To zawsze ruletka, bo miejsca są na całą Polskę i nawet jak jest ich np. 10 to jeśli gdzieś w Polsce na wyjazd zdecydują się dwie rodziny z 3 dzieci to bum oferty nie
  ma. Zorientować się co jest teraz nigdy nie zaszkodzi. Może nawet traficie na jakąś fajną i godną zaufania Panią (albo Pana) w biurze podróży, który Wam podpowie czy czekać czy nie...


  Ja widzę np. w okolicach 2000 zł: fajny hotel Smartline Madara na 7 dni z All w Bułgarii, w okolicach 2500 zł Horizon Beach na Krecie... Także coś na pewno się fajnego znajdzie. W biurze podróży podacie jakie macie wymagania, jaki zakres cenowy, czy szukacie rozrywek czy spokoju ... Jak pracownik biura będzie doświadczony to na pewno coś dobrego Wam dobierze. :)


  Powodzenia w polowaniach i udanego wyjazdu! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. w tym roku Itaka jeszcze nie pokazała wszystkich ofert na wakacje 2018. ale czekam niecierpliwie, bo najchętniej poleciał bym z nimi :) Lubie mieć wszystko wcześniej zabukowane, wtedy mam pewność że dostanę urlop dokładnie wtedy kiedy wyjeżdżam, mogę też trochę poczytać o miejscu do którego się wybieram. No i ceny też potrafią być atrakcyjne jak się kupi dużo wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo trafny komentarz! Masz rację, warto kupować wcześniej, wynika z tego wiele plusów,
  Również polecam Itakę. Byłam z nimi w tym roku na Cyprze, wcześniej na Wyspach Kanaryjskich, za każdym razem jestem zadowolona. :)
  Oferta powinna się niedługo poszerzyć, bo wprowadzana jest etapami. Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć ciekawą propozycję wyjazdu i będziesz mógł już niedługo przygotowywać się do wymarzonych wakacji.
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: