sierpnia 19, 2021

Solina - polskie krajobrazy jak na chorwackim wybrzeżu

Chorwackie wybrzeże, gdzie góry zdają się schodzić niemal wprost do morza, zachwyca wielu turystów. Mnie te krajobrazy urzekły nie raz (czytaj: Chorwacja, czytaj: Makarska, czytaj: Opatija, czytaj: plaże północnej Chorwacji). Ostatnio natomiast równie mocno zachwyciły mnie polskie widoki nad jeziorem Solińskim. Dlaczego? Sami zobaczcie!

 Jezioro Solińskie anioł

 

Zalew Soliński / Jezioro Solińskie / Solina

Zalew Soliński (też Jezioro Solińskie), potocznie nazywany Soliną, to sztuczny zbiornik retencyjny, który znajduje się w województwie podkarpackim, w pobliżu miejscowości Solina. Powstał po wybudowaniu zapory na Sanie (1960-1968 r.), która obecnie ma 81,8 m wysokości i 664 m długości i jest najwyższą taką konstrukcją w Polsce. 

zapora na sanie

"Pomysł budowy zapory na Sanie powstał już w początkach lat dwudziestych, ale dopiero katastrofalna powódź, która w połowie następnej dekady dotknęła nie tylko Bieszczady, sprawiła, że przystąpiono do działania. Prace przerwała wojna, zostały wznowione na początku lat 60tych. Zapora w Solinie stała się jednym ze sztandarowych przedsięwzięć PRL-u. Trudny wątek bieszczadzkiej historii, bo aby wybudować zaporę i zalew wysiedlane były całe wsie, budynki były równane z ziemia. Jedyną ocalałą cerkiew z Soliny, którą rozebrano i na powrót złożono, można dziś zobaczyć w skansenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku." cytat z książki  "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami"

 

Zalew Soliński ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Zalew poza swoimi funkcjami retencyjnymi, pełni także funkcję turystyczną. Jest to najpopularniejsze w Polsce południowej miejsce na plażowanie, gdyż zarówno ciekawa linia brzegowa zbiornika, jak i stosunkowo płytka woda przy brzegu, zapewniają optymalne warunki do odpoczynku. 

Zalew Soliński turystyka

Wokół jeziora kilka miejscowości oferuje zakwaterowanie oraz możliwość odpoczynku. Najpopularniejsze to Solina (gdzie można przejść się deptakiem i wejść na zaporę) oraz Polańczyk (uzdrowisko).  Co można robić nad Jeziorem Solińskim?

 

 Solina - co można tam robić? Co warto zwiedzić?

"Koniecznie trzeba przejść się po zaporze (bo gwarantuje niezapomniane widoki), powłóczyć się między straganami, popłynąć w krótki rejs statkiem wycieczkowym. Ale to już właściwie wszystko. Solina to najbardziej tłumne miejsce w całych Bieszczadach." cytat z książki  "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami"

 

Podpisuję się pod tym cytatem z książki "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" Faktycznie warto przejść się po zaporze, by móc podziwiać widoki takie jak na zdjęciach poniżej. Warto przespacerować się solińskim deptakiem, kupić ładne magnesy i zjeść lody. Jeśli będziecie mieli czas, dobrze wypłynąć na Jezioro Solińskie statkiem, rowerem wodnym lub kajakiem. Albo też po prostu położyć się na plaży i nacieszyć się pogodą i pięknymi widokami. Czy to mało? Dla mnie nie! Moim zdaniem nad Solinę można wybrać się na cały dzień. Nie wszystkie miejsca wokół zbiornika są tłumne i głośne, myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ci, którzy chcą rodzinnie wypocząć mogą pozostać na jednym z wyznaczonych kąpielisk, a Ci którzy szukają spokoju mogą na przykład wybrać się na spacer wytyczoną ścieżką w lesie. Opcji spędzania czasu nad Soliną jest wiele, warto z nich skorzystać i poszukać czegoś najlepszego dla siebie.

Solina deptak

Zapora Solina

Solina widoki

Solina krajobrazy

Solina zwiedzanie

Solina - co warto wiedzieć jadąc na wycieczkę nad Zalew Soliński?

- Parkingi w miejscowości Solina są dobrze oznaczone. Te znajdujące się tuż przy deptaku prowadzącym na tamę, kosztują 20 zł. Czas postoju jest nielimitowany. Płatność przy wjeździe.

- Ceny na deptaku są niestety wysokie. Na pewno warto kupić tu pamiątki lub lody dla ochłody, ale jeśli planujecie dłuższe plażowanie to polecam wcześniej przygotować się i zabrać ze sobą napoje i przekąski. Jeśli jednak o czymś zapomnicie to się nie martwcie, wybór sklepów i punktów gastronomicznych na deptaku jest naprawdę duży.

- Plaża jest kamienista! Jeśli chcecie plażować i się opalać to warto zabrać ze sobą karimatę pod ręcznik. Poza tym polecam buty do wody. Mało jest zacienionych miejsc na plaży, więc jeśli boicie się mocnego słońca to zabierzcie też parasol lub namiot plażowy. I nie zapomnijcie o filtrach ochronnych, bo w pogodne dni słońce parzy tu jak na chorwackim wybrzeżu. 

- Na zwiedzanie Soliny moim zdaniem warto poświęcić minimum 2-3 godziny, ale najlepiej zaplanować wycieczkę na cały dzień. W około 2-3 godziny można przejść w obie strony po tamie i deptakach po jej dwóch stronach. Warto jednak mieć więcej czasu i np. wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym lub położyć się chwilę na odpoczynek na plaży. 

- Mnie się to niestety nie udało, ale polecam Wam będąc w okolicach Soliny wybrać się na jeden z punktów widokowych i zobaczyć zbiornik "od góry". W internecie znalazłam m.in. punkt widokowy "Na Górce", punkt widokowy "Werlas" lub punkt widokowy "Wołkowyja". Sprawdźcie i dajcie znać który z nich jest najciekawszy.

 

Solina plaża

Solina plażowanie

A wy byliście nad jeziorem Solińskim? Jakie są Wasze wrażenia? Chcecie się podzielić radami?

1 komentarz:

  1. ciekawy artykuł, można podejrzeć coś i zastosować u siebie na balkonie

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!