Tego nie ma w przewodniku - Piemont - Ricetto di Candelo

Przedstawiam dalszą część opowieść z serii "Piemont, którego nie znajdziecie w przewodnikach"! Czyli mało znane, a magiczne zakątki północnych Włoch. Tym razem zapraszam we wspominkową podróż (z odbytej przeze mnie 2 miesiące temu) wycieczki do zamku Ricetto di Candelo.

Brukowane uliczki wewnątrz zamku

Zamek znajduje się w miejscowości Candelo położonej w regionie Piemont, prowincji i gminie Biella, około 5 km od tego miasta. Najlepiej do zamku przyjechać samochodem. Parking znajduje się tuż przed wejściem do zamku, na Piazza Castello. Jest to parking darmowy, ale trzeba uważać na ustawiony przy nim znak (dotyczy to zresztą całych Włoch) o ograniczeniu czasu darmowego parkowania do 1 godziny. Tuż obok znajduje się ratusz i posterunek policji, więc nieprzestrzeganie znaku grozi (podobno surowym) mandatem. Aby móc zaparkować bezpiecznie samochód należy posiadać tzw. Disco Orario na którym zaznacza się godzinę przyjazdu na parking. Jeśli go nie posiadacie można nabyć je w sklepie papierniczym przy placu. Po ustawieniu zegara można ruszać zwiedzać zamek!


Ricetto di Candelo to ufortyfikowana budowla średniowieczna, która powstała prawdopodobnie między XIII, a XIV wiekiem. Swoją nazwę zamek zawdzięcza pełnionej funkcji. Ricetto pochodzi z języka łacińskiego i oznacza schronienie (miejsce otoczone fortyfikacjami), a Candelo - kamienną budowlę na wzniesieniu, czyli zamek. To nie jest zamek królewski, gdyż nie został zbudowany dla żadnej ważnej persony, ale przez lokalną ludność w celu ochrony ich własności (zbiorów zbóż i wina). Zamek przetrwał do dziś we wspaniałym stanie, ponieważ przez wszystkie mijające lata pełnił funkcję magazynu na wino. 

Uliczki w zamku
Miłość w zamku <3


Do dziś w murach zamku można poczuć średniowieczny klimat codziennego życia. Uliczki wewnątrz (grybych na około 80 cm) murów są brukowane i prowadzą między kolejnymi kamiennymi budynkami niegdyś będącymi magazynami, dziś ekskluzywnymi restauracjami i warsztatami arystów wytwarzających np. miecze, obrazy, instrumenty muzyczne, rzeźby z drewna, ubrania, wyroby ceramiczne itd.. W jednym ze starych magazynów ulokowane jest także Muzeum Rolnictwa. Można znaleźć tam przeróżne stare naczynia, narzędzia, ale też inne przedmioty użytku codziennego jak gry dziecięce, sanki itp.. Po małym pokoiku oprowadza starszy Pan - założyciel muzeum, ale niestety nie mówi on po angielsku. Wstęp na tą miniaturową wystawę jest darmowy. 

Fragment wystawy - gra dla dzieci

Fragment wystawy - narzędzia i naczynia

W Ricetto di Candelo organizowanych jest także mnóstwo imprez kultualnych m.in. degustacje win i lokalnej kuchni, przedstawienia, kolacje tematyczne, ale też np. Comicon, czyli przebieranie się za postaci z komiksów.

W murach zamku odbywać się będą również eventy związane z targami Expo 2015 pod hasłem "Medioevo Con Gusto" ("Czasy średniowieczne ze smakiem"). We wrześniu odbywać się tutaj będzie Vinincontro, czyli degustacje win i potraw piemonckich, a 4-5 lipca - Birrincontro, czyli degustacja piw z lokalnych piemonckich warzelni. Oprócz tego w różnuch terminach organizowane będą kolacje tematyczne, pokazy walk rycerskich i teatrów ulicznych. Więcej wydarzeń można znaleźć tutaj: http://www.candeloeventi.it/

Zamek jest piękny nie tylko w środku. Warto wybrać się na spacer okalającą go alejką. Można wtedy przyjrzeć się na jego zewnętrzne mury, albo z punktu widokowego obejrzeć piękną panoramę okolic i (w czasie dobrej pogody) gór.

Spacer dookoła zamku
Spacer dookoła zamku
 
Po zwiedzaniu zamku polecam wybrać się na gelato do lodziarni przy głównym placu miasta (na przeciwko ratusza miasta). Tamtejsze lody, były przepyszne, a sprzedawczyni urzeczona moją w połowie tylko udaną próbą zamówienia lodów w rożku, a nie kubku (po włosku oczywiście) dała mi w normalnej cenie podwójną porcję tych pyszności! Morał jest jeden: zawsze warto próbować mówić po włosku, wasze starania zostaną nagrodzone! :)

W razie chęci uzyskania jakichkolwiek informacji polecam wybrać się do Punktu Informacji Turystycznej tuż przy bramie wejściowej. Można tam uzyskać foldery o zamku w języku angielskim i jego mapkę. Niestety pani w PIT nie mówiła po angielsku, ale wystarczyła podstawowa znajomość włoskiego, żeby wciągnąć ją w konwersację. W czasie krótkiej rozmowy udało nam sie dowiedzieć m.in. że Pani kocha Polskę, uważa się polskie kobiety są piękne, a mężczyźni niczego sobie i że chętnie by wróciła, bo była tylko raz zwiedzić Kraków. 

A wy byście pojechali do Candelo?

I jeszcze na deser... znalezione w trakcie spaceru dookoła zamku:
 
Barometr
Barometr w formie sznurka! 
Słońce - Sznurek się nie rusza, wygląda normalnie
Deszcz - Sznurek mokry
Wiatr - Sznurek się porusza
Mgła - Nie widać sznurka (to samo w przypadku, gdy barometr zostanie skradziony) 
Co wy na taką prognozę pogody?

Źródła:
- ulotki informacyjne uzyskane w PIT
- http://www.comune.candelo.bi.it

Komentarze

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: