lipca 08, 2020

Jökulsárlón i plaża diamentowa - Islandia Południowa

Podczas mojej wycieczki po Islandii Południowej ogromne wrażenie zrobiło na mnie jezioro polodowcowe Jökulsárlón i znajdująca się niedaleko Plaża Diamentowa. Połączyłam relację z tych dwóch miejsc w jeden wpis ze względu na ich bliskość względem siebie - odwiedzając jedno z nich wręcz nie sposób nie przemieścić się na "drugą stronę ulicy" do drugiego.

Laguna Jökulsárlón Islandia


Jökulsárlón porady

W południowej części Parku Narodowego Vatnajokull, chroniącego lodowiec o tej samej nazwie, znajdują się piękne jeziora polodowcowe - Fjallsarlon, Breidarlon i największe i najbardziej znane  Jökulsárlón. Niektóre przewodniki nazywają je potocznie Lagunami, więc szukając informacji o  Jökulsárlón możecie natrafić na określenie Laguna Jökulsárlón (słowo sarlon oznacza bowiem lagunę).

Jezioro Jokulsarlon jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Dwa pozostałe są bardziej dzikie, czasem można podobno spotkać wylegujące się na brzegach jezior foki.

Jokulsarlon wyjazd Islandia

Jeziora uformowały się na skutek działania lodowca w II połowie XX wieku. Powierzchnia Jökulsárlón powoli sukcesywnie się powiększa. W 1998 roku wynosiła 14.8 km2, przy maksymalnej głębokości 190 metrów.

Na jeziorze najbardziej zachwycają lśniące od słońca bryły lodu, tworzące krajobraz jakby z koła podbiegunowego. Bryły majestetycznie wystają ponad powierzchnię wody. Skąd wzięły się w jeziorze? Lodowiec Vatnajokull powoli wycofuje się w głąb lądu (w latach 1890 - 1998 cofnął się o 3.8 km), przez co pojedyncze bryły lodu stale odrywają się od jego języka. Prąd niesie je w dół rzeki Jokulsa, aż do jeziora, gdzie osiadają na dnie. Gołym okiem widzimy tylko 1/10 powierzchni gór lodowych, reszta ukryta jest pod wodą. Z czasem, gdy na bryły lodu działa siła wiatru, słońca i uderzania o siebie zmniejszają one swoją powierzchnię. Wtedy, gdy są wystarczająco małe, prądy wynoszą je w stronę morza - chociaż zanim tam dotrą swoją ostatnie chwile na lądzie spędzają często na Diamentowej Plaży. Ale o niej opowiem później.

Jokulsarlon Islandia Południowa

Informacje praktyczne:

  • Przy jeziorze jest bardzo duży bezpłatny parking, toalety, sklepik z jedzeniem i pamiątkami.
  • Jest też kilka małych lokalnych biur oferujących m.in. wycieczki na lodowiec Vatnajokull lub możliwość przepłynięcia amfibią między krami lodowymi.

Jokulsarlon wycieczka

Podobają Wam się te widoki? Są niesamowite! A na żywo jeszcze piękniejsze. Nic dziwnego, że jezioro było niejednokrotnie planem filmowym dla takich wielkich produkcji jak: filmy o agencie 007: Śmierć nadejdzie jutro i Zabójczy Widok, Tomb Raider czy Batman Początek.


Jokulsarlon niebezpieczeństwo Islandia

Dlaczego wrzuciłam tutaj zdjęcie ostrzegające o niebezpieczeństwie przy Lagunie? Bo niestety tak jak już pisałam w poście Czy bezpiecznie jest lecieć na Islandię?  turyści zupełnie się zapominają i w pogoni za pięknym zdjęciem potrafią robić rzeczy niewyobrażalne jak np. wchodzenie do wody jeziora, siadanie na lodzie, wychodzenie poza wytyczone szlaki itd.. Niestety może się to skończyć tragicznie. Pamiętajcie, że brawura nie popłaca, a piękne zdjęcia można wykonać też stojąc w odpowiednich, bezpiecznych miejscach. :)


Plaża Diamentowa na Islandii

Nie mam pojęcia dlaczego w papierowych przewodnikach nie ma informacji o kolejnej wspaniałej atrakcji Islandii jaką jest Diamentowa plaża!

Plaża diamentowa Islandia

Plaża Diamentowa to czarna plaża znajdująca się blisko ujścia rzeki Jokulsa, niedaleko jeziora polodowcowego Jokulsarlon. Małe bryły lodu z jeziora Jokulrsarlon pchane przez prąd rzeki w stronę morza, często lądują tu tworząc wspaniałe wrażenie leżących na czarnym tle błyszczących diamentów.

Diamond Beach Islandia
Diamond Beach Islandia

Plaża jest niesamowicie fotogeniczna i to miejsce uwielbiane przez turystów. Jeśli będziecie zwiedzać Islandię Południową to miejsce to zdecydowanie must-see!

Zwiedzanie Islandii
Plaża diamentowa na Islandii


Które z tych miejsc bardziej Wam się podoba? Jökulsárlón czy Diamentowa Plaża?


Źródła:
- "Islandia" Travelbook, wydawnictwo Bezdroża, wydanie III, 2018
- tablice informacyjne przy Jökulsárlón
- https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/diamond-beach
- https://guidetoiceland.is/pl/historia-i-kultura/filmy-krecone-na-islandii

2 komentarze:

  1. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym.

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!