Jakie są ceny w Chorwacji? Ceny w 2018 roku.

Planując wyjazd "na własną rękę" zawsze warto się zastanowić ile będzie kosztowało, kolokwialnie mówiąc, utrzymanie się na miejscu. Jakie są ceny produktów spożywczych, paliwa, atrakcji turystycznych? Czy w miejscu gdzie jedziemy jest drogo czy tanio? Czy warto dopłacić w hotelu do opcji z posiłkami i nie martwić o koszty, które mogą nas zaskoczyć i przytłoczyć na wakacjach? Czy taka dopłata byłaby zwykłym nadpłacaniem, bo w miejscu gdzie jedziemy jest tak tanio, że aż szkoda by było z tego nie skorzystać?

Są kraje tanie jak Bułgaria, Rumunia czy właśnie Chorwacja. Droższe jak Austria, Włochy czy Portugalia. Ale są też miejsca, gdzie nie warto jechać bez wykupionego  hotelu wyżywienia. Jak Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To oczywiście tylko przykłady. Ale ilustrują, że warto zrobić rozeznanie zanim podejmiemy decyzję o rodzaju wyjazdu w wymarzone miejsce czy formule "BB Bed & Breakfast", "All Inclusive" lub "Bez wyżywienia".

Przed każdym swoim wyjazdem staram się zrobić taki research, ale niestety często jest to bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Mało jest w internecie informacji o cenach jedzenia w kurortach, kosztach codziennego życia i orientacyjnych chociaż kwotach "do zabrania w przeliczeniu na dzień wyjazdu". Wynika to ze stale zmieniających się cen, kursów walut, a także z trudności w porównaniu różnych styli wypoczywania i wydawania pieniędzy przez różnych turystów. Kiedy pracując w biurze podróży, musiałam odpowiadać na pytanie "Ile pieniędzy mam zabrać na wyjazd?", zawsze mówiłam, że szczerze nie wiem. Dla jednej osoby wystarczy 20 Euro na dzień, żeby kupić butelkę wody mineralnej, lody, jakaś kanapkę i magnes na pamiątkę. Dla innej będzie potrzeba 200 Euro, bo zamiast wody i kanapki w sklepiku zamówi obiad i dobre wino w restauracji, zamiast lodów w budce, deser w kawiarni, a zamiast magnesu kupi na pamiątkę rękodzieło. Te dwie osoby mogą być w tym samym miejscu, na tej samej wycieczce, a jednak ich potrzeby i wydatki będą zupełnie inne.

Mimo, iż wiem, że podając poniżej różne ceny, które napotkałam w tym roku (lato 2018) w Chorwacji, mogą być już one nieaktualne, zaryzykuję, bo może komuś się ten wpis przyda.

Porada: waluta obowiązująca w Chorwacji to kuna chorwacka (HRK). Dzieli się ona na 100 lip. Chorwacja stara się o wejście do strefy euro (mówi się o roku 2019), dlatego waluta Euro również jest w Chorwacji akceptowana, ale jeszcze nie wszędzie można nią płacić. 

Ceny w Chorwacji - lato 2018

Koszt podróży samochodem do Chorwacji, koszty podróży samochodowej po Chorwacji.


winieta Czechy na 10 dni – 79,50 zł
winieta Austria 10 dni  – 66 zł
winieta Słowenia na miesiąc (tańsza jest na 7 dni) – 199 zł
autostrada Rijeka-Zagreb od granicy do Rijeki - 9 HRK
autostrada Rijeka-Zagreb z Rijeki do wyspy Krk - 39 HRK
autostrada Rijeka-Zagreb z Rijeki do Plitwic – 53 HRK
wjazd mostem na wyspę Krk -  39 HRK (przejazd w 2 strony)
parking Jeziora Plitwickie – 28 HRK (za 4 godziny)
parking na wyspie Krk (Omišalj) parkomat - 7 HRK za godzinę
parking przy plaży  4 HRK za godzinę
paliwo w Słowenii - 1,363 (w Chorwacji nie tankowaliśmy, bo zatankowany do pełna bak w Słowenii przy granicy z Chorwacją wystarczył nam na kilka dni zwiedzania północy Chorwacji)

Orientacyjne ceny winiet można sprawdzać np. na stronie https://pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html - trzeba jednak pamiętać, że aktualne ceny zależą od kursów walut w danym momencie i miejsca, gdzie kupuje się winietę.

Aktualne ceny chorwackich autostrad i cenę wjazdu na most Krk można sprawdzić tutaj: http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist


Ceny jedzenia w Chorwacji - zakupy w marketach Lidl, Konzumwoda 6 but – 29,94 HRK
słodycze - 9,99 HRK
bułka a la pizza - 2,79 HRK
burek - 7,99HRK
energy drink - 4,39 HRK
bułka z serem - 2,49 HRK
chleb somun - 3,29 HRK
czekolada milka - 7,89 HRK
chipsy - 3 ,89 HRK
chipsy cipi cips - 10,99 HRK
lemoniada gazowana 5,99 HRK
coca cola 0,5 5,99 HRK
duży monster energy 11,99 HRK
serek homogenizowany 5,49 HRK
kiełbasa na grilla 19,99 HRK
pizza margherita mrożona 16,99 HRK
kawa do parzenia Jubilarna 400 g 32,99 HRK
pesto 15,99 HRK
kluski penne 3,49 HRK
szynka 15,99 HRK
ryz basmati 8,99 HRK
mozzarella tarta 11,99 HRK
piers z kurczaka 19,47 HRK
salami 8,49 HRK
zwykła mozarella 6,49 HRK
pomidory x 2 sztuki 2,70 HRK
Porada: Aktualne ceny jedzenia można sprawdzać w gazetach dużych lokalnych marketów: https://www.konzum.hr/ czy https://www.lidl.hr/hr/index.htm


 

Atrakcje turystyczne - ceny w Chorwacji.

Ceny atrakcji turystycznych różnią się w zależności od pory roku, wieku turysty, czasami nawet pory dnia w której wchodzimy w dane miejsce. Dlatego nie będę nawet sugerować przybliżonych kwot za bilety wstępów do atrakcji turystycznych w Chorwacji. Na szczęście są to koszty najłatwiejsze do sprawdzenia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę miejsce, które chcecie zobaczyć, wejść na oficjalną stronę atrakcji i poszukać sekcji Cennik (po angielsku Prices / Pricelist). Na przykład:
Tropikalne akwarium na wyspie Krk  - http://www.akvarij-krk.com.hr/tropical-aquarium-krk.html

Porada: Aktualne przeliczenie kursu walut np. z Euro na Kuny (HRK) lub ze Złotówek na Kuny można dokonać np. na stronie turystyki chorwackiej: https://www.croatia.hr/en-GB/travel-info/useful-information - Currency Converter  lub w dowolnym kalkulatorze walutowym np. https://www.money.pl/pieniadze/kalkulator/


Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę wyklarował Wam ceny na jakie warto się nastawić jadąc do Chorwacji i podpowiedział, gdzie można ich szukać. Pamiętajcie, że ten wpis był był publikowany w sierpniu 2018 roku. Jeśli czytacie go później koniecznie poszukajcie aktualnych cen w sugerowanych przeze mnie miejscach! Udanego planowania wyjazdu!

Komentarze

  1. Bardzo przydatny post, na pewno skorzystam!
    Pozdrawiam~
    nieznane-miejsca.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

Tematy, które mogą Cię zainteresować: