Skógafoss - Islandia Południowa

Tak jak pisałam w poprzednim poście (tutaj) jednymi z najpiękniejszych atrakcji Islandii Południowej są wodospady. Poza Seljalandsfoss i Gljúfrabúi przy Ring Road znajduje się jeszcze (chyba zresztą najpopularniejszy) wodospad Skógafoss, którego urok zachwycił m.in. twórców filmów i seriali: Gra o Tron, Thor i Sekretne Życie Waltera Mitty.


Wodospad Skógafoss


Wodospad znajduje się w miejscowości Skogar. Według przewodnika jego nazwa oznacza w języku islandzkim "leśny wodospad" (chociaż teren przy wodospadzie nie jest zalesiony). Skógafoss jest wysoki na 62 metry i szeroki na 25 metrów, dzięki czemu zalicza się do największych wodospadów Islandii. Myślę, że poza Gulfoss (powstanie o nim osobny wpis), jest też jednym z najpopularniejszych wśród turystów wodospadów. Legenda mówi, że za wodospadem Skógafoss znajduje się ukryta przez pierwszego osadnika tych rejonów - Þrasi Þórólfssona, skrzynia skarbów. Jedne źródła mówią, że nikt jednak do tej pory jej nie odnalazł... Inne, że lokalni mieszkańcy znaleźli skrzynię, ale byli w stanie uchwycić jedynie pierścień u jej boku, zanim skrzynia zniknęła. Pierścień został podobno wydany lokalnemu kościołowi, a potem do muzeum lokalnego w Skógar.


Wodospad można oglądać "z dołu" podchodząc niemal pod sam strumień wody i "z góry", jeśli zdecyduje się na wycieczkę po schodach na szczyt wzniesienia. Schody są szerokie, więc spokojnie można mijać się na nich w dwie strony idąc przy linie. Podejście nie jest jednak łatwe (jestem młoda i wysportowana a jednak doszłam na górę zasapana). Nie polecam podejmować się wycieczki małym dzieciom, osobom starszych lub jeśli ktoś ma problemy zdrowotne np. z kolanami. Schody są "głębokie" więc na każdym piętrze trzeba stawiać dwa kroki, co nie jest zbyt wygodne, zimą są całe zasypane śniegiem, a miejscami oblodzone, a wspinaczka w górę trwa dość długo. Jeśli nie macie problemów zdrowotnych, to jednak warto poświęcić trochę czasu dla pięknych widoków które czekają na nas na górze...


Na górze można spojrzeć na spadek wodospadu z platformy widokowej lub przejść się kawałek dalej ścieżką prowadzącą wzdłuż rzeki Skógá i do wcześniej położonych mniejszych wodospadów.

Również widoki z góry na panoramę okolicy zapierają dech w piersiach.


Zimą trudniej o to zjawisko, ale podobno kiedy mocno świeci słońce na wodospadzie pojawia się przynajmniej jedna piękna tęcza.

Informacje praktyczne:

- do wodospadu Skógafoss dojeżdża się drogą krajową nr 1, prowadzi do niego drogowskaz,
- zwiedzanie wodospadu jest bezpłatne,
- tuż pod wodospadem znajduje się duży bezpłatny parking, ale nie ma żadnej infrastruktury (toalet, sklepików), więc warto z tych udogodnień skorzystać będąc chwilę wcześniej przy Seljalandsfoss (opis tutaj).


Źródła:
- "Islandia. Travelbook", Wydawnictwo Bezdroża, Wydanie III 2018
 - https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/skogafoss
- http://cuda-natury.pl/skogafoss
- https://www.world-of-waterfalls.com/waterfalls/iceland-skogafoss/

Komentarze

  1. Cudowna fotorelacja. Ja bym tam zamarzła ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na zdjęciach wygląda to wspaniale, jak to musi wyglądać na żywo :o

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!

Tematy, które mogą Cię zainteresować: