Biokovo – widoki, z których słynie Chorwacja.

Przeprowadziłam mały eksperyment. Wpisałam do wyszukiwarki hasło „Chorwacja”, weszłam w grafikę i tak jak się spodziewałam większość zdjęć, które pokazały się jako pierwsze obrazowały region Dalmacji Południowej i okalające go charakterystyczne góry z masywu Biokovo. Większość osób z którymi rozmawiam o Chorwacji właśnie ten widok „surowych, kamiennych szczytów wchodzącym niemal do morza” widzi przed oczami, gdy myśli o wakacjach na Bałkanach. I nie ma się co dziwić. Tak jak pisałam (tutaj) najpopularniejszym kurortem turystycznym Chorwacji jest Makarska. A trudno, będąc w Makarskiej nie zachwycić się tymi wspaniałymi widokami: 

 

Masyw górski, który widać na zdjęciu to Biokovo. Jest on fragmentem gór Dynarskich i jednocześnie najwyższym pasmem górskim wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Ma długość 36 km i szerokość 9,5 km. Na pierwszy rzut oka góry wydają się „gołe”, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Charakteryzują je piękne kontrasty przyrody i bogactwo fauny i flory. Występuje w nich wiele gatunków endemicznych, rzadko spotykane ptaki drapieżne i ciekawe zjawiska geomorficzne.
„Goły wygląd” Biokovo zawdzięcza swojej przeszłości geologicznej. Masyw powstał w w kredzie (65 milionów lat temu), podczas zderzenia afrykańskiej płyty tektonicznej z europejską i tworzą go przede wszystkim skały osadowe m.in. wapienie. Góry krasowe charakteryzują cię głębokimi jaskiniami, przepaściami i pięknymi porastającymi je lasami bukowymi. Wydawać by się mogło, że na wapiennym podłożu nie znajdziemy wiele roślinności, a jednak rośnie tu ponad 1500 gatunków roślin, w tym ponad 40 charakterystycznych wyłącznie dla tego terytorium. Między innymi: dzwonczyn drobny (Edraianhtus pumilio) i chaber wełnisty ( Centaurea cuspidata). Wśród nich swoje miejsce znalazły też zwierzęta (kozice górskie, muflony czy dzikie konie) i ptaki (przelot pospolity i orzeł przedni).


Masyw Biokovo jest na tyle ważny przyrodniczo, że w 1981 roku utworzono na jego terytorium Park Krajobrazowy. Park przyrody Biokovo rozciąga się na powierzchni 19 550 ha i znajduje się 6 km od Makarskiej w kierunku miejscowości Vrgorca. Można do niego dotrzeć na dwa sposoby: na pieszo (specjalnie wyznaczonymi szlakami – np. trasa z Makarskiej na szczyt Svet Jure oznaczona jest jako trasa 5,5 godzinna) lub samochodem.

Ja miałam przyjemność odbyć ten drugi typ podróży, który okazał się później bardziej podchwytliwy niż myślałam. Ale o tym zaraz...

W masywie Biokovo warto wybrać się w sumie w 3 miejsca: na najwyższy jego szczyt Svet Jure, na szczyt Vošac i do ogrodu botanicznego.
Pokrótce opowiem o tych trzech miejscach, a potem przejdę do mojej historii.

Sveti Jure

Najwyższym szczytem masywu i drugim najwyższym szczytem Chorwacji jest góra św. Jerzego (Sveti Jure) - 1762 m n.p.m.. Można dojechać na niego samochodem, co czyni zwiedzanie bardzo łatwym i atrakcyjnym. Nazwa szczytu została nadana od kapliczki św. Jerzego (Sveti Jure), która znajdowała się na nim prawdopodobnie od 1646 roku do 1964 roku. W 1968 roku kapliczka została przeniesiona nieco niżej, by na samym szczycie mógł powstać odbiornik nadawczy, ale nadal zalicza się do najwyżej położonych świątyń w całej Chorwacji. Na szczyt co roku w ostatnią niedzielę lipca wspina się pielgrzymka do św. Jerzego.


Ze szczytu Sveti Jure rozciąga się wspaniały widok na Riwierę Makarską, wyspy Środkowej Dalmacji, a czasem (w bezchmurne dni) nawet na szczyty włoskich Apeninów (góry Gargano). 


Vošac

To trzeci najwyższy szczyt masywu (1411 m n.p.m). O tyle ciekawy, że można na niego wejść szlakami spacerowymi. Rozciąga się z niego niesamowity widok na morze oraz pobliskie wyspy.

Ogród botaniczny

Do zwiedzania w masywie jest również ogród botaniczny. Znajduje się on nad wioską Kotišina. Można do niego dojść na pieszo z Makarskiej wyznaczonym szlakiem lub dojechać samochodem (trzeba się kierować na miejscowość Vrgorac).


Moja wyprawa na Sveti Jure

Wycieczkę w masyw Biokovo postanowiliśmy odbyć samochodem. Z Makarskiej stosunkowo blisko jest do bram wejściowych Parku Przyrody, więc ta trasa minęła bez większych problemów.

W masyw Biokovo wjeżdża się z Makarskiej Drogą Biokovską (Biokovska Cesta) - trzydziestokilometrową drogą, wybudowaną w 1965 r. w celu udostępnienia szczytu Sveti Jure pod budowę i obsługę przekaźnika radiowo-telewizyjnego (jest on jedyną budowlą znajdującą się na szczycie). Co ciekawe droga Biokovska jest najwyżej położoną drogą w Chorwacji (od 0 do 1762 m n.p.m.). Trasą dojeżdża się do samych bram Parku Przyrody, gdzie należy zakupić bilet, który pozwala na pokonanie ostatnich 18 km na szczyt. Zakupiliśmy więc bilet (z tego co pamiętam kosztował około 20-25 kun, bo wtedy byłam studentką) i ruszyliśmy w dalszą podróż. Trasa okazała się jednak bardzo wymagająca i gdybym to ja miała być kierowca podczas wjazdu na szczyt wycofałabym się po kilku zakrętach.


Droga jest wąska z jednej strony odcięta stromym wzniesieniem, z drugiej przepaścią (w wielu miejscach niezabezpieczoną nawet żadną barierką). Na szczęście wjeżdżaliśmy w ciągu dnia, więc widoczność samochodów nadjeżdżających z drugiej strony była bardzo dobra (i było ich stosunkowo mało bo raczej każdy dopiero wjeżdżał), ale i tak zatrzymywanie się na trasie i wymijanie dwóch aut na drodze szerokiej na jeden samochód było bardzo stresujące. Uwierzcie mi bez silnych nerwów i świetnych umiejętności kierowania autem nie wybierajcie się sami na Sveti Jure!

W drodze na szczyt warto zrobic sobie kilka przystanków, bo podziwiać wspaniałe widoki na Riwierę Makarską i pobliskie wyspy. Wyznaczone są do tego specjalne punkty widokowe przy których zlokalizowane są małe parkingi.

 
 
 

 Widoki rozciągające się z gór są naprawdę zjawiskowe, bo ukazują nie tylko piękno masywu górskiego, ale i pobliskiego morza.

A co zobaczymy po wjechaniu na sam szczyt? Jak już pisałam na samej górze nie ma nic poza odbiornikiem radiowo-telewizyjnym. Jest malutki parking i bezkresna przestrzeń ze wspaniałymi widokami! Ja mogłabym na te krajobrazy patrzeć godzinami!


Polecam zabrać ze sobą koc i jedzenie na piknik. Ja chętnie rozłożyłabym się ziemi i popatrzyła dłużej na piękne widoki rozciągające się ze Sveti Jure, ale bez koca się nie obędzie, bo na szczycie nie ma nawet ławki na której można by było przysiąść.

Wycieczka na Sveti Jure nie kończy się na oglądaniu widoków ze szczytu. Pozostaje jeszcze bowiem pełna przygód trasa samochodem „w dół”. Równie emocjonująca, stresująca, pełna manewrów cofania i wymijania co wjazd „pod górę”!

Dobrze po tej pełnej emocji wyprawie usiąść potem w Makarskiej z chorwackim winem domowej roboty lub pysznym piwem Karlovačko i odstresować się na plaży. :)Informacje praktyczne:

- Park można zwiedzać z wycieczką zorganizowaną przez biuro podróży (koszt to około 40 Euro za osobę) lub samodzielnie. Trasy w parku można pokonywać na pieszo lub prywatnym samochodem. Tą pierwszą opcję polecam jednak tylko dobrze wysportowanym, a tą drugą tylko bardzo sprawnym kierowcom. Jak już pisałam drogi na szczyt są bardzo wąskie, często mieszczą tylko jeden samochód co zmusza do cofania pod górę, wciskania się w małe szczeliny przy samej ścianie skalnej lub wręcz tuż przy przepaści. To droga dla kierowców o silnych nerwach.

- Jak dojechać? Szczerze mówiąc osobiście nie pamiętam, ale posiłkując się na innych źródłach, które pisały na ten temat (mojszlak.pl): „By dotrzeć do wjazdu na teren parku, należy jadąc Adriatycką Magistralą, skręcić na ostatnim skrzyżowaniu w Makarskiej (widać przy nim market Konzum), na drogę nr. 512. Oczywiście rada ta dotyczy osób jadących od strony Splitu.”

- Park jest otwarty tylko w sezonie – od 1 kwietnia do 16 listopada. Można się po nim poruszać od godziny 8 do 16. Na wieczorne zwiedzanie parku wpuszczane są tylko grupy. Zdarzają się wycieczki zorganizowane, które do parku jadą wieczorami, aby obserwować spektakularny zachód słońca znikającego w odmętach morza, a potem niebo nad Chorwacją, pełne jasnych gwiazd.

- Cena za wejście do parku to około 50 kun za osobę dorosła i 25 kun za bilet ulgowy. Dzieci do 7 lat do parku mogą wejść za darmo. (z cennika z 2016 roku na stronie www.biokovo.com)

- Podróż autem na szczyt trwa około 1,5 do 2 godzin. Momentami trudno przekroczyć 20 km/h.

- Płatność w kasie parku możliwa jest tylko gotówką, o czym warto pamiętać, gdyż w pobliżu nie ma żadnego bankomatu.

- Masyw Biokovo jest idealny dla turystów aktywnych. Są tutaj odpowiednie warunki do jazdy na rowerze, jazdy konnej, wyznaczono wiele szlaków górskich do trekkingu. Najodważniejsi mogą skusić się na lot ze spadochronem nad masywem Biokovo.

- Dużo informacji na temat wjazdu na Sveti Jure i filmik ilustrujący tą trasę znajdziecie stronie/blogu mojszlak.pl - http://www.mojszlak.pl/zagranica,chorwacja,gory_biokovo_nad_riwiera_makarska.html

Jeśli planujecie wjazd na Sveti Jure polecam obejrzenie filmiku pozwoli Wam się przygotować na to co Was czeka. :)


Źródła:

- www.folderyturystyczne.pl/pobierz.php?plik=21-1.pdf&pobieraj=1
- http://www.biokovo.com/en/20/home
- https://www.adriagate.com/Chorwacja-pl/Park-przyrody-Gora-Biokovo
- http://www.mojszlak.pl/zagranica,chorwacja,gory_biokovo_nad_riwiera_makarska.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Biokovo
- http://www.makarskainfo.com/pl/makarska/gora-biokovo.htm

Komentarze

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: