listopada 21, 2021

"Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" Agnieszka Kamińska

Szwajcarię znam niestety tylko nieznacznie. Raz przejeżdżałam szwajcarskimi autostradami z Włoch do Polski (Z Włoch do Polski przez Szwajcarię, Austrię i Niemcy), drugi raz stanęłam na szwajcarskiej ziemi symbolicznie, w trakcie przesiadki na lotnisku w Zurychu, podczas lotu do Pekinu. W pewnym sensie zetknęłam się z nią też podziwiając potężny szczyt Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata, leżący na granicy między Szwajcarią, a Włochami. Patrzyłam na niego zwiedzając włoski kurort Breuil-Cervinia. Nigdy jednak jeszcze nie było mi dane zagościć w Szwajcarii na dłużej i mieć czas spokojnie ją poznać i pozwiedzać. Może kiedyś jeszcze się to zmieni? Tymczasem jednak przeniosłam się do Szwajcarii po raz kolejny, tym razem dzięki książce "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" Agnieszki Kamińskiej. 

"Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" Agnieszka Kamińska 

Autorka książki, Agnieszka Kamińska (blog I'm not Swiss), przeprowadziła się do Szwajcarii w 2014 roku. Przez kilka lat życia w kraju "czekolady i zegarków" odkryła zarówno wspaniałe, jak i kontrowersyjne oblicza tego miejsca. W książce "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony", opisuje więc Szwajcarię z perspektywy mieszkańca, a nie tylko przejezdnego turysty, obala związane z nią stereotypy i legendy. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się na przykład czy życie w Szwajcarii faktycznie jest takie luksusowe jak mówią i równie drogie, powinniście sięgnąć po książkę "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" i rozwiać swoje wątpliwości raz na zawsze.Czego możecie się dowiedzieć z książki?

- Dlaczego flaga Szwajcarii jest kwadratowa?

- Jak płacone są podatki w Szwajcarii?

- Czy mandaty drogowe naprawdę są drogie? Czy za przekroczenie prędkości idzie się do więzienia?

- Jak Szwajcaria radzi sobie z pandemią koronawirusa?

- Jak najlepiej podróżować po Szwajcarii?

- Jak żyją kobiety w Szwajcarii?

- Jak wyglądają kwestie polityczne kraju? Jego podział umowną granicą na część francusko- i niemieckojęzyczną. Dlaczego mówi się o kraju "stu dialektów"?

- Jak sortuje się śmieci w Szwajcarii?

- Jaki jest kodeks reguł społecznych? Do czego trzeba się przyzwyczaić przeprowadzając się do Szwajcarii?

To tylko niektóre z pytań na które odpowiedzi znajdziecie czytając książkę. Czy warto? Oczywiście! Zarówno jeśli planujecie wyjazd do Szwajcarii, przeprowadzkę, ale także wtedy, jeśli po prostu lubicie czytać o innych krajach i kulturach. Bo chociaż Szwajcarię od Polski dzieli około 700 km drogi autem od granicy do granicy, to różnica w życiu, zwyczajach i kulturze może Was zaskoczyć!


Przeczytana książka:

"Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" Agnieszka Kamińska, Wydawnictwo Poznańskie, 2021

7 komentarzy:

 1. Fajnie przedstawiony zarys książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy tytuł książki. lubię taka tematykę. Na pewno zakupie.

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy artykuł, można się dowiedzieć nowych rzeczy i już człowiek mądrzejszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny blog, często tu wracam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta porcja wiedzy mi się na pewno przyda i polecę znajomym niech też się zaopatrzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chcecie szybko i bez stresu ogarnąć wakacje za granicą to aplikacja mobilna ITAKA - https://www.itaka.pl/aplikacje-mobilne/ moze wam w tym pomóc. Jest darmowa i bardzo intuicyjna. Każdy sobie z nią poradzi :) Znajdziecie tam pełną ofertę biura ITAKA, zdjęcia, opisy oraz opinie dotyczace hoteli. Zawsze w razie czego możecie skorzystać z pomocy rezydenta ITAKI przez czat lub videoczat. Jak dla mnie swietna opcja!

  OdpowiedzUsuń
 7. Marzenie! Może kiedyś się uda pojechać na taką wycieczkę, chociażby objazdową.

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!