Forteca w Bardzie (Dolina Aosty)

Miasteczko Bard znajduje się na południu Doliny Aosty (niedaleko pierwszej miejscowości regionu Pont-Saint-Martin). Jedziemy do niego autostradą A5 Turyn-Aosta, po zjeździe w Pont-Saint-Martin z autostrady dojazd zajmuje nam około 15 minut lokalnymi drogami. Jeśli spojrzeć na mapę Bard leży 78 km od Turynu, 48 km od miasta Aosta i w pół drogi między Mediolanem, a Genewą. Bard nie jest znaną miejscowością regionu, a powinien być, bo zarówno miasteczko, jak i znajdująca się tu forteca to wspaniałe zabytki, warte odwiedzenia przez każdego, kto zwiedza Dolinę Aosty. O Bardzie nie ma właściwie żadnych informacji w polskojęzycznych przewodnikach po Włoszech, więc poniżej, możliwie najrzetelniej, opisuję Wam to wyjątkowe miejsce w Valle d'Aosta.

Bard - źródło: www.fortedibard.it

Bard to mała miejscowość w Dolinie Aosty, o powierzchni 3 km2, zamieszkana przez jedynie 136 mieszkańców. Mimo niewielkich rozmiarów miasteczka, jego ciekawa historia i wspaniałe zabytki przyciągają tutaj wielu turystów (chociaż na razie w większości włoskich). Bard leży nad najważniejszą rzeką regionu - Dora Baltea, wśród wspaniałych gór i zielonych lasów.


Ze względu na doskonałe strategicznie położenie, tereny te zamieszkiwane były już w czasach prehistorycznych (neolitu). W czasach rzymskich, wybudowano drogę między rzeką, a górami, a Bard stał się jedną z pierwszych osad na trasie z Doliny Aosty, dalej na Półysep Apeniński. Pełnił więc w pewnym sensie funkcję obronną. Bard był do tego doskonale przygotowany - położony w wąskiej "szczelinie" między rzeką,  a pasmem górskim, był naprawdę trudny do zdobycia, bo nadchodzące wojska było z daleka widać.  

Bard jest typową wioską powstałą przy rzymskiej drodze. Część "miejska" to tzw. Borgo do Bard - tak naprawdę jedna ulica, szczelnie zabudowana, ciągnąca się w górę wzniesienia. Do dziś w architekturze miasta widać pozostałości po rzymskiej zabudowie: most nad rzeką, łuki, pozostałości ulic itd.. Miasteczko rozbudowane w średniowieczu, dziś charakteruzje się rezydencyjną zabudową z XV-XVI wieku (przykładami są piękne budynki w części Borgo - miasta: Casa Nicole, Casa Ciuca, casa Challant, Casa del Vescovo, Casa della Meridiana itd.).

 
 
 

Druga "część" miasta to Forte di Bard, czyli forteca.  Wybudowana w VI wieku przez rodzinę Bard, przejęta w połowie XIII wieku przez dynastię sabaudzką Savoy (wł. Casa di Savoia). W 1661 roku Carlo Emanuele II skoncentrował w Bardzie garnizon Doliny Aosty, by chronić Włochy przed atakami zza Alp.  Najbardziej popularny epizod związany z fortem miał miejsce w 1800 roku. 14 maja 1800 roku armia Napoleona licząca 40 000 ludzi przeszła przez Wielką Przełęcz św. Bernarda, aby stanąć do walki z armią Austro-Węgierską. Armia maszerowała przez Dolinę Aosty, aż do Bardu, gdzie została zatrzymana przez wojska Austriacko-Piemonckie broniące fortecy. Po 14 dniach heroicznego oporu, generał Austriacki Von Bernkopf oddał ziemię z militarnymi honorami Napoleonowi. Mimo ostatecznej porażki, docenia się tak długi opór stawiany potężnej armii Napoleońskiej. Tym bardziej, że sam Napoleon widział w Bardzie zagrożenie. Po wygranej zburzył zamek-fortecę w Bardzie, by w drodze powrotnej z Włoch nie musieć ponownie stawiać jej czoła. 


Budynek został odbudowany z polecenia Carlo Felice w latach 1830-1838 przez architekta Francesco Antonio Olivero. Nowy projekt fortecy składał się z kilku budynków usytuowanych na różnych poziomach wzniesienia (Opera Mortai, Opera Vittorio, Opera Carlo Alberto, Opera di Gola), najniższy na poziomie 400 m., najwyższy - 467 m.. Miało to zapewnić jednocześnie wspólną jak i indywidualną obronę każdego z budynków. Pod koniec XIX wieku forteca była już niestety w stanie ruiny, używana jako więzienie i skład broni, popadała w coraz gorszy stan. W 1992 roku rozpisano plan odbudowy twierdzy i średniowiecznej części miasteczka Bard. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) twierdza została odnowiona i w 2006 roku oddana zwiedzającym. Dziś pieczę nad Fortecą sprawuje Stowarzyszenie Forte di Bard, to dzięki niemu forteca stała się ogromną trakcją turystyczną i ważnym centrum kulturalnym północnych Włoch. Oprócz tego Forte di Bard jest jednym z lepiej zachowanych przykładów architektury obronnej z XVIII-XIX wieku.

Obecnie w Forte di Bard znajdują się:
 • Muzeum Alp dla dzieci (gdzie można m.in. wirtualnie wejść na Mont Blanc), odbywają się tu warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące sporty górskie, wspinaczkę górską itd.,
 • InfoLounge - punkt promocji Doliny Aosty (degustacje potraw, występy muzyczne itd.), 
 • część wystawowa (m.in. wernisaże sztuki, wystawy fotografii), 
 • część wystawowa w dawnych więzieniach (24 cele odrestaurowane by przypominały swój wygląd z XVIII wieku), poświęcona historii fortecy, miastu i regionowi Doliny Aosty,
 • sale konferencyjne i
 • część komercyjna (sklepy z pamiątkami i lokalnym rzemiosłem). 

Do fortecy wjeżdża się panoramiczną windą z której roztacza się wspaniały widok na miasteczko Bard, rzekę Dora Baltea i okoliczne góry. Nawet jeśli nie interesujecie się wystawami prezentowanymi na fortecy, warto wjechać na górę dla samych widoków. Proponuję trasę na górę pokonać windą, a na dół zejść kamienną drogą na własnych nogach - nie jest to długi spacer, a zapewnia naprawdę bardzo ciekawe wrażenia.

 


Czy wiedzieliście, że...?
W Forte di Bard kręcono kilka scen do filmu The Avengers 2: Age of Ultron. Sceny, które powstały w Bardzie możecie zobaczyć tutaj -> http://www.fortedibard.it/video/age-ultron

 
źródło: www.aostasera.it
Czy wiedzieliście, że...?
Teraz (od 5 grudnia do 6 stycznia) w salach ekspozycyjnych Forte di Bard wystawiane są zdjęcia z jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych The World Press Photo Exhibition.


Informacje praktyczne:

Parking:
Ponieważ Bard to małe miasto to mało jest tutaj miejsc, żeby zaparkować. Polecam Wam skorzystać z piętrowego parkingu w Forte di Bard. Jego koszt to 3,00 €/godzinę (w nocy 1,50 €/godzinę), ale jeśli parkujecie dłużej taryfy są korzystniejsze. 

Bilety:
Wstęp do Forte di Bard jest bezpłatny. Można wjechać windą na górę do fortecy i spacerować po terenie fortyfikacji. Płatne są poszczególne muzea oraz wystawy. Więcej informacji znajdziecie tutaj -> http://www.fortedibard.it/en/informations/ticket-prices 

Nocleg:
W Bardzie nocowałam w hotelu Hotel AD Gallias. Możecie przeczytać moją opinię o hotelu tutaj.

 

Źródła:
- materiały promocyjne Forte di Bard
- www.fortedibard.it

Więcej o Dolinie Aosty we wpisach:

Dolina Aosty - podróż zimowa.  
Breuil-Cervinia w cieniu potężnego Matterhorna
Forteca w Bardzie (Dolina Aosty)

Komentarze

 1. Pięknie położone miasto i forteca. Taki wieczorny spacer po jego pustych uliczkach musiał być bardzo urokliwy. Piękne miejsca pokazujesz na blogu. Byłem niedaleko nad j. Como, ale tej doliny nie znam.
  Może następnym razem, chociaż bardziej pociąga mnie Toskania.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, spacer był bardzo romantyczny. :)

  Dziękuję za miłe słowa. Nad jeziorem Como niestety nie byłam (chociaż przejeżdżałam obok, widziałam je i naprawdę robi wrażenie). Na blogu pojawią się natomiast wpisy na temat jeziora Maggiore i Viverone i na temat Toskanii.

  Toskania faktycznie jest wyjątkowa - nie tylko duże miasta jak Florencja, ale też wspaniałe krajobrazy upraw winorośli i małych toskańskich wiosek. :)
  Zdecydowanie warto tam pojechać! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: