Czy w Złotych Piaskach piasek naprawdę jest złoty?

Pisałam już o Słonecznym Brzegu (tutaj), teraz nadszedł czas na drugi najbardziej znany kurort bułgarskiego wybrzeża - Złote Piaski. Co przynosi Wam na myśl ta poetycka nazwa? Piękną, piaszczystą, mieniącą się jak złoto plażę? Jeśli tak, to Wasza wyobraźnia ma 100% rację. Nazwa kurortu wzięła się właśnie od koloru piasku na blisko 3 kilometrowej plaży, oddzielającej gęsty las Parku Przyrodniczego Złote Piaski od Morza Czarnego.


Miejscowość ta, leżąca około 20 kilometrów od stolicy regionu Warny i 500 kilometrów od stolicy kraju Sofii, powstała w 1957 roku. Niemal od razu stała się jednym z najpopularniejszych kurortów Bułgarii i całego wybrzeża Morza Czarnego. Nazwa Złote Piaski opisuje obecnie (w turystyce) cały region wybrzeża Morza Czarnego w okolicach Warny, w jego skład wchodzą mniejsze kurorty turystyczne takie jak: Sweti Konstantyn i Elena, Czajka, Kavarna, Albena, Topola i inne. O tym dlaczego warto o tym wiedzieć pisałam tutaj.

Turystów do Złotych Piasków przyciągała (i ciągle przyciąga) piękna plaża, ale też wspaniały las ją otaczający, lecznicze źródła mineralne i powstające tutaj ośrodki z urządzeniami do balneoterapii. Od lat 50-60 tych powstało tutaj wiele hoteli o różnym standardzie. W Złotych Piaskach znajdziemy między innymi luksusowe 5* hotele najlepszej bułgarskiej sieci Grifid, ale też ekonomiczniejsze 2-3* hotele wykorzystywane jedynie jako baza noclegowa przez młodych turystów przyjeżdżających do Złotych Piasków, by zażyć nocnych rozrywek.


Złote Piaski słyną właśnie z bujnego życia nocnego. Wzdłuż plaży ciągnie się długa promenada z barami, restauracjami i dyskotekami, a w mieście znajduje się kilka znanych w całej Bułgarii klubów. Największym i najnowocześniejszym jest Arrogance (www) z 5 salami z rożnymi typami muzyki. Imprezy trwają tam do białego rana. Znane miejsca na imprezowej mapie miasta to też kluby Admirał, Papaya i Malibu.


Nie muszę chyba mówić, że Złote Piaski (tak jak i Słoneczny Brzeg) polecam ludziom młodym, szukającym na wakacje miejsca imprezowego. Moim zdaniem nie jest do dobry kurort dla rodzin z dziećmi, bo jest tu bardzo głośno, tłoczno i zdecydowanie więcej tu atrakcji dla dorosłych niż tych dla dzieci.


Rodzinom z dziećmi może się spodobać aquapark w Złotych Piaskach - Aquapolis (www) - ale do niego można też spokojnie dojechać z mniejszych miejscowości regionu jak Sweti Konstantin i Elena, czy Czajka. W Aquapolis (uważanym za jeden z najlepszych parków wodnych Europy Wschodniej) można znaleźć wiele wodnych atrakcji: baseny, zjeżdżalnie wodne - zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku. Małe dzieci (do 90 cm) wchodzą do aquaparku gratis, za dzieci do 120 cm płaci się 16 BGN, a za większe i dorosłych 33 BGN. Ceny są więc naprawdę przystępne.

Każdy znajdzie tutaj natomiast świetne warunki do wypoczynku na plaży. Długa na 3 kilometry i szeroka na ponad 100 metrów plaża została bowiem odznaczona prestiżowym certyfikatem "Błękitnej Flagi". Można tutaj również uprawiać wiele sportów wodnych m.in. popłynąć na rejs łodzią motorową, czy uczestniczyć w kursach nurkowania.

Czy w Złotych Piaskach coś ciekawego znajdą też miłośnicy zwiedzania? Oczywiście!

Na obrzeżach kurortu znajduje się, ustanowiony w 1943 roku, Park Przyrodniczy Złote Piaski.  Spacerując wyznaczonymi ścieżkami można oglądać m.in. 20 gatunków zagrożonych roślin, 70 gatunków ptaków i 25 ssaków. W gęstym lesie liściastym kwitną bzy, jaśminy, krokusy, fiołki i storczyki. Miejsce to na pewno spodoba się miłośnikom przyrody i długich spacerów. Park ma ponad 1300 ha, a jeden ze szlaków wycieczkowych prowadzi aż do Monastyru Aładża.

Około 7 kilometrów od Złotych Piasków leży Monastyr Aładża. Jest to jeden z najbardziej znanych eremickich klasztorów skalnych, jakie działały na bułgarskim wybrzeżu w XIII-XIV wieku. Monastyr został wykuty w skałach jaskiń powstałych na dnie starożytnego Morza Sarmackiego, które pokrywało prawie całą południowo-wschodnią Europę ok 12 mln lat temu. W grotach w XIII wieku osiedlili się mnisi hezychaści, adaptując puste korytarze skalne na komnaty użytkowe m.in. kaplice, cele dla mnichów, kuchnię, czy jadalnię. Dwupoziomowy zespół klasztorny zachował się w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. Oglądać można m.in. piękne, kolorowe freski zdobiące ściany jaskiń, od których prawdopodobnie pochodzi nazwa tego miejsca. Słowo Aładża jest pochodzenia persko-tureckiego i oznacza "pstry, kolorowy" - tak jak mogły być postrzegane naskalne malowidła. Wszystkich zainteresowanych informacjami o Monastyrze odsyłam do przewodnika "Wybrzeże Bułgarii. Travelbook" wydawnictwa Bezdroża (znajdziecie tam też informacje jak do niego dotrzeć ze Złotych Piasków).

Około kilometr dalej znajdują się Katakumby. W jaskiniach tak nazwanych odnaleziono wiele przedmiotów wiążących się z najdawniejszych dziejami regionu m.in. ceramikę i monety z czasów Justyniana I Wielkiego (IV-VI wieku). Katakumby prawdopodobnie były zamieszkiwane w czasach wczesnochrześcijańskich, a ich istnienie może świadczyć o tym, że region obecnych Złotych Piasków, był jednym z pierwszych chrześcijańskich ośrodków nad Morzem Czarnym. Najciekawszym odkryciem w Katakumbach jest bizantyjska bazylika z VI wieku.

 Największym i najciekawszym miastem regionu jest Warna. O niej powstanie jednak osobny wpis.


Odpowiadając na pytanie czy piasek w Złotych Piaskach jest złoty mówię TAK! <3 Tutejsza plaża jest przepiękna i na pewno zrobi wrażenie na wszystkich plażowiczach. Jeśli szukacie miejsca, gdzie od rana można się opalać, a wieczorami bawićw świetnych klubach Złote Piaski to miejsce dla Was!


Źródła:
- „Wybrzeże Bułgarii. Travelbook”, 2014, Robert Sendek,Wydawnictwo Bezdroża
- „Bułgaria. Praktyczny przewodnik”, 2009, Zofia Siewak-Sojka, Irena Toponicka-Bacewicz, Wydawnictwo Pascal
- http://www.aquapolis.net/PRZECZYTAJ TEŻ:

GDZIE LECIEĆ NA WAKACJE W 2016 ROKU? DO BUŁGARII! - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/gdzie-leciec-na-wakacje-w-2016-roku-do.html


CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM DO BUŁGARII? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-do.html   

CZY W BUŁGARII JEST BEZPIECZNIE? - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/czy-w-bugarii-jest-bezpiecznie.html

PRIMORSKO - https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/primorsko-bugarska-oaza-spokoju.html

SŁONECZNY BRZEG - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/07/soneczne-wakacje-w-sonecznym-brzegu.html

ALBENA- https://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/dlaczego-albena-to-moja-ulubiona.html

WARNA - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/morska-stolica-bugarii-warna.html

SWETI KONSTANTIN I HELENA / OBZOR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/inne-kurorty-w-bugarii.html 

 
NESEBYR - http://turystycznemyslenie.blogspot.com/2016/08/co-koniecznie-trzeba-zobaczyc-w-bugarii.html 

Komentarze