kwietnia 16, 2020

Bolimowski Park Krajobrazowy - na spacer z psem

Odwiedzając Nieborów i nocując np. w hotelu Rozdroże, warto wybrać się na spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym



Jak widać na załączonej poniżej mapce (Google Maps), Nieborów wyznacza granicę parku, więc przechodzą przez niego różne szlaki turystyczne (m.in. żółty i czerwony szlak rowerowy). Poza tym Pałac w Nieborowie i okalające go tereny są ważnym turystycznym punktem PK, gdyż zespół przyrodniczo-krajobrazowy Nieborów, należy terytorialnie właśnie do Bolimowskiego PK.


Ja swój spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym rozpoczęłam w Nieborowie, skręcając z głównej trasy 1322E, przy której znajduje się Pałac w Nieborowie, w prawo (przy znaku widocznym na zdjęciu poniżej), idąc wzdłuż ogrodzenia Parku w Nieborowie po jednej stronie i gospodarstwa agroturystycznego i stajni po drugiej, do Zespołu Przyrodniczo-krajobrazowego Nieborów, a potem dalej w stronę Autostrady A2. Ścieżka na którą wchodzimy to fragment żółtego i czerwonego szlaku rowerowego oraz pomarańczowego szlaku konnego. Opis tras szlaków turystycznych pieszych i rowerowych biegnących w okolicy znajdziecie TUTAJ.


Krótki spacer prowadzi nas na tyły Parku w Nieborowie do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Nieborów. Obszar ma 46 ha i nazywany jest "Nieborowskim Polem". Wpisany jest do rejestru zabytków Łódzkiego Konserwatora Zabytków, a celem jego ochrony jest "zachowanie walorów estetycznych naturalnego i kulturowego krajobrazu dawnego lapidarium z kompleksem rowów melioracyjnych i fragmentem wilgotnych łąk".


Dalszy spacer prowadzi nas przez piękne lasy (na pewno jeszcze lepiej prezentujące się w porze innej niż zima), do autostrady A2, pod którą można spokojnie przejść w wyznaczonym miejscu i kontynuować wyprawę po Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Co ciekawe, przez las prowadzi także szlak św. Jakuba, część systemu szlaków pielgrzymkowych prowadzących przez całą Europę do Sanktuarium w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Przejście fragmentu szlaku Camino de Santiago, od dawna jest moim marzeniem, więc ucieszyłam się, że miałam możliwość chociaż przez chwilę obcować z tą ideą. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się przejść dłuższą część Drogi św. Jakuba i dotrzeć nią aż do Hiszpanii.


Mijając autostradę i idąc dalej wytyczoną trasą, docieramy do Polan Puszczy Bolimowskiej. Są to niespotykane nigdzie indziej w Polsce środkowej podmokłe śródleśne łąki i pastwiska. Polany są ostoją i żerowiskiem dla zwierząt takich jak łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki i lisy oraz ptaków tj. bieliki, bociany czarne, żurawie, czaple, gęsi czy kaczki. Niektóre polany są dodatkowo objęte ochroną Rezerwatu Przyrody jak np. Polana Siwica.

 

W okolicy Polany Siwicy znajdziecie miejsce do odpoczynku - zadaszony stolik z ławami do siedzenia, kosze na śmieci i tablice informacyjne o możliwych do obrania trasach dalszej wędrówki (m.in. wzdłuż niebieskiego szlaku rowerowego). Ja po krótkim odpoczynku zdecydowałam się w tym miejscu zawrócić i lekko zmieniając drogę powrotną wracać w stronę Nieborowa. Trasa z Nieborowa do Polany Siwicy to około 4,5 kilometra, jej przejście zajmuje około godziny (mnie zajęło równo godzinę i 10 minut, Google sugeruje 54 minuty). 


W drodze powrotnej przechodzimy przez lasy należące do Nadleśnictwa Skierniewice i podziwiając piękne widoki, kierujemy się w stronę hotelu. Cała trasa od wejścia na szlak to około 10 km, jej przejście (średnim tempem) zajmuje 2,5 godziny. 

Jeśli będziecie w okolicach Nieborowa, wybierzcie się na spokojny spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym. To łatwa, ale piękna trasa, pokazująca nam różnorodne krajobrazy, dobra dla turystów na 2 nogach, 4 nogach konia lub 2 kółkach. :)

Źródła:
- tablice informacyjne przy szlaku,
- własne obserwacje. 

1 komentarz:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!