września 27, 2017

CYPR

CZY BEZPIECZNIE JEST JECHAĆ NA CYPR?


Cypr leży na styku 3 kontynentów - Europy, Azji i Afryki. Około 70 kilometrów dzieli go od wybrzeży Turcji, 170 km od Syrii, 300 od Izraela i 420 od półwyspu Synaj (Egiptu). Te liczby od razu wzbudzają niepewność, a czasem wręcz niechęć, wśród planujących wakacje turystów. Turcja i Egipt stały się w ostatnim czasie kierunkami omijanymi przez turystów ze względu na niestabilną sytuację polityczną i zagrożenie atakami terrorystycznymi. W Syrii trwa wojna, a poza tym zgodnie z powszechnie panującym stereotypem, uchodźcy drogą morską uciekają z Syrii na wszystkie blisko położone wyspy (założyć należałoby więc również, że na Cypr). Dlaczego więc jechać na wakacje w miejsce położone na styku tych wszystkich konfliktów? Czy na Cyprze jest bezpiecznie? Czy nie jest on zagrożony równie mocno co kraje sąsiednie? Czy Cypr, podobnie jak w zeszłym roku Grecję, zalała fala uchodźców? 


CZYTAJ WIĘCEJ>>CYPR. CO TRZEBA WIEDZIEĆ PRZED WYKUPIENIEM WAKACJI NA CYPR? O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM?


Drodzy Czytelnicy,

Cypr jest krajem nieoficjalnie podzielonym na pół. Zupełnie inaczej wygląda kwestia wypoczynku na północy wyspy, a inaczej na jej na południu. Postaram się w najważniejszych kwestiach opowiedzieć o obu tych częściach, ale nie będę tego robiła „na siłę”. Ja wypoczywałam na południu Cypru (Pafos) i na temat podróży na południe wyspy mogę co nieco powiedzieć. Nie chcę natomiast przekraczać swych kompetencji i rozmawiać o północy wyspy, o której niewiele wiem.


CZYTAJ WIĘCEJ >>CYPR - WYSPA AFRODYTY. ZWIEDZANIA PETRA TOU ROMIOU - SKAŁY AFRODYTY.


Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam świat mitów! Już w szkole czytałam je z ogromną przyjemnością. I teraz nadal chętnie wracam do tych burzliwych i fascynujących historii (lepszych niż niejedna telenowela). Zwłaszcza, gdy dotyczą miejsc, które zwiedzam. Jeśli jak ja lubicie zakręcone, mitologiczne opowieści to odkrywanie Grecji i Cypru powinno być dla Was ogromną przyjemnością. Marcin Pietrzyk w książce „Grecja po mojemu. Przewodnik grekomaniaków” pięknie opisywał jak mitologia jest tłem dla poznawania greckich zakamarków. A co z Cyprem? Cypr natomiast uznawany jest za wyspę bogini miłości i piękna – Afrodyty. Co roku przyjeżdża tu wiele par na podróże poślubne, mówi się też, że na wyspie najłatwiej jest począć potomka. Albo znaleźć miłość jeśli jeszcze nie macie drugiej połówki. Nie wiem ile w tych legendach jest prawdy, ale wiem na pewno, że Cypr to piękne miejsce, warte odwiedzenia. Szczególnie jeśli lubicie chodzić śladami greckich bogów...
 

Brak komentarzy:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!