Krótki spacer po Salzburgu – mieście Mozarta.

Zabieram Was na krótki spacer po Salzburgu – mieście Mozarta.

Do Salzburga udało mi się dotrzeć w drodze powrotnej z Bad Hofgastein do Polski. Jadąc z Polski omijaliśmy Salzburg obwodnicą i zamarzyło mi się wtedy, żeby się w tym mieście chociaż na chwilę zatrzymać. Przyznam szczerze, że mało o nim wtedy wiedziałam, poza tym, że kojarzy mi się z nazwiskiem słynnego kompozytora - Wolfganga Amadeusa Mozarta. Potem okazało się, że miasto ma naprawdę wiele do pokazania i postój w nim był naprawdę dobrym pomysłem (przynajmniej w kwestii zwiedzania, ale o tym potem*).


Salzburg to miasto w północno-zachodniej Austrii, leżące tuż przy granicy z Niemcami. Salzburg otaczają piękne Alpy, a przez środek miasta przepływa rzeka Salzach. Miasto znane jest jako stolica sportów zimowych, ale też (przede wszystkim dzięki pięknym zabytkom Starego Miasta wpisanego w 1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) jako ważne centrum turystyczne Austrii. Byłam bardzo zdziwiona jak wielu turystów można tam spotkać. Natknęłam się na kilka grup zorganizowanych i naprawdę wielu indywidualnych odkrywców.

 

Tym razem nie będzie wiele o historii, ani o zabytkach miasta, bo niestety nie udało mi się na tyle dokładnie go poznać. Zabiorę Was po prostu na mały spacer uliczkami Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 


W mieście warto zobaczyć m.in.
 • zabytkowe centrum miasta wpisane na listę UNESCO (na zdjęciach powyżej),
 • twierdzę Hohensalzburg – jest to pięknie górujący nad miastem zamek-forteca, podobno jeden z największych zamków w Europie (widać go na pierwszym zdjęciu we wpisie),
 • barokową architekturę miasta i wspaniałe barokowe kościoły,
 • dom narodzin Mozarta (Getreidegasse 9),
 • drugie mieszkanie rodziny Mozartów – (Tanzmeisterhaus),
 • zoo w Salzburgu,
 • Stiegl – muzeum browarnictwa.


Pięknym miejscem jest Residenzplatz (na zdjęciach powyżej). Przy placu znajduje się katedra Salzburska (pierwsze zdjęcie), Muzeum Salzburga (drugie zdjęcie) i piękna fontanna - największa barokowa fontanna w Europie Środkowej. Kawałek dalej znajduje się natomiast Plac Mozarta z pomnikiem Mozarta (na zdjęciu poniżej).


Bardzo popularne wśród miłośników muzyki klasycznej jest zwiedzanie Salzburga śladami Mozarta. Oprócz domu urodzenia i zamieszkania kompozytora, trzeba zobaczyć katedrę w Salzburgu, gdzie Amadeus był ochrzczony, napić się kawy w jego ulubionej kawiarni i spróbować tam sławnych czekoladek Mozarta. Wieczorem natomiast można wybrać się na koncert muzyki klasycznej.

Więcej o atrakcjach Salzburga można przeczytać tutaj → http://www.salzburg.info/pl/sights/top10

 

W okolicy Salzburga warto zobaczyć też: pałac Mirabell z ogrodami i pałac i ogrody wodne Hellbrunn.

.......................

Salzburg jest wyjątkowo pięknym miastem i żałuję, że mogłam w nim spędzić tak mało czasu. Niestety 10-godzinna podróż goniła i przedłużanie jej w nieskończoność nie wchodziło w grę. Jeśli lubicie klimat zabytkowych miast (mnie troszkę skojarzyło się z Krakowem) powinniście koniecznie odwiedzić Salzburg i zobaczyć na własne oczy jaki jest klimatyczny! To jedno z niewielu miast o tak jednolitym charakterze architektonicznym. Liczba atrakcji jest tam mniejsza niż np. w Wiedniu, ale przecinanie miasta pasażami wytyczonymi w bramach budynków, spacerowanie nad rzeką Salzach czy odkrywanie śladów Mozarta w mieście na pewno na długo zostaną w Waszej pamięci. 


Ciekawostki

 • W Salzburgu urodził się Felix Baumgartner – austriacki spadochroniarz, który 14 października 2012 wykonał skok ze stratosfery z wysokości 38 969,4 metrów. Pobił w ten sposób trzy rekordy świata – najwyższy lot załogowy balonem, najwyższy skok spadochronowy oraz największa prędkość swobodnego lotu.
 • W Salzburgu można wypić kawę w najstarszej do dziś istniejącej kawiarni Europy Zachodniej - Café Tomaselli. Bywali w niej m.in.: Wolfgang Amadeus Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt.

Informacje praktyczne

Parking

* O tyle, o ile widokowo Salzburg zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, organizacyjnie sprawił wiele problemów. Poruszanie się po Salzburgu samochodem jest bardzo trudne i stresujące. Większość ulic w okolicach w centrum miasta jest jednokierunkowa, wszędzie są zakazy skrętów, wjazdów i nie ma zupełnie gdzie zaparkować. Teoretycznie w mieście zbudowane są piętowe parkingi, ale znalezienie wjazdu na nie graniczy z cudem, a znalezienie wolnego miejsca w wyznaczonych strefach przy ulicy jest jeszcze trudniejsze. W sumie udało nam się znaleźć parking na bardzo bocznej ulicy (około 800 metrów od samego centrum) i jeszcze tam widzieliśmy samochody krążące i szukające miejsca. W weekendy parkowanie jest darmowe, w tygodniu trzeba uiścić opłatę w parkomacie – 1,50 Euro za godzinę.

Salzburg Card

Jeśli planujecie dłuższy pobyt w Salzburgu i zwiedzanie miasta, wyróbcie kartę Salzburg Card.
„Zapewnia między innymi wolny wstęp do wszystkich muzeów w mieście, bezpłatne przejazdy kolejkami linowymi do twierdzy oraz na górę Untersberg, rejs turystyczny po rzece Salzach oraz wolne przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Posiadacze karty korzystają ponadto z licznych zniżek, np. na koncerty, przedstawienia teatralne oraz wstępy do wielu atrakcji turystycznych w okolicach Salzburga.” Jednodniowa karta kosztuje 24 Euro, 2-dniowa – 32 Euro, 3-dniowa – 37 Euro. Są też karty z ulgą.


Festiwale

W Salzburgu kwitnie życie kulturalne, odbywa się tutaj mnóstwo festiwali m.in. Festiwal Salzburski, zaliczany do najbardziej renomowanych festiwali muzycznych na świecie.
Kalendarz imprez znajdziecie tutaj → http://www.salzburg.info/en/art_culture/events_calendar


Źródła:

Komentarze

 1. Miłe wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbędnik Domowy19 kwietnia 2016 18:42

  Jak tak czytam wpis, to aż zachciało mi się odwiedzić to miasto :) Wydaje się naprawdę piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Austrii byłam tylko przejazdem, nie wiem dlaczego nigdy nie mogłam przekonać się do tego kraju chociaż jest pełen pięknych miejsc. Miasta mają tam swój ciekawy klimat. Dzięki za wirtualną wizytę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudownie że napisałeś o tym miasteczku. Przepiękne. Mozart jest moim najukochańszym kompozytorem. Super blog. Pozdrawiam serdecznie.
  Zapraszam do mnie : www.kasinyswiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam Cię za błąd. Miało być napisałaś. Jak zawsze literówka. Przepraszam okropnie/.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma problemu. :) Cieszę się, że wpadłaś i mam nadzieję, że będziesz bywać częściej! Dziękuję za miłe słowa i chętnie do Ciebie wpadnę poczytać o twoich podróżach. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do niedawna miałam tak samo. Potem zobaczyłam Wiedeń i się zakochałam i poszło już z górki... Z czasem za każdym razem, gdy przejeżdżałam przez Austrię bardziej chciałam ją zobaczyć i w końcu się udało. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

REKLAMA

Najpopularniejsze posty: