Muzeum Samochodów w Turynie


Podczas zwiedzania Turynu największe wrażenie zrobiło na mnie Museo dell'Automobile, czyli Muzeum Samochodów.  

Położone przy Corso Unita d'Italia 40 jest oddalone od centrum o ok. 6 km, ale zdecydowanie warto pofatygować się, żeby je zobaczyć. Koszt wejścia to 12 Euro za osobę dorosłą, a 8 Euro kosztuje bilet ulgowy (również dla studentów), ale naprawdę warto tyle zapłacić! 

Muzeum stworzone zostało w 1932 roku przez Cesare Goria Gatti (przewodniczący Klubu Turin Automobile) i Roberto Biscaretti di Ruffia (jeden z twórców firmy Fiat), przez co jest jednym z najstarszych muzeów o tematyce samochodowej na świecie. Oficjalnie muzeum zostało otwarte 3 listopada 1960 roku. Budynek muzeum został zaprojektowany przez Amedeo Albertini specjalnie dla muzeum i jest przykładem architektury modernistycznej. Muzeum posiada kolekcję prawie 200 oryginalnych samochodów produkowanych od XIX wieku do dnia dzisiejszego. Muzeum zostało odnowione w 2005 roku. Budynek został przystosowany do nowych potrzeb przez architekta Cino Zucchi. Muzeum dzięki modernizacji stało się "żywe", a jego przestrzeń służy nie tylko wystawom, ale też rekreacji mieszkańców Turynu. Motto modernizacji to nowe hasło przewodnie dla muzeum: "Samochód widziany jako kreacja geniuszu ludzkiej wyobraźni". (źródło informacji: http://www.museoauto.it/website/en/museo/storia-del-museo)
  
Logo Muzeum

 
Udostępnione są nam 3 piętra wystawowe. Podróż zaczynamy od drugiego piętra. Zapoznajemy się tam z historią powstania samochodu. Oglądamy pierwsze powstałe modele, dowiadujemy się jak wymyślono pierwszy silnik, jakie modyfikacje wprowadzano, by samochody były coraz szybsze i coraz wydajniejsze. 

Fragment interaktywnej wystawy w Muzeum Samochodów.
Pierwsze samochody...
Wszystkie eksponaty wystawione są w scenerii odpowiadających im czasów. Jako tło dla starych samochodów służą zdjęcia gwiazd kina lat 20-tych i 30-tych, stare fotografie oraz kultowe już filmy. Historie kolejnych modeli opisane są na dwujęzycznych tablicach (angielski/włoski), a więcej o danym okresie w rozwoju automobilizmu można dowiedzieć się podchodząc do wmontowanych w wystawę tabletów.

Najciekawsze moim zdaniem, jest niższe piętro muzeum (czyli piętro pierwsze). Tutaj prezentowane są bardziej współczesne modele aut. Wraz z kolejnymi autami przenosimy się m.in. w Epokę Dzieci Kwiatów. Wspaniałym eksponatem (pierwszym na piętrze) jest Fiat (z drugim symbolem Turynu - Mole Antonelliana na dachu) we wspaniałej scenerii podświetlonych ulic miasta. 
 
Moja ulubiona część wystawy - mały Fiat z symbolem Turynu (Mole Antonelliana) na dachu, postawiony na wspaniałym tle - moim zdaniem najbardziej fotogeniczne miejsce w muzeum!
Spacerując po wystawie warto czasem zajrzeć w miejsca mniej oczywiste. W jednej ze ścian można na przykład znaleźć dziury, a w nich... takie miniaturowe scenki rodzajowe. Poniżej samochody na amerykańskich pustkowiach...

Czasem warto zajrzeć przez dziurkę w ścianie... 
Jedna z części ekspozycji traktuje o "manii, jaką dla naszego społeczeństwa stały się samochody. Ostatnimi czasy nie służą one bowiem jedynie jako środek transportu. Stały się symbolem statusu, a ich zastosowanie jest teraz wielorakie. Na ekspozycji jest na przykład "łóżko w samochodzie" oraz kultowe Cinquecento jako szafka na naczynia / zmywarka/ pralka. 

Różne mogą być wykorzystania samochodu.
Z ciekawostek... w muzeum można zobaczyć na przykład model auta zrobiony z małych zabawkowych samochodzików.

A tak wygląda samochód zbudowany z mniejszych samochodów.
Na pierwszym piętrze prezentowany jest też rozwój techniki samochodowej - kolejne modele silników, opon i innych części samochodowych.

Ekspozycja na temat rozwoju techniki w branży samochodowej - kolejne rodzaje silników i opon.
Bardzo ciekawa na 1 piętrze jest część o wyścigach samochodowych. Historie zawodowych rajdowców, modele zmieniające się na przestrzeni lat, a także wyjątkowo piękna multimedialna prezentacja będąca tłem dla wyścigowych  "cacek". Warto przysiąść na chwilę i obejrzeć ją całą!

Koniec wystawy to pytanie... co będzie dalej z autami? Czy będą bardziej ekologiczne? Jeszcze szybsze? Co nas czeka wraz z rozwojem techniki?

Ekspozycja na temat przyszłości samochodów - czy będą bardziej ekologiczne?

Najniższe piętro to ekspozycja najnowszych modeli aut (jak przedstawione na zdjęciu Ferrari), ale też podsumowanie naszej podróży. Poznajemy tutaj między innymi historie najważniejszych projektantów samochodów w historii.

Ferrari, które wzbudzało wiele emocji wśród zwiedzających

Muzeum jest zbudowane ogromnym nakładem kosztów i widać to na pierwszy rzut oka. Już sam budynek robi ogromne wrażenie, a ekspozycja (moim zdaniem) zachwyca! Wystawa jest interaktywna przez co nawet prezentacja (dla mnie na ogół nudnych) technicznych szczegółów o samochodach jest interesująca. Samochody różnych epok otoczone są historią ówczesnych czasów zaprezentowanych w formie, którą w niektórych przypadkach uznać można wręcz za sztukę. Nie jest to muzeum tylko dla mężczyzn, albo tylko dla fanów aut. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla mnie najlepsza atrakcja Turynu! Nic dziwnego, że muzeum otrzymało Nagrodę Tripadvisor Travellers Choice 2014.


Możliwe jest także wirtualne zwiedzenie Muzeum na stronie: http://www.museoauto.it/website/visitavirtuale_en.html
Kto zasiadzie z kubkiem herbaty, żeby poznać historię maszyny, bez której nasze życia na pewno nie byłyby takie same? Czekam na Wasze wrażenia!


Przeczytaj też:

Turyn - miasto Fiata, faraonów i Całunu Turyńskiego

Komentarze

 1. Czuję, że ten blog mi pomoże :)
  Dlatego obserwuję i czekam na kolejne teksty.
  Najbardziej szczęśliwa byłabym z czegoś o Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie, Graz, Belgii. Tam kieruję się w te wakacje. Ale oczywiście nie ograniczam swoich turystycznych horyzontów i chętnie poczytam też o innych miejscach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, strasznie się cieszę, że zainteresowały Cię moje posty! O Wiedniu na pewno napiszę, ponieważ byłam i jestem w nim zakochana! Także możesz czekać na post z dedykacją :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Dariusz Kowalski31 maja 2017 15:30

  Jeej, muszę tam jechać! Strasznie się cieszę, że znalazłem tutaj ten blog. Tego mi brakowało! samochód

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!