Maroko - ciekawostki (i wyniki konkursu!)

Kończę już moją blogową opowieść o Maroku, więc podzielę się z Wami jeszcze kilkoma ciekawostkami, których nie miałam gdzie wpleść w poprzednie posty. Na końcu wpisu znajdziecie też wyniki konkursu w którym do wygrania była książka "Tygiel" Piotra Kossowskiego.

STAROŻYTNE "MAGGI"

Starożytni Rzymianie (którzy podbili Maroko koło II w n.e) wytwarzali nietypowy sos, który (podobnie jak pojawiająca się w tytule i często w polskich rosołach - Maggi) używany był do podkreślania smaku potraw. Różne części ryb (w tym wnętrzności) zalewano solanką, pozostawiano na słońcu, aż sfermentują (około miesiąca), a następnie powstałą półpłynną masę mieszano z winem, wodą lub octem. Wyobrażacie sobie zupę przyprawioną takim specyfikiem? A niektórzy sobie wyobrażają! Podobno receptura ta do dziś wykorzystywana jest przy produkcji wietnamskich i tajskich sosów rybnych.

Dźwięki Maroko – GNAWA 

Tytułowa Gnawa to muzyka , która narodziła się w środowisku czarnych niewolników. Do Maroka przyniósł ją podobno Bitala – Etiopczyk – pierwszy muezin Mahometa. Transowe rytmy muzyki Gnawa podobno pomagają w kontaktach z Bogiem, umożliwiają kontakt z duchami przodków, uzdrawiają psychicznie chorych i usuwają złe moce. Gnawa zainspirowała takich muzyków jak: Led Zeppelin i The Rolling Stones. Ten drugi zespół nagrał nawet utwór „Continental Drift” we współpracy z muzykami stylu Gnawa.

Źródło: intelligenttravel.nationalgeographic.com
Muzyki Gnawa możecie posłuchać np. tutaj -> https://www.youtube.com/watch?v=WAuhhicGflI
A powstałego z inspiracji muzyką Gnawa utworu The Rolling Stones tutaj -> https://www.youtube.com/watch?v=lbGGMOkgd_w

BOCIANY

W Maroku zimą można spotkać bociany. Legendy głoszą, że są to dusze świętobliwych mężów – marabutów, bo ptaki chętnie zakładają gniazda na kopułach ich grobowców. W związku z tym bociany są w Maroku uważane za święte ptaki, a w Marrakeszu jest nawet specjalny ptasi szpital, gdzie leczone są chore bociany.

MULAJ IDRIS

Mujal Idris to najważniejsze miejsce kultu religijnego w Maroku. Tutaj został pochowany Idris I, prawnuk Mahometa. Przez wieki niemuzułmanie nie mogli do niego w ogóle wjeżdżać. Zakaz zniesiono dopiero kilkadziesiąt lat temu.

Źródło: maroko.praktycznyprzewodnik.com


LEGENDA MULAJA ISMAILA 

Mulaj Ismail obrósł legendą i jest najbardziej rozpoznawalnym z władców Maroka. "Już sam fakt, że utrzymał się na tronie ponad pół wieku świadczy o jego nieprzeciętności. To geniusz, który jednoczył i umacniał państwo, i tyran, który potrafił zabić dla rozrywki. Sprytny strateg i polityk, a jednocześnie rzeźnik, który na widok publiczny wystawił kilkadziesiąt ściętych głów. Zresztą, zasłynął z tego, że w jego obecności często spadały nie tylko zbuntowane, ale i niewinne głowy. Ot tak, dla rozrywki. A tych władca sobie nie odmawiał. W jego haremie było pół tysiąca kobiet. Zostawił po sobie ponad 900 potomków! Nawet obecny król Maroka, Muhammad VI, w pewnym sensie zawdzięcza mu tron i koronę. Jest potomkiem Mulaja Ismaila w dziesiątym pokoleniu." - "Zakochani w świecie. Maroko".

KIF

Obecnie w górach Rif (na północy kraju) rzadko pojawiają się turyści. Przyciąga ich tam tylko kif (czyli marihuana). Z jej produkcji żyją tu setki ludzi i to stąd pochodzi aż jedna trzecia światowych dostaw tego narkotyku.Źródła:
- "Maroko. W labiryncie orientalnych medyn.", 2010, Wyd. Bezdroża
- "Maroko. Szlakiem medyn, skarbów wybrzeża i pustyni.", 2011, Wyd. Bezdroża
- "Zakochani w świecie - Maroko", 2012, Joanna Grzymkowska- Podolak, Wyd. Poligraf

Podobała Wam się wirtualna wyprawa do Maroka szlakami mojej podróży?
Przeczytajcie też inne posty na temat Maroka. Znajdziecie je w zakładce "PTM radzi... gdzie jechać"

WYNIKI KONKURSU:

Konkurs Mikołajkowy, w którym nagrodami były książki "Tygiel" Piotra Kossowskiego wygrywają: Agata Maj i agata17ko. Dziewczyny proszę o wysłanie wiadomości na adres poradniktm@gmail.com z danymi do wysyłki nagrody. Dziewczynom gratuluję! A Wam życzę powodzenia w następnych konkursach. Macie jakieś sugestie co do ich organizacji? Konkurs Mikołajkowy był pierwszym organizowanym na stronie Poradnika Turystycznego Myślenia - macie uwagi co do jego zasad, albo nagród? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie, bo tylko w ten sposób będę mogła ulepszyć kolejne konkursy. 

Komentarze

 1. Ojej szkoda, że przegapiłam konkurs! Czekam na następny! Sama bym chętnie jakiś zorganizowała, dlatego też chętnie poczytam sugestie innych :)
  Starożytne maggi chyba nie przypadłoby mi do gustu! Za to muzyka Gnawa bardzo! Bardzo lubię takie proste, lokalne rytmy :) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolina w Nowym Roku będzie następny, także będzie jeszcze okazja. :)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Agata na pewno ucieszy się z książki! :) Serdecznie gratuluję dziewczynom!
  O tych bocianach i ptasim szpitalu nigdy nie słyszałam, a szkoda bo to taki polski akcent w tym kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję pieknie! JUHU!

  OdpowiedzUsuń
 5. Serdecznie gratuluję wygranej! :)
  Daj znać jak się podobała książka!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. ojej, ojej, ale przegapiłam! chora byłam, ledwo żywa, na blog swój nie wchodziłam a co dopiero na czyjeś... :(
  w każdym razie, nawet jeśli już jest za późno, to dziękuję za wybranie/wylosowanie mnie oraz gratuluję drugiej Agacie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka niedługo u Ciebie będzie!:)
  Taka fajna czytelniczka, że nagroda w pełni zasłużona! :)
  Pozdrawiam! Daj znać jak się podobała książka. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: