Tego nie ma w przewodniku - Piemont - zamek Zumaglia

Majówkowy, sobotni poranek spędziłam zwiedzając mały zameczek w północnych Włoszech - Castello di Zumaglia. Tytuł tego posta nie jest przypadkowy, bo informacji o tym małym, ale pięknym kawałku Włoch, nie znajdziecie prawdopodobnie w żadnym przewodniku. A szkoda!

Zamek Zumaglia


Zumaglia to miasteczko w regionie Piemont, w prowincji Biella. Położone na wzgórzach Brich (tłum. pagórek) di Zumaglia (699 m) i Mont Prevé. Położone około 7 kilometrów od najbliższego większego miasta - Bielli i około 100 km od Mediolanu.


źródło: Google Maps

Historia miasta jest związana nierozerwalnie z historią zamku Zumaglia, która sięga czasów średniowiecznych (prawdopodobnie X w.). Niestety w internecie trudno znaleźć dokładne informacje. Prawdopodobnie zamek został zbudowany przez ród Vercelli, ale na przełomie wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli (będąc również w posiadaniu rodziny Savoy). Zamek został kompletnie zniszczony w 1556 roku (niestety nie udało mi się dowiedzieć dlaczego) i odbudowany dopiero w roku 1937. Obecnie zamek razem z otaczającym go parkiem (Parco del Brich di Zumaglia) pełni funkcje kulturalne i rekreacyjne. 

Z miasteczka Zumaglia na wzgórze zamkowe wjeżdża się samochodem wąską, krętą drogą. Przed bramą do parku jest darmowy parking, skąd (zgodnie z wywieszoną tam mapą) można ruszyć w dwie strony (obie drogi prowadzą do zamku).

Do zamku wchodzi się po wyłożonej kamieniami ścieżce (polecam założyć wygodne buty). Spacer wolnym tempem zajmuje około 15 minut. A nasz spacer wygląda tak:

Parco del Brich di Zumaglia
Zamek nie imponuje rozmiarami, jego zwiedzanie powinno zająć około 15 minut (chyba, że poza zrobieniem zdjęć, planujemy piknik lub odpoczynek na jednym z tarasów widokowych).  

Taras widokowy na zamku Zumaglia, widok na Alpy
Zamek Zumaglia
Zamek Zumaglia - niższy taras widokowy, używany jako miejsce warszatów i przedstawień teatralnych

Z zamku można podziwiać bowiem piękną panoramę gminy Biella.

Panorama gminy Biella widoczna z zamku


Na zrobionych przeze mnie zdjęciach trudno dostrzec piękno budowli. Zresztą moim zdaniem budynek zdecydowanie lepiej prezentuje się z powietrza niż z ziemi. Dlatego polecam zobaczyć teren parku i zamku z perspektywy dronu:Na szczęśćie już po wizycie dowiedziałam się, że...

podobno w zamku straszy! Grupa Poszukiwaczy Duchów z Lombardii nagrała w zamku Zumaglia nienaturalne odgłosy, które mogą świadczyć o tym, że w jego piwnicach (które są jedynym oryginalnym fragmentem budowli) żyje duch. Ja ducha nie słyszałam (ale przyznaję, że do piwnic nie schodziłam). Odgłosów nagranych przez specjalistów można posłuchać na stronie włoskiej gazety La Stampa: http://www.lastampa.it/2015/03/16/edizioni/biella/il-fantasma-del-castello-abita-al-brich-di-zumaglia-NLYNw6MoNJWvwUCmybnALK/pagina.html 

Poza tym, z zamkiem związane jest wiele strasznych legend. Podobno podczas pełni księżyca, gdy spojrzy się na wzgórze zamkowe widać biegającego koło zamku kozła z dużymi rogami. Według legendy jest to duch jednego z brutalnych właścicieli zamku - Filiberto Ferrero Fieschi lub Giovanni Fieschi.

Inna legenda mówi o duchu kobiety, która podczas burz robi w zamku pranie, by deszcz zmył z szat zamkowych przelaną na nich krew. Ktoś jeszcze ma gęsią skórkę?

Ewentualne spotkanie z duchami rekompensują piękne tereny parkowe, idealne na wiosenne spacery! Zejście z zamku na parking (drugą trasą) również zajmuje około 15 minut. A wygląda tak:

Parco del Brich di Zumaglia

Jeśli będziecie w okolicach Bielli warto wybrać się do zamku Zumaglia. Jego zwiedzenie zajmuje tylko około godziny, a widoki (zarówno na góry, panoramę miasta, jak i... parkową zieleń) są niesamowite!

Źródła:
http://www.atl.biella.it
http://www.biellaclub.it/_fotografia/castelli/Zumaglia/

Komentarze

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: