sierpnia 29, 2018

CHORWACJA


MAKARSKA - NAJBARDZIEJ ZNANY KURORT WAKACYJNY CHORWACJI.


Moje, jak nazwałam to w poprzednim poście, „pierwsze świadome” wakacje w Chorwacji spędziłam w najbardziej znanym chorwackim kurorcie – Makarskiej. Do tej małej miejscowości na południu kraju na wyjazd wysyła Polaków większość biur podróży zajmujących się wycieczkami autokarowymi - np. Gandalf Travel, Oskar, Wygoda Travel... O tym jak wyglądają „wakacje autokarowe” napiszę jeszcze w osobnym wpisie. Na razie kilka słów o samej Makarskiej.


CZYTAJ WIĘCEJ >>
BIOKOVO - WIDOKI, Z KTÓRYCH SŁYNIE CHORWACJA.


Przeprowadziłam mały eksperyment. Wpisałam do wyszukiwarki hasło „Chorwacja”, weszłam w grafikę i tak jak się spodziewałam większość zdjęć, które pokazały się jako pierwsze obrazowały region Dalmacji Południowej i okalające go charakterystyczne góry z masywu Biokovo. Większość osób z którymi rozmawiam o Chorwacji właśnie ten widok „surowych, kamiennych szczytów wchodzącym niemal do morza” widzi przed oczami, gdy myśli o wakacjach na Bałkanach. I nie ma się co dziwić. Tak jak pisałam (tutaj) najpopularniejszym kurortem turystycznym Chorwacji jest Makarska. A trudno, będąc w Makarskiej nie zachwycić się tymi wspaniałymi widokami:


CZYTAJ WIĘCEJ >>
OPATIJA - BOGATY KURORT PÓŁNOCNEJ CHORWACJI.


Opatija jest głównym ośrodkiem wczasowym Riwiery Opatijskiej znajdującej się na pograniczu dwóch regionów północnej Chorwacji: Kvarneru i Istrii. Riwiera Opatijska ciągnie się przez 40 kilometrów i zapewnia przepiękny widok na morze Adriatyckie. Opatija położona jest około 13 km na zachód od Rijeki (3 największego miasta Chorwacji), u podnóży pięknej góry Ucka. Jest to stosunkowo mała miejscowość (liczy sobie około 10 tys. mieszkańców), żyjąca przede wszystkim z turystyki. Opatiję powinni wybrać na wakacje miłośnicy długich spacerów nadmorską promenadą, pięknej architektury i rejsów po morzu.


 CZYTAJ WIĘCEJ >>

SAMOCHODEM Z POLSKI DO CHORWACJI.


Opisywałam już moją podróż samochodem do Włoch (TUTAJ i TUTAJ), teraz nadszedł czas na podzielenie się wskazówkami dotyczącymi samochodowej podróży do Chorwacji. Informacje dotyczą wyjazdu w lipcu 2018 roku, nie będą aktualizowane, więc z biegiem czasu niektóre zawarte tu wskazówki (jak np. ceny za winiety) mogą się zdezaktualizować. Proszę więc byście takie rzeczy jeszcze raz sami sprawdzili przed podróżą. Biorąc jednak pod uwagę popularność wcześniejszych postów o podróżach do Włoch, szukacie takich informacji i mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę ułatwi Wam zaplanowanie samochodowej podróży do Chorwacji.


CZYTAJ WIĘCEJ >>


PARK JEZIOR PLITWICKICH - JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI CHORWACJI.


Park narodowy Jezior Plitwickich jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie! Jest to największy i najstarszy park narodowy w Chorwacji. Chroni on ciąg oszałamiających jezior otoczonych gęstym lasem. Co ciekawe, wbrew nazwie, największa część parku chroni florę i faunę lasów. Obszar parku narodowego bowiem to 300km2, z czego 230 km2 pokrywają lasy, a jeziora zajmują 2 km2 (mniej niż 1% całego parku)! Mimo iż lasy są cenne w piękne gatunki drzew: buki, jodły, świerki, graby, białe klony włoskie i jawory, to przede wszystkim dla pięknych, szmaragdowych jezior przyjeżdżają tu turyści. A według statystyk jest ich tu co roku ponad milion!CZYTAJ WIĘCEJ >>

JAKIE SĄ CENY W CHORWACJI? CENY NA 2018 ROK.


Planując wyjazd "na własną rękę" zawsze warto się zastanowić ile będzie kosztowało, kolokwialnie mówiąc, utrzymanie się na miejscu. Jakie są ceny produktów spożywczych, paliwa, atrakcji turystycznych? Czy w miejscu gdzie jedziemy jest drogo czy tanio? Czy warto dopłacić w hotelu do opcji z posiłkami i nie martwić o koszty, które mogą nas zaskoczyć i przytłoczyć na wakacjach? Czy taka dopłata byłaby zwykłym nadpłacaniem, bo w miejscu gdzie jedziemy jest tak tanio, że aż szkoda by było z tego nie skorzystać?CZYTAJ WIĘCEJ >>
PLAŻE PÓŁNOCNEJ CHORWACJI - OKOLICE MIEJSCOWOŚCI OPATIJA.


Obraz Chorwacji, który zawsze mam przed oczami wspominając podróż do Makarskiej (pisałam o niej tutaj), to majestatyczne góry sąsiadujące z morzem i wysepki widoczne na morskim horyzoncie. Pamiętam jak te widoki urzekły mnie kilka lat temu, gdy byłam w Chorwacji pierwszy raz. W tym roku nie było inaczej. Krajobraz północnej Chorwacji – okolic Rijeki - jest równie piękny i malowniczy! Tutejsze plaże są bardzo widokowe i warto zobaczyć ich kilka będąc na wakacjach, by zrozumieć dlaczego chorwackie krajobrazy są tak zachwalane i tak chętnie odwiedzane przez turystów.


CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Cieszę się, że moje przemyślenia Cię zainspirowały! :) Wpadaj częściej! Do usłyszenia!