Nieborów z psem

Dla mieszkańców województwa łódzkiego lub mazowieckiego, szukających miejsca na weekendowy wypad z psem (lub też bez psa :)), dobrą opcją może być Nieborów. Pałac w Nieborowie i ogród romantyczny w Arkadii kojarzą się przede wszystkim z celami wycieczek szkolnych, ale w weekendy i po sezonie to też wspaniałe miejsce na rodzinny wyjazd.

Nieborów z psem

Nieborów - pałac - co warto wiedzieć?

Nieborów znajduje się 70 kilometrów od Warszawy, 60 km od Łodzi, 10 km od Łowicza i 17 km od Skierniewic. To mała wieś licząca obecnie niecałe 1000 mieszkańców, ale chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na znajdujący się tu piękny pałac. 
Nazwa wsi prawdopodobnie wynika z tego, że gdy tereny zaczęły być zasiedlane, były porośnięte gęstym lasem. Wraz z napływem ludności, okolica przestała być borem, stąd  nazwa - "nie-borów". Druga hipoteza dotycząca nazwy związana jest z założycielem wsi - podobno mężczyzną zwanym Nieborem. Wieś zyskała na znaczeniu, gdy w XVI wieku ród Nieborowskich herbu Prawda wybudował tu gotycko-renesansowy dwór z cegły. Pod koniec XVII wieku dworem zainteresował się obecny Prymas Polski, kardynał Michał Stefan Radziejowski. Zakochany w nieborowskich terenach na miejscu dworu postawił barokowy pałac, którego piękno można oglądać do dziś.Pałac w Nieborowie został zaprojektowany przez znakomitego holenderskiego architekta - Tylmana z Gameren. Chociaż przeżywał chwile świetności i upadków, nigdy nie utracił swojego piękna. Uroku dodała mu jeszcze przebudowa zarządzona przez ostatniego dziedzica majątku - Janusza Radziwiłła - zrealizowana w latach 1922-1929. Od 1945 roku pałac wraz z parkiem są zasobami Muzeum Narodowego w Warszawie.  Niestety nie byłam we wnętrzu pałacu (nie można tam wchodzić z psem), ale zgodnie z informacjami z przewodników warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie utworzonego we wnętrzach pałacu muzeum. Można tam obejrzeć antyczne rzeźby (np. Nieborowska Niobe), piękne meble i obrazy oraz zbiory kartograficzne.  

Pałac w Nieborowie jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji magnackich. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pałacu można podziwiać oryginalny styl barokowy, a także elementy rokoko i klasycystyczne.  


Nieborów - ogród - co warto wiedzieć? 

Ogród otaczający pałac został zaprojektowany w stylu francuskim i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu ogrodów w Polsce. Oś widokową stanowi piękna aleja lipowa, wzdłuż reszty alejek rosną okazałe drzewa i rabaty kwiatowe. W ogrodzie można podziwiać labirynty z wystrzyżonych bukszpanów, rzeźby i obeliski (np. pochodzący z Krymu XVIII-wieczny słup cmentarny i połowieckie rzeźby kultowe z X wieku). Uroku ogrodowi nadają też kanał wodny ułożony w kształt litery L i duży staw. Nieborów z psem - praktyczne porady.


Na teren ogrodu przy Pałacu w Nieborowie można wejść z psem.  W sezonie opłata za psa to według strony internetowej 5 zł (w cenie dostaje się torebkę na nieczystości). Poza sezonem (styczeń) weszłam na teren ogrodu z pieskiem nieodpłatnie. Ogród jest duży i bardzo ciekawy, także zwierzak będzie miał gdzie się wybiegać. 

Nieborów z psem


Pamiętajcie jednak, żeby:
- nie spuszczać psa ze smyczy  - nawet najgrzeczniejszy pies w miejscu publicznym, a tym bardziej zabytkowym, powinien być pod pełną kontrolą właściciela,
- jeśli nie jesteście pewni jak piesek zareaguje na nowe miejsce, spacerujących turystów itd, zastanówcie się nad założeniem mu kagańca - dla spokoju i bezpieczeństwa psiaka, Waszego i innych spacerowiczów,
- koniecznie zabierzecie ze sobą torebki na psie odchody - może się okazać, że ta jedna torebka otrzymana przy wejściu Wam nie wystarczy, a nie posprzątanie po swoim pupilu to ogromne faux pas!  Chyba też byście nie chcieli spacerując w romantycznej, pałacowej scenerii wdepnąć w psią kupkę?,
- zabierzcie wodę do picia dla pieska - po długim spacerze może być spragniony.
Tylko tyle i aż tyle. Może uznacie opisane przeze mnie rzeczy za banalne, ale patrząc na niektórych spacerujących uznałam, że warto przypomnieć kilka zasad psio-ludzkiego savoir vivre.


Zwiedzanie pałacu w Nieborowie - informacje praktyczne.


- Ceny biletów można znaleźć na stronie: http://www.nieborow.art.pl/wizyta/bilety/ oraz na tablicy informacyjnej przed wejściem do ogrodu.

Ceny biletów Nieborów


- Przed wejściem do ogrodu Pałacu w Nieborowie i wzdłuż płotu znajdują się bezpłatne parkingi.
- Szybki spacer po samym ogrodzie z psem zajmie Wam około 30-45 minut, wolniejsze zwiedzanie około 1 - 1,5 godziny

Źródła:
- tablice informacyjne przy Pałacu w Nieborowie oraz na szlakach turystycznych w Nieborowie,

Komentarze

Tematy, które mogą Cię zainteresować: